Mozgalom a szabad másolásért Észak-Európában

Mozgalom a szabad másolásért Észak-Európában

2006. július 18. 10:25, Kedd
Több észak-európai civil szervezet állt annak a kezdeményezésnek az élére, amelynek célja a fájlcserélés elfogadtatása, a különböző anyagok szabad másolásának legálissá tétele és az internetcenzúra elleni harc.

A Pro Piracy Lobby neve sokat sejtető. A szervezet össze akarja fogni az Európában a felhasználók szabad másolási jogaiért küzdő civil csoportokat és weboldalakat. A mozgalom a The Pirate Bay nevű svéd bittorrentes oldal elleni májusi razzia után bontakozott ki és az érintett portál maga is az alapítók között van. Rajta kívül fellelhetők még a névsorban az Artliberated Network svéd művészcsoport, a szintén svéd Piratbyran oldal, a berlini piratecinema.org, valamint a dán és a Piratgruppen norvég online kalózcsoportok.

"A fájlcserélés, a kalózletöltések és általában az internet iránti érdeklődés napról napra egyre nagyobb mértékben nő" - mondta Tobias Andersson, a svéd iroda munkatársa. Andersson szavai szerint egyre több olyan szervezet jön létre, amelyek - a Svéd Kalózpárthoz hasonlóan - felvállalják a felhasználók érdekeinek képviseletét. Elmondta, hogy ezek a szervezetek globális méretű együttműködésben gondolkodnak, ám a legfontosabb feladatuknak mindig a helyi emberek érdekeinek képviseletét fogják tekinteni. Szintén bizakodó a jövőt tekintve Claus Petersen, a dán csoport tagja is, aki kijelentette: "Együtt egy olyan alapot teremtettünk meg, amely képes megfogalmazni kemény kritikákat is a zeneiparral és a piacvezető konszernekkel szemben".

A Pro Piracy Lobby alapszabálya szintén sok mindent elárul, hiszen olyan kitételek találhatók benne, mint: "Mindent le fogunk másolni, amit le akarunk másolni!" vagy "Kezeket el az internettől!" Ezenkívül a szervezet legfontosabb célkitűzése, hogy a politikusokat rávegye a fájlcserélés legalizálására, hiszen ha ez megvalósulna, akkor ebben az esetben feleslegessé válna az egész P2P-rendszerek elleni boszorkányüldözés.

Azonban nem csak Skandináviában kapnak erőre ezek a mozgalmak, hanem legutóbb már Franciaországban is megalakult a kalózpárt. S egyre inkább általánossá válik az a vélemény, miszerint a zene-, a játék- vagy a szoftveripar csak magát okolhatja, hiszen ha nem bűnözőként próbálna meg kezelni a felhasználókat, hanem megpróbálna közösen megoldást találni erre a problémára, akkor mindkét fél jól járhatna.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások