Iránban a blogok jelentik a szabad sajtót

Iránban a blogok jelentik a szabad sajtót

2006. április 19. 14:23, Szerda
Az ázsiai országban, ahol a sajtót cenzúrázzák és a kormány gyakorlatilag minden hivatalos írott és elektronikus sajtóorgánumot az ellenőrzése alá vont, már csak a blogok jelentik a szabad sajtót.

Legutóbbi hazalátogatásakor őrizetbe vették és kihallgatták az iráni rendőrök Husszein Derakhshan blogert. A nyomozók végül aláírattak vele egy bocsánatkérő levelet és elengedték. Más társaihoz képest a férfi még aránylag jól megúszta az esetet. Az elmúlt években számos iráni naplóírót támadtak a hatóságok. Volt, akit csak megkerestek, megfélemlítettek tevékenysége felhagyására és az ország elhagyására kényszerítettek, ám mások nem úszták meg ilyen könnyen a rendőrséggel való találkozást.

Derakhshan a helyi viszonyok között a blogírás atyjának számít és afféle ikonként tisztelik. Ezt azzal érdemelte ki, hogy 2001-ben egy olyan fárszi nyelvű útmutatót tett közzé, aminek segítségével bárki könnyen létrehozhatta saját online naplóját. A blogolás ezután terjedt el, jelenleg szakemberek szerint Iránban 70-100 000 aktív blogoldal van. A blogokban a helyi lakosok bármiről szabadon beszélhetnek, legyen az egy országuk atomprogramjáról való vélemény vagy szexuális beállítottságuk ismertetése. A hivatalosan Weblogistant névre hallgató iráni blogközösség 2001-ben alakult meg, amikor az akkori kormány bezáratott több mint száz helyi újságot és magazint.

"Ezek az emberek intelligensek, szociálisan érzékenyek és van mondanivalójuk országuk jelenlegi állapotáról. Ezt a tevékenységet most már kellő komolysággal kezeli a helyi kormány is, ennek köszönhető, hogy megszaporodtak az interneten publikálók elleni támadások. A cenzúra már csak Kínában hatékonyabb és átfogóbb" - mondta a jelenlegi helyzetről a Seattleben élő Curt Hopkins, a Bizottság a Blogerek Védelmére nevű civil szervezet igazgatója.

A Nyílt Net Kezdeményezés (OpenNet) nevű szervezet információi szerint az iráni kormány főleg az amerikai Secure Computer által kifejlesztett SmartFilter nevű tartalomszűrőt használja. A program szinte minden lehetséges tartalom blokkolására képes, legyen szó pornó- vagy politikai oldalakról, esetleg a nők vagy a homoszexuálisok jogairól szóló portálokról. Ezenkívül az iráni internetszolgáltatókat a helyi törvények is kötelezik arra, hogy telepítsék és alkalmazzák a szűrőket, ráadásul minden előfizetőnek írásban kell vállalnia, hogy soha nem fog felkeresni egyetlen nem iszlám weboldalt sem.

A legtöbb napló nem politikai, hanem inkább szexuális vagy kulturális tartalmú. "Nagyon óvatos vagyok. Tudom, hogy hol a határ. A baj csak az, hogy a határvonalat egyre szorosabbra vonják" - nyilatkozta a 25 éves Parastoo Dokouhaki, aki az egyik legnépszerűbb blogot írja és üzemelteti. Pedig az író csupán azt tárgyalta ki oldalán, hogy a kormány egyes intézkedéseinek milyen hatással vannak a társadalomra.

Hanif Mazroui már nem blogol. 2004-ben letartóztatták és az iszlám rendszer elleni bűncselekmények miatt 66 napig volt börtönben. Bár ő most már nem publikál, mégis naponta attól retteg, hogy újra érte jönnek és az egész procedúra kezdődik elölről.

Arasch Sigartschi bűne a hivatalos indoklás szerint az iszlám állam elleni propaganda és az ellenséggel való együttműködés volt. Bemelegítésként hatvan napot töltött előzetes letartóztatásban, majd 14 évi börtönre ítélték. Ő azonban fellebbezett és óvadék ellenében kiszabadult. Az ítéletet három évre mérsékelték, de azóta is tart attól, hogy bármikor újra előveszik.

Modschtaba Saminedschadot először 2004-ben tartóztatták le, mert nyilvánosan tiltakozott három kollégája letartóztatása ellen. Egy idő után szabadon engedték, de 2005 február óta ismét börtönben van, mert más néven újraindította blogját. Emiatt két év börtönre ítélték, amit megtoldottak további tíz hónappal, mert nem viselkedett megfelelően, erkölcstelen volt.

Időközben az iráni kormány is felismerte az online naplók jelentőségét. "Az ország vezetői nemrég egy versenyt írtak ki annak eldöntésére, hogy ki ír jobban, szebben az iráni forradalomról és a Koránról. A cél, hogy átvegyék az ellenőrzést a szabad sajtó utolsó bástyái felett is" - mondta Farid Pouya Belgiumban élő iráni bloger.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások