Már megbocsáss, de a legtöbb esetben a munka nem ebbõl áll. Effektíve új algoritmust a legritkább esetben kell írni... Nagyon ritka az olyan dolog, amikor fehér papírlappal kezdesz valamit, általában egy customer-kérést kell belereszelni a meglévõ, 2-10 éve folyamatosan több tucat ember által napi 8-10 órában gyúrt kódba. Tehát nagyjából adott az adatmodel, a fõbb algoritmusok (saját lib-ek) és a csapat bevett normái (kezdve az épp aktuáls code-conventionnel, verziókezelési-, tesztelési szokásokkal, stb.). Ha _új_ algoritmust kell kitalálni, azt meg legritkább esetben bízzák új emberre, a helyi adatmodel ismerete nélkül ne is kezdj ilyen feladatba (ez ritkán dokumentált természetesen, és örülj ha DB felõl látszik bármi a relációkból). Ezt hívjuk kódgyártásnak :). És a legtöbb helyen ezt is várják el. Minimum 3-6 hónap telik el, mire képes vagy effektíve dolgozni is egy nagyobb rendszerben, legalábbis a cucc egy részében.
Na, ezért kellenek az API-k is (ha már az adatmodelt nem tudod elsajátítani elõre :P legalább ezzel ne töltsd az idõt), nyelvet megtanulni bárki meg tud egy hét alatt. Úgy megtanulni a körítést hozzá, hogy ne órákat tölts el hogy akkor ezt most tulajdonképpen hogy is kell ezt a könyvtárat használni, emiatt kérik a pár év tapasztalatot. (Ugyanis neked így 2-5x annyi idõbe tellik valamit megcsinálni, értsd 2-5x annyi költség vagy. Az idõ meg szorít...)
Caro: orulok hogy valaki meg tudja kulonboztetni, hogy ki a valodi programozo :)
Es ezzel olyan mertekig egyetertek, hogy en az adatbazis kezelesekkel foglalkozokat **ba mertekben nem sorolom a programozok koze, s hasonlo okokbol kiesik sok mas illeto ilyen formaban az en ertelmezesemben a programozok korebol.
Ha en programozot keresnek, igy allnek a dologhoz.
Vagyis az allas hirdetesek java szamomra felrevezeto, es sokszor uninformativ.
Kovetkezo teny:
Van valami torveny, ami szabalyozza azt, hogy milyen cegeknek kell allast hirdetni, igy ezek a cegek hirdetnek ha kell, ha nem, viszont sok embernek torest okoznak, egyfelol idokiesest, masfelol onismeretit, vagyis erkolcsit is.
Ezt egyik ilyen ceg sem teriti.
PL: GRAPHISOFT
elmentem allas interjura, a tesztek utan jott 5 ember, es veluk kellett szakmailag beszelgetni, aszem nem is kell emlitsem, hogy a szakmai beszelgetesbol szamomra egyertelmuve valt hogy az egyik ugymond fo programozojuknak igazabol nincs is lovese sokmindenhez, de lenyegtelen, majd vegul jott az angolul valo tarsalgas, meg egy kifogas:
jo jo, de van meg mit csiszolni az angol tudason, etc, szval menjek 1 ev mulva, etc
Majd mikor elkullogtam a cegtol, lent hallottam amint az ott dolgozok a szunetukben kis csoportban beszelgetnek, es felig meddig szoba elegyedtem veluk, majd kiderult hogy valojaban kozel legalabb 50 embert akarnak elbocsajtani, mert penzugyi problemaja van a cegnek, szval egy kicsit ez visszaadta az onbizalmam, de amugy ha ezt nem tudom meg akkor .......
Evekkel kesobb, ~1,5 evvel ezelott az allas borzen beszeltem a Graphisoft egyik vezetojevel, egesz pontosan Varkonyi Viktorral.
Elmondtam mivel foglalkozom, etc, erre valasz:
hu ez kell, hu ez jo, huha tegye el a nevjegykartyamat, majd beszelunk telefonon es konzultaljunk, etc
Nemsokkal kesobb elkezdtem hivogatni, a telcsit nem vette fel, vagy csak a titkarnoje vette fel, es igy tovabb, folyamatosan ment a felre rizsa hogy most ezert nem most azert nem, ment ez kb 2 honapig, majd mondtam leejtem a temat.
Na mondom oke, jott az idei allasborze, megyek, jeeeee Graphisoft, na mondom erdeklodom megint.
Jonapot, Varkonyi ur??
trallala....., lenyeg: o nem lesz, de egy szinten vezeto beosztasu programozo lesz holnap, szval menjek nyugodtan.
Mentem masnap: jonapot, jonapot
Elkezdtem beszelgetni az illetovel, majd: hu de jo dolog ez, huha, huha.
Majd szobajott hogy tavaly Varkonyi Viktorral en mar beszeltem errol, etc.
Elmondtam hogy telefonok, stb.
Nah o regisztralja az esetet, es hagyjak uzenetet:
Nah mondom oke, uzenet:
Varkonyi ur legyen szives hivjon fel, telszamom ....., amennyiben ez a tema valoban erdekes es perspektivikus a Graphisoftnak.
Azota is hiv.
Tehat megbizhatatlan es tobbnyire alacsony szintu szaktudasu szemelyek szep szammal vannak a Graphisoftnal.
Tanacs: szerezz oda ismerettseget, kerulj oda, es el leszel mint hal a vizben a nagy semmi tudassal, mert szamomra ez csapodott le az egesz esetbol
NB: csak tanulsagkent irtam le ezt az esetet mindenki szamara
Már bocs, de a külsõ API-k nem a nyelv részei. És nem is fontosak a valódi programozáshoz.
Mármint attól függ mit értünk programozás alatt.
Az igazi programozás az algoritmusok írása, ami pedig nyelvfüggetlen.
Az, hogy honnan szeded az adatot, és hogy hova írod, már más kategória, azt a hülye is meg tudja csinálni.
A programozó feladata az, hogy itt az adat, és csináld vele azt, amit kell.
Már nem azért, de az "egy hét alatt megtanulom a nyelvet" típusú hozzáállás eléggé hmm. gyanús :). Valóban az alapnyvelvtant meg lehet tanulni ennyi idõ alatt (hogy hívják aktuális nyelven a print parancsot), hisz nyelvek közül alapvetõen vannak a funckionálisok, ha valakinek mákja van: deklaratívok vagy valami kombinált. De a nyelvben nem a nyelvtan a nehéz, hanem a kismillió library-t megtanulni hozzá... Nem véletlen, hogy pl. nem java programozót keresnek, hanem j2ee-t. Ismerd ezt, meg azt az api-t, stb. Tudod hogyan kell ilyen-olyan környezetbe hozzáfejleszteni, stb. De mondjuk GUI-ból is van jó sok, nagyjából ugyanazok a widget-ek, aztán mégis belülrõl más a felépítése, máshogy kell használni.
elképzelem: "gyerekek, én vagyok az infotanárbácsi, Géza bá.
na mivel fõsulin énsemfigyeltem, meg untam is, szal nemistudom mirõl beszéljek, szal ti csak internetezzetek amíg én újságot olvasok, jó?"
Én is TP -vel kezdtem (kb. 10 évesen),kurva jó beépített helpje van.
Egy Irányítás és méréstechnikai feladatot megírtam benne nem rég, a régi idõk emlékére, hát C-ben kényelmesebb, mit ne mondjak (Régi Dos -os gépek voltak). Pascált nem igen fogok használni a jövõben, ha van más választásom.
Hát szerintem nem sokkal nehezebb C -vel, kezdeni.
megmondom öszintén nem szoktam nézni, hogy adott embernek milyen paírja van
nagyon hamar kiderül van-e lövése a témához, vagy abszolút új neki minden, tud-e csapatban dolgozni-e vagy sem, kreatív-e vagy nekem kell helyette gondolkodni, határidõket be tudja-e tartani
pontosan tudom én is
a Pascalt max azért védem, mert anno ez volt az elsõ nyelv nekem
ezt megtanulva meg olyan szemléletnek lettem birtokosa, amire más nyelveknél is építhetek
szal szerintem elsõ nylevnek kitünõ, mert elég merev és jól dokumentált, hatalmas irodalma van
mondjuk lehet, hogy ez az elsõ nyelv duma, csak a pascalt oktatók dumája és lehet bármelyik nyelv az elsõ :) (bár szerintem C-vel kezdeni egybõl, az szívás)
Debrecenbe.
2. év végén lehet "Informatika I" szigorlatot tenni, ahol tárgy:
Oprendszerek 1-2: Elõadáson általánosan (erõforrás kezelés stb..), gyakorlaton többnyire linux, de tanár függõ.
Adatszerkezetek és alagoritmusok : keresés,rendezés, fák stb..
Adatbázis rendszerek Relációs + ODL (Kis E/K modell, hálós..), gyakorlaton SQL , reláció algebra/kalkulus, (Oracle) elsõsorban
Programozás 1: Nyelvi elemek eljárás orintált programozási nyelvek (pl. C, ADA, Fortran, PL/1, COBOL, Pascal)
Progamozás 2: OO nyelvek (Java, Eiffel,Smalltalk..), Funkcionális nyelvek (pl. cLISP), PROLOG. Adat folyam nyelvek, gyakorlaton JAVA.
(Persze nem tanulunk meg, minden nyelvet teljesen, csak a jelegzeteségeit, a taunult jegyekböl összerakható szinte bármelyik nyelv)
E közben általában megtanulják az emberek, az informatika alapjait, hardwaret, a matamatikai logikát, a formális nyelvek és automatákat (Chomsky..), esetleg még a fordító programok müködését/írását, 3D grafikázást is, + matematikát (analízis|kalkulus, lin.alg|discrét matek)
Ez után lehet felvenni olyan tárgyakat amik kicsitt jobban belemenek dolgokba pl. OpenGL, haladó SQL, különbözõ fizikai folyamatok modellezése ..stb, vagy elméletibb tárgyakat, programozás/algoritmus elmélet. Mesterséges inteligencia 1(Megoldás keresõ algoritmusok) ...
Persze az új rendszerbe más. Ez minden Informatikusnak kötelezõ nagyábol Debrecenben, legyen PTM-es PM -es vagy , szakpáros.
Én a tanárképzésben vagyok, és QBasic(1 év), Pascal(1 félév), Java(1 félév, és csak konzolban,) a sorrend. Utóbbinál próbáltak objektum orientáltságot vinni a dologba, de nem nagyon jött be a közönségnek. Elvileg tanárok leszünk, ezt a tudást kell majd továbbadnunk 4 év múlva? És sok leendõ tanárban olyan hozzáállás van, hogy a konzervdobozomat sem bíznám rájuk. A magyar oktatás nincs a helyzet magaslatán.
Én az önképzésben hiszek(mindenképpen szükséges a fõsuli/egyetem mellett). Internet, könyvek, fórumok --> hatalmas segítség. Programozóknak open source projektek, hátha beszámít szakmai tapasztalatba.
A leghihetetlenebb tantárgyam számtech. tanári szakon az antropológia volt. Elvileg ez azért kell mert majd az iskolában bármikor megkérhetnek minket, hogy írjunk egy antropológiát oktató programot. lol
"Ha meglátsz egy álláshirdetést, akkor 1 hét alatt megtanulod a programnyelvet úgy, hogy utánna a munkaviszonyoddal és gyakolati tapasztalataid alapján igazolni tudod, hogy a nyelv használatában 2-5 év tapasztalatod van ?"
Munkaviszonyt meg tapasztalatot teljes nyugalommal lehet kamuzni. Ha értessz hozzá, vagy elég gyorsan tanulsz, akkor sose derül ki. Meg a cégeket sem igazán érdekli, ezek a feltételek csak arra jók, hogy szûrjék, és rangsorolják a jelentkezõket.
Ja, és a legfontosabb : Abból biztosan nem lesz bajod, ha jelentkezel egy állásra. Maximum idõd megy rá, de ha nincs munkád, akkor idõd van bõven.
Szóval jelentkezz, ha úgy gondolod, hogy el tudnád végezni a munkát, és majd kidobnak, ha szerintük nem. Mivel kevés a jó szakember (pláne az olcsó), van esélyed.
Ha jó fizetést akarsz, ahhoz nagyon jó, ha már van egy állásod, mert akkor téged kell elcsábítani, és nem te könyörögsz az állásért. Mellékesen az elsõ állásoddal valódi gyakorláti tapasztalatot szerzel, amit ráadásul papírral is tudsz igazolni.
Ha meglátsz egy álláshirdetést, akkor 1 hét alatt megtanulod a programnyelvet úgy, hogy utánna a munkaviszonyoddal és gyakolati tapasztalataid alapján igazolni tudod, hogy a nyelv használatában 2-5 év tapasztalatod van ?
turul16:
Tehát akkor mégegyszer: ha valaki programozó, akkor bármilyen nyelvet meg tud tanulni. De az állásinterjún nem azt kérdezik, hogy milyen nyelvet tudnál megtanulni, hanem azt hogy abban a pillanatban az állás betöltéséhez szükséges nyelven hány évet programoztál.
Es mit szoltok az olyan informatikai-programozoi allashirdetesekre amik a kovetkezok:
- kulfoldi ceg keres embereket
- meg nem alakult meg, mert x embert akarnak felhajtani fejvadasz cegeken keresztul es ha meglesz a letszam akkor alapitjak meg, es igy tovabb, de ezt a jelentkezokkel a fejvadasz cegek nem kozlik, etc
- nagyon okes fizetesi es egyebb jarulekos juttatasi lehetosegeket kecsegtetnek
- kulon tanittatnanak vagy 10 kotelezo tanfolyamon, amire alairod hogy igen, ezt az allast szeretned es nem keresel mast addig
A fenntiek fenyeben a kovetkezo hatasok jelentkeznek:
- kiderul hogy a ceg nem is fog megalakulni
- honapokig hitegettek, ugymond feltartottak, igy nem is mentel mas allas lehetoseg utan
- az elesett jovedelmet senki sem fizeti meg, csak te eled fel a tartalekaidat
Es igy tovabb ragozhatnam a sort, en 1szer estem egy ilyen dologba bele, de akkor kb 50 masik emberrel egyutt, ha nem tobb, mert kereken 50 embert akartak, de tobbnek szoltak, es folyamatos hitegetes volt hogy a kulfoldi szaktekintely mikor jon majd felveteli beszelgetesre, etc, vagyis szerintem akkor talan 100 embert is visszafogtak igy, s az egesz huzavona kb 4-5 honapig ment.
Kerdes: hanyan voltatok hasonloban??
Mike: en tom hogy informatikus nem egyenlo a programozoval, es egy atlagos programozo meg meginkabb nem egyenlo egy algoritmizalo szakemberrel, etc
S a majmozast meg mint utobbi hozzaszolasodban lattam, szval tenyleg nem az abszolut negativ sertegetos vonatkozasban hasznaltam, hanem abban, ami vegulis lecsapodhat ha fullra vegigolvasol, s amint latom meg is ertetted :) *koszi*
Az nem ugyanaz a KFKI.(engem is annál a cikknél világosítottak fel errõl)
A KFKI csoport, amit megvett a T-com, az már rég nem a KFKI része.
"PHP, SQL, XML, Linux, Apache webszerver."
Ilyen ismeretekkel rendelkezõ emberkeböl sok van, és rendszerint együtt használják ezeket (ill. tanulják).
A felsõ oktatás rosz, nincs sok értelme, de kapsz egy papírt ami követelmény sok helyre. És sok mindenröl lesz fogalmad (bár mesziröl), amit magadtol nem biztos, hogy megnéztél volna, és ha szembekerüsz vele tudod hol kell keresni.
(Az igazán profik nem egyetemen fognak oktatni, szaros max. fél milláért :))
És nem attol leszel jó, hogy ismersz fejböl 20 nyelvet meg 100 API, az a jó aki képes gyorsan elsajátítani egyet. Ha azt modják pl., hogy jövõ héten, ocaml -ben irsz egy kvantum számítógép szumulátort (valmi API-t használva), akkor jövõhétre megtanulod hogy muxik a dolog, mert láttál már sok hasonló dolgot és plusz egy megnézése nem gond.
Rendszergazdik se tudják fejböl az összes dolgot még ,ha csinálták is. Akkor vagy jó, ha gyorsan tudod mélyk könyvhöz/doksihoz nyulj és hamar megoldod a problémát.
Tanfolyam drága, és gyakran nem is ad igazán magas szintû ismereteket a témában, jobban jársz a nettel és szakkönyvekkel. Mert az önképzés igen fontos dolog..
A legtöbb munkahelyre nem Pascal programozókat keresnek, hanem megmondják, hogy milyen nyelvekhez kell érteni. Nem érdekli a munkaadókat, hogy milyen problémamegoldó készséged van, ha nekik C++ programozó kell, akkor Pascal tudással és jó szemlélettel nem fogsz kelleni.
Plusz: aki tényleg jó infós akar lenni, az már amúgy is valamilyen elõképzettséggel / otthoni több éves buherátori tapasztalattal megy a fõiskolára. Mivel én már a második fõiskolát gyûröm, láttam elégszer, hogy azok, akik azért jöttek infó szakra "mert meg akarom tanulni az informatikát" hamar kiesnek. Ez nem a közgáz, ahol ha egy csöves beül, akkor néhány év alatt közgazdászt faragnak belõle, itt alapokkal kell rendelkezni.
Ezért tehát egy rakás alapozó tárgyat ki kellene hagyni, nem kellene hónapokig oktati mûszaki rajzot, meg marketinget, hanem kapásból elsõ orán jöhetne a C nyelv meg a Java, 2. évben a visual nyelvek, a 3. évben pedig az újdonságok (ajax, meg egy rakás új programozási nyelv, amire hamarosan szükség lesz).
Ezt nem képes felfogni a legtöbb fõiskola / egyetem: azért akarnak ott tanulni a diákok, hogy késõbb egy jó állásban el tudjanak helyezkedni, és újat akarnak tanulni a szakmában.
szerencsére itt az sg-n nem csak péályakezdõk vannak
egyszerû
18 éves vagy
tudsz angolul
lenyomsz mellé még egy olcsó kis Oracle egy éves vmit filleérekért :)
és innentõl kezdve bárhol a világon dolgozhatsz
A probléma egyébként nem csak Németországban van jelen. Az informatikai és számítástechnikai szakemberek hiánya komoly gondokat okoz ... és sajnos Magyarországon is.
Ezen a mondaton jót röhögtem. Ugyanis, ha nem minden informatikai cég Pesten lenne és nem csak 2-5 év szakmai tapasztalattal rendelkezõ embert keresnének, már-már irreálisan széles ismerettel akkor talán nem lenne gond.
így a pályakezdõnek nem túl sok lehetõségük marad, és sztem nincs olyan, fõleg pályakezdõ aki annyi mindent ismerne amit kérnek.
mondjuk ugyanakkor vmilyen szinten igazad van: sok ember hiszi azt magáról ért mondjuk az adatbázisokhoz, aztán x milláért csak nézek milyen ordenáré hibáktól hemzseg az egész, illetve koncepciójában, hozzállásban már eleve rossz
vagyis az alapok
bizonyos látásmósdot szedsz össze ott
az egyetem/fõiskola általános alapképzés, nem specifikus, iszonyat hosszú ideig tart, az infromáció pedig nem kurrens
a pascal pedig arra jó, hogy utána kisebb ráfordítással megtanulj programozni bármiben
utána pedig olyan munkahelyre kell elmenni dolgozni, amit nem tudsz megcsinálni, illetve ilyen munkákat érdemes bevállalni (de nem azt mondtam, hogy lövésed sincs róla)
1-2 év elég ahhoz, hogy profi legyél vmil terén, máár ha sok tapasztalat és új kihívás ér
"Itt a következõkhöz kell érteni: PHP, SQL, XML, Linux, Apache webszerver."
Ez magyarul azt jelenti, hogy láttál már PHP meg SQL kódot, és tudod, hogy az XML-nek semmi köze a ruha méretekhez.
A többit majd megtanulod menet közben.
Hogy tiszta legyen a kép: jól képzett szakemberbõl van a hiány.
Kóklerbõl Európa legnagyobb tartalékaival rendelkezünk.
És hogy tiszta legyen: az informatikai oktatás katasztrofális, semmi köze a piaci igényekhez. Nincs olyan egyetem, ahol olyan ember tanít aki látott már 5 use case-t.
Ácsi, admin pozíciók az kiccsit más. Általában jóval kevesebbet is fizetnek, másrészt nagyszerûen outsource-olható, annek ellenére hogy a létezõ legnagyobb security veszélyforrás. (Mivelhogy ki az aki _mindenhez_ hozzáfér, hát a rendszergazda :)). Nagy rendelkezésreállást általában külsõ cégekkel szokás csináltatni, egyszerûen azért, mert õk nagyobb pool-al dolgoztatnak, olcsóbbra jön ki perkopf mintha valakit alkalmaztatnál (pláne, mivelhogy ténylegesen szolgáltatást veszel). Ráadásul nem is kell neki egy személyben mindenhez értenie. Területileg is nagyon jól outsource-olható, elég sok ember dolgozik a környéken aki többezer km-re adminisztrál. (Azért is jó, mert az update-elés ugye éjszaka kell, ami itt nappal :))
De developer, vagy ne adj isten architech körökben aztán meg végképp nagy a tumultus. Hiány meg végképp. Jönnek a .net/ajax + öt év tapasztalat és egyéb blõd igények :). A gáz ott van, hogy melózol, akkor nehéz idõt nyerni arra, hogy közben up-to-date maradj, vagy legalább megpróbálj.
Egyébként nem ez az egyedüli probléma a hazai cégekkel. Nézzünk meg 1-2 mostani álláshirdetést:
http://www.jobmonitor.hu/link.php?id=133826
Itt a következõkhöz kell érteni: PHP, SQL, XML, Linux, Apache webszerver. Jobb helyeken minden egyes "követelményre" külön embert alkalmaznak 100 - 300 nettóért, itt meg egy állásra keresnek 1 embert, aki mindenhez egyszerre ért ? Nevetséges. Gondolom adnak is valami nettó 80-at, meg bejelentenek minimálbérre.
http://www.jobmonitor.hu/link.php?id=135807
Amit kérnek: MCP/ MCSA, Win 2003 szerver, Exchange 2003, Active directory, SQL szerver.
Na most ha valaki az álláshirdetésen felbuzdulva elmegy a pl: számalk-hoz, végigcsinálja kb. fél év alatt közel 1.5-2 millióért a fenti tanfolyamokat, mit fog látni ? Igen, hopp, akkor már nem lesz fent az álláshirdetés, és feleslegesen dobott ki az ablakon több millió forintot tanfolyamokra.
Na még egyet nézzünk meg:
http://www.jobmonitor.hu/link.php?id=135594
Amit kérnek: Sql szerver, ASP.NET, VB.NET, Sybase, Oracle.
Tegyük fel, hogy 18 évesen értettségit lenyomsz, 2 évet szakmérnökin maradsz, tolsz mellé 5 év egyetemet. Ezek után tegyük fel, hogy -ha komolyan gondolta az álláshirdetést a cég - akkor a fenti rendszerekbõl megcsinálod folyamatosan a vizsgákat, elmész olyan melóhelyekre, ahol 1-2 ilyen rendszert használnak.
Azt irják, hogy 2-5 év tapasztalat kell, legyen mondjuk átlag 3 év. Namost 25 évesen elkezded egy melóhelyen a sql admint, lenyomsz 3 évet, aztán mész máshova sybase adminnak, és így tovább. 25 + 5*3 = 40 éves korodra alkalmas leszel, hogy egy ilyen állást megpályázz. Akkor pedig majd azért nem vesznek fel, mert túl öreg vagy, és õk 25-30 éves korosztályból vennének fel embert erre az állásra. Gratulálok, tapsvihart kérek a magyarországi cégenknek !
Komolyan elgondolkodtatótak ezek a hirdetések, fõleg az, amit harmadiknak kiválasztottam. Egyre inkább azt hiszem, hogy már rég megvan a kiválasztott "apuci kisfia", aki be lesz tolva az ilyen állásokra, és majd az ott lévõ rendszergazdáktól kitanulja a szakmát, és csak a azért hirdeti meg a HR ezt az állást, hogy nem mondhassa senki, hogy nem volt lehetõség pályázni. Persze a követelmények teljesíthetetlenek (lásd feljebb), aki pedig ismeri mondjuk az ASP.NET-et és az SQL-t, és pályázik, azt elzavarják, mert nem ért a másik 3 rendszerhez.
Nem értem. Ha az összes hazai komoly oldalon ilyen követelmények mellett keresnek munkavállalókat, akkor csak az a kb. 1000 szerencsés szakember tud pályázni, aki ismeretségeinek köszönhetõen több helyen kitanulta több terület rendszereit. De akkor meg minek hirdetni ? Az ilyen csúcs szakemberek meg amúgy is ismerettség segítségével találnak állást, ha más munkahelyre akarnak menni, többségük tapasztalatom szerint nem használ álláskeresõ oldalakat. Akiknek nincs protekciójuk, azok meg nem tudnak a jobmonitor-os / jobline-os állásokra pályázni.
Akkor meg miért hirdetnek a cégek ? Magukból csinálnak hülyét, kiváncsi vagyok, hogy ezt mikor fogják belátni.
Tenyleg nagy hiany van jo IT szakemberekbol Magyarorszagon, de ennek elsosorban az informatikusokat alkalmazo cegek az okai.
A legtobb ceg csak az adott teruleten mar verprofi embert akar alkalmazni, azt is egy kozepes fizetesert. Ilyen termeszetesen nincsen, a verprofiknak mar van jol fizeto munkajuk es nem is jelentkeznek allashirdetesekre.
Az okosabb cegek rajottek, hogy a teruletre alkalmas embereket kell megkeresni, jo fizetest kell nekik adni, igy 1-2 ev mulva egy verprofi IT szakemberuk lesz, aki marad a cegnel.
A butabb cegek nem vesznek fel senkit, hanem kulsos IT cegekkel vegeztetik el a munkat, kb. 5-10-szer annyi penzert, mintha nagyon megfizetnenek egy verprofi szakembert.
Sajnos az IT vezeto a legtobb cegnel felelmetesen pancser, ami nagyon sok penzebe kerul az adott cegnek, mind koltseg, mind okozott kar (all fel napot a gyar, mert nem megy a rendszer) miatt.
pempa:
Amit a specializációról irsz, azzal egyetértek. Mire az ember végigcsinál egy tanfolyamot több hónap alatt + levizsgázik, addigra legtöbb cég már más rendszerekhez értõ szakembereket kezd keresni a jobline / jobmonitor-on.
Valahogy úgy van ez, hogyha az embernek nincs protekciója, akkor igyekszik szakirányú szakközép iskolába, majd szakirányi fõiskolára / egyetemre menni, otthon gyakorolgat, próbál megcsinálni 1-2 tanfolyamot, és aztán reménykedik, hogy talán lesz 2-3 olyan álláshirdetés a jobline / jobmonitor-on 1 év alatt meghirdetett kb. 1000 infós álláshirdetés között, ahova 50-100 jelentkezõnél több nem pályázik.
KFKI = Központi Fizikai Kutató Intézet
Egyébként, amikor hiányról beszélnek, általában szakemberhiányt értenek alatta, ami 2-4 év gyakorlatot jelent a HR-esek szakzsargonjában általában, beleértve azt is, hogy tudj beszélni a fõnököddel, el tudd olvasni az ügyfél speckóit, stb. Lehetõség szerint pont azon a területen, ami nekik kéne. Ilyenkor szoktak jönni a vicces álláshirdetések...
Egyvalamire ráspecelni valóban kötelezõ ámde roppant veszélyes is egyben. A cégek tényleg azt kérik, érts egyvalamihez és nagyon. Naja, de hogy az az egyvalami az micsoda, az elég gyorsan változik.
Ja, minket is ilyenekkel bíztattak, hogy ha nem tudsz rendes állást találni, akkor mehetsz KFKI-ba dolgozni havi 90k-ért fizikus diplomával :\
És Magyarországon azért nem egyszerû fizikusként munkát találni, már ha valaki a szakmában akar maradni.
Hát igen, botrányos, ami a KFKI környékén folyik. Egy igazi zseni, de az élet dolgaiban "kissé" járatlan ismerõsöm is elvállalt egy nem semmi fejlesztést, mindezt egy kisebb tévé áráért. (A srácnak se kutyája, se macskája, családról nem beszélve.) A KFKI meg a sokszorosát kapta érte külföldiektõl (akik még így is igen olcsón megúszták - ez is az agyelszívás egy esete, csak itt még csak nem is azok keresnek, akik tudnak is valamit, ez már az átverés kategóriája). Õk maguk nem tettek hozzá semmit - de jobb is, mert csak elbarmolták volna az elképesztõ hozzánemértésükkel.
NFP: felebredhetnel ember, azt hiszed csak neked van diplomad es hogy eszes vagy?? (szomoru de ha tenyleg igy hiszi, akkor az egeszbol csak a hite igaz, a tudasa meg egy paraszteval egyenlo)
Szomoru, de tenyleg csak felszinesen tanitanak egyetemen/foiskolan, arrol nem beszelve hogy vannak helyek ahol foiskolai diplomaval szivesebben vesznek fel embereket, mert elvileg a foiskolai kepzettseg gyakorlatiasabb/eletszerubb, viszont egyetemen pedig elvileg jobb a muszaki alapismeret amit szerezhet az ember real targyak teren.
A lenyeg en mind2o helyen lattam mar olyan embereket akik nagy nullak, es majdnem voros diplomat kaptak, holott a vizsgakra masok mentek helyettuk, vagy volt hogy veluk mentek, etc
Es az ilyen eloskodo tipusu embereket elobb veszik fel tobbnyire, mint azt aki tenyleg tud.
PL: KFKI - kiadtak egy olyan feladatot beugro feladat gyanant, hogy:
keszits egy programot, amelyik egy adott besugarzasu anyagot leszimulal/levezeti, hogy milyen bomlasi folyamatai lesznek, illetve pontosan milyen izotopokka all ossze
E feladatert egy fillert sem fizettek volna, s mikor elkezdtem erdeklodni a tema irant, hat a kovetkezore kellett raebrednem:
Szukseges kepzettsegek ezen dologhoz:
- Fizikai
- Matematikai
- Informatikai
Tehat 3 szakma, de oke, legyen, leejtve hogy ilyen kepzettsegek kellenek hozza, vegyuk szepen sorra a kovetkezot: idovel ajanlatot kaptam, hogy 80e forintot kapok a munkaert ha megcsinalom, ekkor kicsit furcsan neztem, ugyanis kiderult hogy ezt meg le sem programoztak, etc, na mondom szep, utana a slussz poen: jogasz ismerosom elkezdett erdeklodni a KFKI felol, hogy egy ilyesmi project munkaert mennyit fizetnek a cegnek, illetve a KFKI-nak, szval had ne mondjak osszeget, mert igencsak meglepo.
Osszessegebe veve: tetszett volna a munka, megcsinaltam volna, de nem hivatalosan kaptam volna erte valami iszonytatoan piti es megalazo osszeget, s meg csak azt sem mondhattam volna el soha senkinek meg a rezumemben sem, hogy dolgoztam a KFKI-ba egy ilyen projecten, etc
Arrol nem beszelve, hogy infoskent nagy maki kell ahoz hogy az ember rendes helyre helyezkedhessen el, es sajnos programozo alatt tunkeppen azok a majmok vannak ertve, akik csak es kizarolag adatbazis es HTML faxsagokkal foglalkoznak, holott ezekkel foglalkozni nem nagy kunszt, foleg nem programozasi ismeretek kellenek hozza, ezeket a majmokat en inkabb neveznem rutin muveletes informatikusnak, vagy adatbazis kezeloknek, sot esetenkent adatbazis feltoltoknek, mintsem programozonak.
/tisztelet a nagyon keves kivetelnek/
Tehat: nem csoda hogy keves a rendes informatikus, foleg hogy a sok majom ismerettseg reven helyezkedik el, a hozzaertoket tobbnyire kizsakmanyoljak, hacsak nem kiturjak
/egy gepesz ismerosom elment egy ceghez rendszergazdakent, holott szinte semmi ilyen iranyu kepzettsege nem volt, szinten ismerettseg reven, es a sajat helyere egy szinten gepesz haverjat juttatta, mikor elment onnan/
Szval nekem a tapasztalataim informatika teren elegge negativak
NB: felhozhatnam azt a peldat is, amikor egy ismerosom komoly tervezesi feladatkent az egyik autos cegnek csinalt 100e forintert zsebbe egy olyan elektronikai eszkozt, amely a fogyasztas csokkenteset hivatott ellatni, s ez a ceg 1 ev alatt 980 millat kaszalt, igaz hogy forintban
/a HOZZA NEM ERTO EGYETEMI DIPLOMAS mernok megkereste a foiskolai tanulmanyait folytato sracot, s mivel szegeny kolkot meg az ag is huzta, hat elvallalta/
Es meg ragozhatnam, bocsi az off-ert de elegge negativakat lattam ilyen es ehez hasonlo teruleteken
Nos skacok én gépészmérnöknek tanulok és a tanszékem elvárja, hogy MATLAB-ban programozzak. És azt mégis honnan kéne tudnom, hogy hogyan kell? Minden sarkon áll két ember aki ért hozzá mi? Volt 1 azaz 1 félév programtrvezés okítás heti 3x45 percben, de az is Visual Basicben....
A jelenelvõk közül tud valaki? Csak érdekelne.
Na igen, egyetem _mellet_ nem árt tényleges jártasságot és szakmai gyakorlatot szerezni. Nem utánna, hanem alatta, ha rendesen csinálod, nem bulizod el az idõdet, akkor mire kikerülsz, valószínûleg lesz nemhogy igényelt tudásod, de valószínûleg egy cég neve is, ahol felvesznek.
nekunk matekot tanitanak
De sesquatch én nem is arra értettem a hülyeséget, hogy megtanítanak alapvetõen hálózatkezelést, programozásokat, hanem hogy a tárgyaink 50%-a tök felsleges. A BSC-MSC rendszerbõl ahogy nézegettem a tárgyak minimum 30%-át kihagyták, és lecseráélték olyan "szakbarbár szarokra", mint a mysql 2, meg java 3, meg sorolhatnám. Attól nem lett nagyobb rálátásom az informatikára, pl. hogy tudom hogy kell összehegeszteni 2 tonnás vasat, hogy programozzak dos-ban, vagy ki tudom számítani egy kilõtt golyó röppályáját. Hidd el, ha jársz/jártál informatika szakra egyetemen, hogy semmire nem tanítanak meg igazán. Aki jól meg tud tanulni egy bármilyen anyagot gyorsan(aztán el is felejti), vagy jól tud puskázni, az itt az ász. Én suli mellett tanultam/tanulok keményen Javát, mert egyébként kapnék egy szép oklevelet, amit kitehetnék mongyuk egy kisbolt falára, mint túlképzett árufeltöltõ, vagy félköríves technikus(utcaseprõ)! :)
Igen, de mindenkinek más 80%! Van aki adatbázisokkal fog foglalkozni, van aki meg hálózatokkal - elõbbinek a cisco routerek firmwarje lesz baromság, utóbbinak meg az sql lekérdezések optimalizálása...
szerintem egy egyetemi diplomának nem is az a célja, hogy konkrét termékrõl / szûkebb technológiai megoldásokkal kapcsolatban adjon mély ismereteket.
Ha ilyen lenne, akkor az diplomád pár éven belül elavulna. Erre a tanfolyamok, magánképzés, szakmai sulik a megfelelõ megoldás. Az egyetemnek inkább átfogó informatikai tudást, rendszerismeretet, programozástant, stb kell adnia. Tlaloc: pont ez a célja az egyetemnek. Hogy olyan embereket neveljen, akik nem szakbarbárok, hanem átfogó ismeretekkel rendelkeznek a szakmájukkal kapcsolatban, képesek az önálló gondolkodásra és nem csak x cég z termékével tudnak dolgozni. Ha neked nem erre van szükséged, nincs gond, akkor menjél szaksuliba, vagy fõiskolára, vagy tanfolyamokra, vagy vegyél könyveket :-) Písz!
De a gond az, hogy ezek 80%a felesleges. Tudod nálunk pl minden tárgyat úgy kezdenek (1 féléves mind szinte) hogy elindulunk onnan hogy a második világháborúban milyen technikát használtak, aztán kb. az utolsó két hétre végre eljutunk a 90-es évekre. Ennyi idõ pedig édeskevés bármire is, és késõbb ha dolgozni akarsz, a cégek letojják, hogy mit tudsz a második világháborús kódolási technikákról
"Megtanítanak kábé húszféle programozási nyelvet, annyi féle-fajta baromságot, hogy egy fél év után azt se tudod mit tanítottak, pedig 3-5-ösre vizsgázol belõle"
Kb. ez a dolguk. Lehet hogy a végén jobban kellene specializálódni, de erre 3 év kevés. Igy mindent megmutatnak alapszinten, és utána neked kell kiválasztanod, hogy mi az ami érdekel. Ez az élet minden területén igy van, lásd pl. orvosképzés, vagy az un. "közgazdász" vagy jogász - ezek kicsit kövérebb témák :)
Ez igy van. Sõt én most szembesülök az álláskeresés problémáival és hát... Egy a lényeg: egyvalamihez kell érteni, de ahhoz nagyon. Teljesen mindegy hogy az linux, windows, php vagy akármi, ha valaki egyvalamit profin vág, akkor már el tud helyezkedni. Erre fel mit hallgattam 3 évig a fõiskolán? Azt hogy nekünk mindenhez értenünk kell, villamosságtanhoz (mert amibe áram folyik az mindjárt informatika szerintük, még egy villanykapcsoló is...), üzleti terv készítés, flip flop tervezést, meg a 286os processzor architekturális felépitését... szóval ennyit hogy magyarországon micsoda informatikus szakember képzés folyik... Egy nagy lol az egész. Nem az informatikus szakember a kevés, hanem az oktatásuk egy nagy kalap trutyi ugy ahogy van
Nagyon bírom az ilyen hozzáértõ embereket, akik olyanok mint NFP és télleg kurvára ismerik az informatikusok világát. Elmondom neked kérem szépen mi folyik az informatikai oktatás alatt az egyetemen. Megtanítanak kábé húszféle programozási nyelvet, annyi féle-fajta baromságot, hogy egy fél év után azt se tudod mit tanítottak, pedig 3-5-ösre vizsgázol belõle. Tanítanak pl. Pascal nyelvet, amit senki se használ, mûszaki rajzot, ami egy gépészéhez képest lóf..., gazdasági ismeretet(kábé arra elég, hogy értsd mit írnak a HVG-ben). Aztán kikerülsz egy diplomával ami azt jelenti hogy alap szinten ismersz mindent. Tanfolyamokkal se tudnak megtanítani normálisan, plusz amíg fel nem vesznek, nem tudod melyik rendszer/hálózat/etc. ismerete kellene neked. Azt a néhány tízféle tanfolyamot megcsinálni egyrészt nagyon sok pénz, másrészt feleslegesen elbaszol ménkû sok idõt. Ha mondjuk felvennének kitanítani, közben kitanulod ANNAK A RENDSZRENEK a tanfolyamát, és akkor tényleg pró leszel. Csak magyarországon nincs túl sok ilyen, sõt nincs is ntúl sok informatikai cég. Így meg kell elégedni kis fizuval, miközben az informatikusi diplomát megszerezni az egyik legnehezebb.
Egyébként nem baj, örülhetünk, hiszen a közgazdász a legnépszerûbb szak 2006-ban is...
Már bocs, de a rendszergazdaságot akár egyetem elõtt, akár után egy tucat könyvbõl simán meg lehet tanulni.
Meg azért egy gép nem árt próbálgatni.
Ha én 2001-ben, amikor még csak 14 éves voltam simán összehoztam otthon egy TCP/IP-s hálót ezekkel:
Net megosztás, elõször modem, késõbb ISDN, automatikus kapcsolódás, üresjárat után lekapcsolás
DHCP
FTP
HTTP szerver
Sendmail/POP3
DNS szerver
Most így hirtelen ennyi jut eszembe. Ehhez vettem egy akkoriban kb. 1200 Ft-os könyvet.
Ha valaki ezzel akar foglalkozni, akkor vesz 10x ennyit, és abból simán meg tudja tanulni.
Nem minden munkahelyen teszik az ott dolgozók feneke alá a tanfolyamot, nálunk 5 év után merült fel egyáltalán a gondolat, hogy talán az elkövetkezõ években lesz valami olcsó tanfolyam az Tcp/IP protokollról (nem vicc!) Vesd össze ezt azzal, amikor valaki ismerõs által bekerül egy Exchange rendszergazda mellé, kitanulja a szakmát és szakember lesz, a rendszergazda lelép, és õ lesz a kiskirály + telitömik tanfolyammal.
A hozzám hasonló átlagos informatikusoknak a havi 100 - 150 e nettó mellett + albérlet + rezsi + kaja mellett elég nehéz lenne saját zsebbõl megfinanszírozni egy cisco ccna tanfolyamat és vizsgát kb. fél millióért. Mellé egy kis exchange, kis sql, egy csöpp aix, ldap, sap és még egy pár tanfolyam, és máris vehetnék fel annyi hitelt, hogy más abból egy lakásra be tud fizetni.
Más:
A Cisco Magyarország és elhúzhatna a sunnyogósba, ezzel a kevés a hálózati mérnök dumával. Egyik kollégám átment egy Cisco-s cuccokkal foglalkozó céghez, kitanítják a CCNA-ra, most fog vizsgázni, a régi melóhelyen kemény 130 ezer foritot keresetten nettóra, az új helyen is ugyanezt kapja, csak kevesebb jutattással. Bravó Cisco Magyarország, bravó CCNA vizsga ! Méghogy kevés hálózati szakember lesz Magyarországon.
Egy másik kollégám minden pénzétt félrerakta, inkább szinte mindenrõl lemondott, de befizette a CCNA tanfolyamot és vizsgát. Nem kellett a cégnek a nagy CCNA végzettségével. Pár hónappal késõbb szóltak neki, hogy jöjjön vissza, jól lesz meg szép, vissza is jött. Ugyanazt a 140 nettót kapja fõiskola diplomával + CCNA vizsgával, tehát ismét jó példát láthattunk arra, hogy milyen jó dolog egy Cisco CCNA-t megcsinálni.
Úgy lesz a diplomásból szakember, hogy egy Suzuki Swift árából végigjár néhány tanfolyamot az egyetem után.
A cég nem is fog téged saját költségén kitanítani. Azt neked kell fizetni.
Állandóan indulnak céges tanfolyamok.
Exchange rendszergazda tanfolyam úgy 300 ezer forint körül lehet.
hogy lesz akkor diplomásból szakember ? Én még nem láttam olyan hirdetést, hogy "frissen végzett diplomásokat felvennénk Exchange rendszergazdának, akik hajlandóak lennének kitanulni a szakmát."
Akik értik a szakmát, az a szerencsések egy kis rétege, talán ezer ember van ilyen az országban, ha rájuk gondolt a cikk, akkor meg semmi értelme nem volt ezt a cikket megirni, mert ezt idáig is tudtuk.
Aki nem egyetemet, hanem csak valami fõiskolát végez, az különben nem diplomás, hanem max. okleveles.
ott a pont.
informatikus diplomás még nem szakember.
ahhoz céges tanfolyamra kell menni.
egy állami egyetem még jó hogy nem helyettesít minden céges tanfolyamot.
vicces is lenne. lenne is 10 év egy diploma a mostani 5 helyett :)
Nem akarok személyeskedni, de ha Te nem találsz munkát, attól még nem biztos, hogy a rendszerben van a hiba.
Az informatikus SZAKemberekbõl bizony kevés van. Szakbarbárokból sok :)
Akikrol te irsz azok nem szakemberek, hanem diplomasok akik valahogy elvegeznek egy egyetemet/foiskolat. A cikkben olyan emberekrol van szo akik ertik a szakmajukat.
Ezt a kamu dumát, hogy kevés informatikai szakember van magyarországon, és több kéne... Évente több tízezer informatikust képeznek a fõiskolák/egyetemek, miközben a jobline és egyéb munka hirdetõ oldalakon évi kb. 1000 informatikus állást hirdetnek meg. Így még a maradék több ezer frissen végzett hallgató se talál munkát. Akkor meg minek kell hazudni a cikkben ?
Amilyen álláslehetõségek az átlagember (nincs kapcsolata) számára elérhetõ, ott az esetek 85-90%-ában, tapasztalt, több különbözõ rendszerhez értõ szakembereket keresnek. Ugyanmár mondja el nekem valaki, hogy melyik fõiskolán/egyetemen van olyan tanóra, ahol a Microsoft SQL vagy Exchange szerver, esetleg az SAP használatát oktatnák, hogy mikor kijövünk az egyetemrõl / fõiskoláról, akkor el tudjuk helyezkedni ?! Ahol én tanulok, ott is ahelyett hogy Exchange rendszergazdát vagy AIX szakértõ rendszergazdát képeznének belõlünk, ahelyett marketinggel, mûszaki rajzzal, meg rendszerszervezéssel tömik a fejünket, semmi konkrét rendszert nem tanulunk.
Úgyhogy a kedves cikkíró ne ferdítsen, még így is túl sok informatikus van Magyarországon, és nagyon kevesenek van esélye arra, hogy ismerõse "benyomja" valami jó állásba, esetleg kezdõként olyan szerencséje legyen, hogy a multinál dolgozó rendszergazda vagy egyéb területen szakértõ mérnök maga mellé vegye, és kioktassal úgy, hogy több területen is szakértõ legyen.
Hülye németek.
Én mennék oda dolgozni szivesen. Kár hogy még nem spréhelem a dojcs-t. :-/
85 ezer euró 1 évre?
Nálunk nyugdíjig keres annyit :-)