Franciaország: is­mét napi­ren­den a má­so­lás­vé­de­lem

Franciaország: is­mét napi­ren­den a má­so­lás­vé­de­lem

2006. június 15. 15:19, Csütörtök
A francia kormánypárt két parlamenti képviselője hivatalosan is indítványozták a vitatott helyi szerzői jogi törvény második vitáját. A politikusok azzal indokolták a lépésüket, hogy túl nagyok a különbségek a Francia Nemzetgyűlés által, illetve a szenátus által elfogadott törvényváltozatok között.

Az UMP két képviselőjéhez, Richard Cazenavehez és Bernard Carayonhoz csatlakozott Hervé Morin, a liberális UDF párt frakciójának a vezetője is. Cazenave és Carayon azt kifogásolták, hogy míg a Francia Nemzetgyűlés által elfogadott változat gyakorlatilag kötelezővé tenné, hogy a digitális másolásvédelmek kompatibilisek legyenek egymással, addig a szenátus által ratifikált változat már nem tartalmazza ezt a kitételt, hanem csupán lehetőségként említi. Mindez azért érdekes, mert korábban az Apple-t támadták amiatt, amiért az iTunes online zenebolt-hálózatból letöltött zeneszámok csak és kizárólag az iPod készülékeken lejátszhatók, más eszközökön nem.

A két politikus nemtetszését fejezte ki amiatt is, mert korábban a Francia Nemzetgyűlés csak azért nem fogadta el a fájlcserélő hálózatok legalizálását lehetővé tevő átalánydíj bevezetését, mert a szenátus garantálta, hogy benne marad a törvényben a digitális másolásvédelmek kompatibilitásáról szóló kitétel. Cazenave és Carayon ezenkívül tiltakozott az ellen is, hogy a szenátus által végül elfogadott törvénytervezet szigorúan büntetné azokat a felhasználókat, akik az internetről a szerzők engedélye nélkül különböző anyagokat töltenek le. A szenátus megszavazta egy különleges szerzői jogsértéseket felderítő szűrő kifejlesztését is, azonban arról már nem döntött, hogy mindezt miből finanszírozzák.

Az új fordulatnak köszönhetően mindenesetre erőre kaptak a jogszabály (Loi Relative au Droit d'Auteur et Aux Droits Voisins dans la Societé de l'Information (DADVSI)) ellenzői. A múlt héten végén az EUCD.Info és Richard Stallmann, az FSF szervezet egyik vezető alakja megpróbálták átadni a francia miniszterelnöknek azt a petíciót, amiben 165 000-en követelik a jelenlegi törvénytervezet visszavonását. Ugyan a szakemberek nem juthattak be a francia miniszterelnökhöz, de jelezték: ez a harc még korántsem lefutott.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások