Lopott technológiára épült a kínai processzor

Lopott technológiára épült a kínai processzor

2006. május 14. 13:12, Vasárnap
A napokban derült fény arra, hogy a 2003-ban beharangozott, elsősorban mobiltelefonokba szánt kínai processzor lopott technológián alapult - a projekt vezetőjét elbocsátották, a kormányzat csalást emleget.

A Xinhua állami hírügynökség jelentése szerint Csen Jin, a Hanxin projekt vezetője, a sanghaji Jiaotong Egyetem dékánja egy külföldi cégtől eltulajdonított technológiára alapozta fejlesztését, és hamis ígéretekkel győzte meg az állami hatóságokat és intézményeket munkája támogatásának szükségességéről. A leleplezett szakembert elbocsátották, a projektet megszüntették, miután a kormányzat minden felelősséget Jinre hárított.

A szóban forgó Hanxin program olyan, elsősorban mobil alkalmazásokba szánt processzor kifejlesztését tűzte ki célul, amely teljesen kínai alapokra épül, és felveszi a versenyt a külföldi, főként japán és nyugati vetélytársakkal. 2003 márciusában sikerrel mutatták be az első chipet, amelyet később két további változat, a Hanxin 2 és Hanxin 3 követett. Ezek a chipek megnövelt teljesítményükkel bizonyították a projekt sikerét, amelyet egyébként a helyi és állami támogatók és elismertek, büszkén mutogatva a hazai erőfeszítések eredményeit - maga Wen Jiabao miniszterelnök is meglátogatta a dékán laboratóriumát, méltatva a szakember munkáját.


A szintén kínai Dragon chip

A napokban azonban fény derült arra, hogy a fejlesztés lopott technológián alapul, amely eredetileg egy külföldi cégtől ered. Jint megfosztották állásától, minden állami címétől és kitüntetésétől, a projektnek pedig a beszámolók szerint azonnal véget vetettek. Az egykori dékánt hivatalosan eltiltották minden állami programban való részvételtől, a kilátásba helyezett támogatásokat visszavonták. Érdekes módon ezúttal a processzorcsalád tagjainak teljesítményét is kifogásolták, azt állítván, hogy azok nem egyeznek a Jin által nyilvánosságra hozott adatokkal.

Az ázsiai óriás az ezredfordulót követően határozta el, hogy mindenáron megpróbálja csökkenteni a külföldi félvezető- és chipgyártóktól való függését. Ennek érdekében a hazai ipar felfuttatására törekedtek, amelynek már 2002 végén megszületett első eredménye: a Dragon elnevezésű, saját fejlesztésű PC processzor akkori példányai 200-260 MHz órajelen működtek, ami még jócskán elmaradt a friss fejlesztésektől. Másfél évvel később bejelentették a Draglin platformot, amely a chipre és a Linux operációs rendszerre épül, ám azóta nem sokat hallani a projektről.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások