Elrajtolt az AMD Socket AM2

Elrajtolt az AMD Socket AM2

2006. május 23. 21:47, Kedd
A korábbi ígéretnek megfelelően ma indult útjára a processzorgyártó új foglalata, amely több technikai újdonságot és kibővült támogatást vonultat fel, mégpedig változatlan árakon.

Az AMD hivatalos közleményben jelentette be a hónapok óta várt megjelenést, amely egyelőre az asztali számítógépek esetében jelenti új sorozat debütálását. A vállalat megnövelt teljesítményt és alacsonyabb fogyasztást ígér, ahogy azt már az elmúlt hetek híreiben megszokhattuk.

Az asztali vonalon érkező Socket AM2 az első Opteronok foglalatával megegyező számú érintkezőt foglal magába, de a két megoldás nem kompatibilis egymással. Ennél jóval fontosabb, hogy az AMD ezzel lerótta régi adósságát, és DDR2-támogatással egészítette ki processzorait - épp időben a harmadik generáció megjelenése előtt, mielőtt még túl késő lenne. Elérhetővé vált továbbá a sokat emlegetett hardveres virtualizáció, amelynek legfőbb előnye több operációs rendszer egyidejű futtatásánál mutatkozik meg, és ezzel egy időben tartani tudják a processzorok fogyasztását, ami a gyártástechnológia folyamatos finomításának köszönhető.

Klikk ide!
Az egyik első AM2-es alaplap - ASUS M2N32-SLI Deluxe

Az új sorozat két alapvető előnnyel és egy negatívummal bír, ez utóbbi azonban nem feltétlenül nevezhető hátránynak. Az egyik előny a tervezhetőség: a gyártó ígérete szerint a 2007 végén, 2008 elején megjelenő négymagos chipek is ezen foglalatba kerülnek majd, így valóban hosszú távra tervezhetünk. A másik pozitívum az ár, amely ugyanakkor nem változott, hiszen a már jelenleg is kapható Socket 939-es elődök is ugyanennyibe kerülnek - sőt, a hivatalos árlistában is közös megjelölést kaptak. A processzorok órajelében azonban szintén nem várhatunk nagy előrelépést, igaz nem is ez a legfontosabb cél.

Az árlistából leolvasható, hogy az újonnan megjelenő sorozat nagy választékot kínál: a belépő szintű Sempronoknál a 3000+ és 3600+ (1600-2000 MHz, 35 és 65 watt) jelölésű, az egymagos Athlon 64 chipeknél a 3500+ és 3800+ (2200-2400 MHz), az ikermagos Athlon 64 X2-nél 3800+ és 5000+ (2000-2600 MHz, 35, 65 és 89 watt) közötti példányokból válogathatunk, az abszolút csúcskategóriás FX sorozatnál pedig az FX-62 (2800 MHz, 125 watt) áll rendelkezésünkre. Az első tesztek szerint a teljesítmény jelentős növekedésére nem számíthatunk, így ezek a processzorok - a leggyorsabbak kivételével - átvezető szerepet töltenek be, amíg megérkezik a 65 nanométeres generáció.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások