Online újságírókat végezhetnek ki Etiópiában

Online újságírókat végezhetnek ki Etiópiában

2006. június 8. 21:54, Csütörtök
Az afrikai országban közel fél éve betiltottak minden írott sajtóorgánumot, tiltott területnek számítanak a nyomdák és javában cenzúrázzák a meglévő kevés portált is, de ez csak a jéghegy csúcsa.

Etiópia, amely a világ tizenhatodik legnépesebb állama többnyire a szinte elképzelhetetlen mértékű szegénység és a polgárháborúk miatt kerül a híradások központjába. A Riporterek Határok Nélkül nevű civil szervezet szerint viszont az eddig nyilvánosságra került ügyek csupán a jéghegy csúcsát jelentik. Az afrikai országban közel fél éve betiltottak minden írott sajtóorgánumot, tiltott területnek számítanak a nyomdák és javában cenzúrázzák a meglévő kevés portált is. Novemberben a kormány több száz személyt, köztük tizenöt vezető online újságírót, nemzetközi segélyszervezetek munkatársait, a tanárok egyesületének vezetőit és ellenzéki politikusokat tartóztatott le. A 85 értelmiségit többek között árulással, izgatással, tömeggyilkossággal és fegyveres felkelés megszervezésével, illetve arra való felbujtással vádolják. Amennyiben bűnösnek találják őket, halálbüntetés vár rájuk.

Május 17-e óta egyetlen ellenzéki hangvételű weboldal vagy blog sem elérhető Etiópiában. Köztük van számos gerillaszervezet siteja és a blogspot.com is. A külföldiek minden szervert elérhetnek, azonban az etióp felhasználók egyetlen gyanús oldalhoz sem férhetnek hozzá.

A Riporterek Határok Nélkül nevű civil szervezet felszólította Berhan Hailu tájékoztatási és kulturális minisztert, hogy adjon magyarázatot ezekre az intézkedésekre és tájékoztassa a közvéleményt arról, miszerint cenzúráról van-e szó vagy technikai problémákról. Válasz azóta sem érkezett. A politikus azonban a Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű szervezetnek ugyanakkor cáfolta, hogy a kormány nyomást gyakorolna az ellenzéki internetoldalakra.

Az Amnesty International információi szerint az országban nem ritka, hogy a rendőrség vagy a katonaság éles lőszert alkalmaz a tüntetők ellen és bizony az is gyakran előfordul, hogy valaki egyik napról a másikra minden ok nélkül egy börtönben találja magát. Amennyiben a borzalmas körülmények nem készítik ki, akkor a nem megfelelő ellátás és az őrök verése végzi be sorsát. A számítógépek körülbelül olyan kincsnek számítanak, mint a víz, a szélessávú internethozzáférés gyakorlatilag ismeretlen az országban. Egyetlen kivételt talán csak a kormányhivatalnok képeznek.

Egyelőre kérdéses, hogy mi lesz a letartóztatott értelmiségiek sorsa. Korábban már volt példa rá, hogy a nemzetközi emberi jogi és segélyszervezetek szabályosan kivásárolták a börtönben szenvedőket, ám nem lehet tudni, hogy egy ilyen akcióra manapság mekkora esély van.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások