Egyre ke­ve­sebb az in­for­ma­tikai szak­em­ber Né­met­or­szág­ban

Egyre ke­ve­sebb az in­for­ma­tikai szak­em­ber Né­met­or­szág­ban

2006. július 17. 12:53, Hétfő
A német informatikai és távközlési ipar azt szeretné elérni, hogy a német politikusok gondolják át az ország migrációs politikáját. Az ugyanis lehetetlenné teszi, hogy a közeljövőben külföldi, így akár például magyar szakemberekkel töltsék fel a hiányszakmákat.

A BITKOM nevű német szakmai szervezet állásfoglalása szerint a nagy munkanélküliségi ráta ellenére túl kevés a természettudományi szakember, a mérnök és legfőképpen az informatikus. Willi Berchtold, a BITKOM elnöke a Berlinben tartott Integrációs Csúcsértekezleten kijelentette: mielőbb szükség van a német migrációs politika megváltoztatására, hogy mielőbb megindulhasson a fiatal, jól képzett szakemberek beáramlása az országba.

A szervezet kérésére elkészített legfrissebb felmérésből ugyanis kiderült: a német informatikai és számítástechnikai cégek harmadának komoly gondjai vannak a megfelelő számú és képzettségű szakember megtalálásában. Az egyik legnagyobb problémát az jelenti, hogy kevés fiatal választja ezt a pályát, miközben egyre több szakember vonul vissza, így nincs biztosítva a megfelelő utánpótlás.

Mint a Heise német híroldal is rámutatott, Németországban a probléma immár hónapok óta napirenden van. Tavaly év végén Jürgen Gallmann, a Microsoft Németország ügyvezető igazgatója sürgette a szakemberhiány mielőbbi megoldását és így vélekedett több szakmai szervezet, köztük a Német Mérnökök Egyesülete (VDI) is.

Az új migrációs törvény ugyan reménykeltő volt, azonban kiderült: nem képes biztosítani, hogy a Németországban munkát vállaló külföldi informatikusok évekig maradjanak. A többségük öt éven belül továbbáll, kivéve, ha az évi fizetésük eléri a 85 000 eurót. "A tartózkodási engedély önmagában még nem elég. Ehhez megfelelő fizetésnek is kell párosulnia és további vonzerőt jelenthetne, hogy ha az illető felesége, élettársa, barátnője is automatikusan munkavállalási engedélyt kapna. Németországnak a külföldi munkavállalók szemében összességében attraktívabbá kell válnia" - nyilatkozta Willi Berchtold.

A probléma egyébként nem csak Németországban van jelen. Az informatikai és számítástechnikai szakemberek hiánya komoly gondokat okoz Csehországban, az Egyesült Államokban és sajnos Magyarországon is. A Cisco Systems megbízásából készített IDC-tanulmány szerint 2008-ra az európai gazdaság versenyképességéhez szükséges fejlett hálózati technológiával foglalkozó szakemberekből Európa-szerte közel félmilliós hiány várható.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások