Microsoft: A Google jobb, de lenyomjuk!

Microsoft: A Google jobb, de lenyomjuk!

2006. június 21. 10:05, Szerda
Megérkezett a Vista béta, az Office bétát már ki is beleztük. Új éra kapujában áll a Microsoft és ezáltal a világ is. Ahelyett, hogy az Aero felületet nézegetnénk, bújjunk bele kicsit a hazai MS köpenyébe és zongorázzuk végig azokat a kérdéseket, melyek érinthetik a szoftveróriást. Kérdéseinkre Pozsony Balázs, a Microsoft Magyarország Kft. termékmenedzsere válaszolt.

SG.hu: Népszerű kérdéssel indítanék: Először a Vista csúsztatását, majd az Office későbbi megjelenését jelentette be az MS. Rossz pletykák szerint ez a kódok újraírásának kényszere miatt alakult így, de ez új tartalmakat és komponenseket is jelent, vagy valóban csak hibajavítás?
Pozsony Balázs: Válasszuk külön a kettőt. Az Office megjelenését már jó ideje bejelentettük, de a Vista csúszásával együtt úgy gondoltuk, hogy érdemes összehangolni a kettőt. Az Office-szal nincs semmi probléma, de üzletileg jobbnak ígérkezik ha egyszerre lát napvilágot a kettő.

Egyik esetben sem jelent új tartalmat, sőt az Office már jóval hamarabb dobozolva lesz. Már mindkét termék elért a "feature lockdown" nevű stádiumba, azaz már nem kerülnek be új funkciók, hanem a feltöltött tartalom csiszolása történik, tesztelés, hibajavítás. Májusban kijött a beta 2 változat, ami már végleges működő kód, most pedig a Vista tesztelhető változata is letölthető. Egyszerűen arról van szó a Vista esetében, hogy egy olyan minőségű termékkel szeretnénk megjelenni, ami javítja a Microsoft megítélését, tehát nem kíván meg egy javítócsomagot közvetlenül a kiadás után. Annak idején az XP is elég stabilan jött ki és az SP1-ig sok idő telt el.

SG.hu: Ennek ellenére fájdalmas vágás volt a cég számára az ünnepi szezon kihagyása. Milyen jelentősége van egy évekre vásárolt termék esetében annak, hogy nem karácsonykor jelenik meg, hanem mondjuk húsvétkor? Az elemzések azt mutatják, hogy ez rövidtávon igen komolyan visszaüt.
Pozsony Balázs: Ennek az oka egyszerűen abban keresendő, hogy az emberek ebben az időszakban vásárolják meg a PC-jüket. Persze nem a Vista miatt fognak új gépre beruházni, de ha így cselekednek, akkor már azzal vehetnék meg, így pedig megveszik XP-vel a rendszert. Bár most úgy tűnik, hogy a Vista vonz akkora figyelmet hogy az emberek azt mondják, hogy mégsem most költenek egy új gépre, hanem megvárják hogy megjelenjen az új oprendszer, és akkor fejlesztenek.

Ebből kifolyólag a hardvergyártók számára is kényes dologgá vált a csúszás, hiszen emiatt csökkenni fognak ez évi bevételeik. Mivel évenként mérik a piacot, ezért csökkenést fognak kimutatni erre az évre. Pont emiatt indítunk valószínűleg nemsokára egy külön programot is, melynek keretében az év végén megvásárolt gépeket ingyenesen vagy nagyon kedvező módon lehet majd Vistá-ra/Office 2007-re fejleszteni. Ezzel kívánjuk elérni azt, hogy a hardver eladásokban ne legyen blokkoló tényező termékeink későbbi megjelenése.


SG.hu: Másik kényes téma. Az Európai Unió újabban egyre gyakrabban bombázza a Microsoftot különféle perekkel és miután az Egyesült Államokban valamelyest lenyugodtak a kedélyek, most itt került kényelmetlen helyzetbe a cég. Ez vajon műbalhé, sarcolás vagy valóban ilyen fontos az öreg kontinensen etikailag a választás lehetősége?
Pozsony Balázs: Semmiképpen nem bagatelizálnám a kérdést, tehát nem hiszem hogy az EU ebből akar 600 millió euró bevételt szerezni. Nem ez a motivációja az EU szakértőknek, viszont az tény, hogy ez komoly összeg mindkét félnek. Személyes véleményem az, hogy a hatóság a feladatát végzi, ellenőrzi, hogy a vállalatok törvényes keretek között működnek-e. Mi ugyanakkor úgy gondoljuk, hogy mi úgy működünk, jól csináljuk a dolgunkat, azt tesszük bele az operációs rendszerbe, ami szükséges.

SG.hu: Ez a kettő jelenleg nem találkozik.
Pozsony Balázs: Erről szól a felügyelet. Sehol máshol nem probléma mondjuk a médialejátszó integrálása, ezért kellett kiadni azt a változatot, amiben ez nincs telepítve. De persze ha mindkettő ugyanannyiba kerül, akkor az egyéni fogyasztó nyilván nem fogja megvenni azt, ami kevesebb és nem is nagyon érdeklődött senki, hogy hol vannak az ilyen verziók.

SG.hu: Miért ennyire fontos a Microsoftnak az, hogy az ingyenesen elérhető szoftvereket - amiket még a konkurensek nagyrésze is ingyenesen ad - integrálják az oprendszerbe? Spyware kereső, mediaplayer stb. Miért nem jó megoldás, ha update-tel elérhető? Így az egyszeri felhasználó nyilván nem fogja lecserélni soha.
Pozsony Balázs: Nekünk elemi érdekünk, hogy az oprendszerben benne legyenek azok a dolgok, amikre a felhasználóknak gyakorta szükségük van. Nem állítottuk sosem, hogy nincs jobb, sőt. A mediaplayer már a Windows 98-ban is benne volt, de csak most szúrt csak szemet, valószínűleg azért, mert igen sokat fejlődött és ráadásul most lett igazán fontos szerepe ennek a funkciónak.

SG.hu: Ugyanez a helyzet a keresőpiacon is?
Pozsony Balázs: Nekünk az az érdekünk, hogy minél több Windows operációs rendszert értékesítsünk és ennek egy természetes folyamata, hogy szeretnénk minél több értéknövelt funkcióval bővíteni repertoárunkat. Minél könnyebben használható, annál jobb. Azért például még senki sem szólt, hogy van benne számológép program, az úgy tűnik nem olyan nagy üzlet. Nyilván ezek mind olyan részek, amik előbb-utóbb valamilyen bevételi lehetőséggé fejlődnek. '97-ben még senkinek nem szúrt szemet a lejátszó, de most mikor pénz került bele, már egyből probléma.

SG.hu: A Microsoft ezen túl persze ért hozzá, hogy ezeket a lehetőségeket időben felismerve bedarálja a konkurenciát, ahogy a Netscape-pel tette. Ennek ellenére az európai piac a főnix módjára feltámadt Mozillát megtisztelte a torta egy komoly szeletével. Mi a különbség az európai és az amerikai piac között? Ott a Mozilla labdába sem rúg.
Pozsony Balázs: Sokkal szétszórodottabb a piac Európában, többféle igény mutatkozik, Amerika sokkal egységesebb és könnyebb. Ez a szembenállás a perek kapcsán is fontos lehet, hiszen az EU-lobbinak érdeke lehet egy amerikai céget megszorítani, ez része lehet az amerikai cégekkel szembeni piacvédelemnek, ami persze természetes, nem elítélendő. Majd a bíróság eldönti, hogy igazuk van-e. A kérdésre visszatérve nyilvánvaló, hogy Európában eleve erősebb az opensource mozgalom. Nem véletlen, hogy a Suse disztribúció itt terjedt el először, sőt a Linux is innen indult. Innentől kezdve ez már abszolút egy piaci verseny.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások