Kiskapukkal jön a francia másolásvédelmi szabályozás

Kiskapukkal jön a francia másolásvédelmi szabályozás

2006. július 1. 12:12, Szombat
A szenátus és a nemzetgyűlés is megszavazta az online boltok és hordozható lejátszók másolásvédelmét feloldó szabályozás életbe lépését, ám az utolsó pillanatban kiskapukat iktattak be a tervezetbe, amelyek révén az érdekelt cégek kibújhatnak a védelem megnyitása alól.

A Reuters tudósítása szerint az utóbbi időben tapasztalt változó hangulat ellenére mégis életbe lép a tengerentúli cégek által kifogásolt másolásvédelmi szabályozás, amely többek között az iTunes zenebolt megoldásának megnyitására kötelezheti majd az Apple-t. Az ágazatban érdekelt vállalatok természetesen befolyásukat féltik és nem szívesen osztoznának a finom falatokon, ám számukra sincs minden veszve, hiszen a beiktatott kiskapuk segítségével megkerülhetik a szabályozást.

A tervezet eredeti formájában a másolásvédelem megnyitására kötelezte volna az adott online zeneboltot működtető, vagy hordozható lejátszót gyártó céget, amennyiben bármely riválisuk részéről ilyen igény merült volna fel. Ez természetesen nem nyerte el az ágazat tetszését, sőt, az Apple kivonulása is felmerült, ami nem véletlen, hiszen egy ilyen döntéssel veszélybe került volna eddig megkérdőjelezhetetlen fölényük. Rögtön megindult a huzavona, és a jelek szerint ha a cégóriások nem is arattak egyértelmű győzelmet, a kompromisszum mégis nekik kedvez.

Az utolsó pillanatban beiktatott kiskapuk révén ugyanis a vállalat hivatkozhatnak arra, hogy az alkotók, előadók kifejezett kérésére ragaszkodnak a másolásvédelemhez, így azt nem kell majd megnyitniuk.

Ehhez természetesen az előadókkal és kiadókkal kötött szerződések megújítására lesz szükség, de ez minden bizonnyal nem lesz akadály a pozíciójukat féltő cégek számára. A megújítással közbeiktathatják ezt a feltételt, aminek révén gyakorlatilag megkerülik a szabályozást, és nem kell átadniuk a szükséges technikai adatokat a konkurens vállalatoknak.

Ennek ellenére a tengerentúlon továbbra is károsnak tartják a tervezetet, amely hátrányos lesz az innovációra és a szellemi tulajdonranézve. Az Americans for Technology Leadership nev szervezet éppen ezért közleményben ítélte el a döntést, egyfajta hibás precedensként értékelve azt, amely rossz példát mutathat a többi európai ország számára.

Az ellenzéki szocialistáknak - ellenkező indokok alapján - szintén nem tetszik a döntés, ezért az alkotmánybíróságon keresnek elégtételt, míg a kormányzat úgy véli, hogy a döntés mind a gyártóknak, mind a felhasználóknak kedvező fejlemény.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások