Web 2.0 felvilágosítás I. : A Netvibes

Web 2.0 felvilágosítás I. : A Netvibes

2006. augusztus 30. 01:03, Szerda
Az emailjeinken kívül hasznos dolognak bizonyul az online jegyzetfüzet. Aki szintén olyan feledékeny mint én, vagy csak hirtelen ötleteit nem szeretné elfelejteni, annak hasznos lehet a Webnotes modul, ami egy szövegdoboz, amibe bármit és bármennyit jegyzetelhetünk és az ott is marad az idők végézetéig vagy amíg ki nem töröljük. A ToDoList, azaz a tennivalólista pedig a napi, heti teendőink észbentartásához nyújt segítséget. Bevallom őszintén ezeknek veszem legtöbbször hasznát, ha nem otthon jutnak eszembe dolgok. Az integrált Google, Yahoo, Icerocket és Wikipedia kereső pedig már csak hab a tortán. Ez szintén akkor jó, ha nem otthonról ugrunk netre és esetleg a helyszínen nincsenek a Google illetve a Firefox csodálatos eszköztárai telepítve.


Szórakozás. RSS Feed-szerűen üzemelő fotóblogokkal, naponta változó képregényekkel, viccmodulokkal, időjáráselőrejelzéssel vagy éppen (már magyar fejlesztésű API-n keresztül) TV műsorral tehetjük magunkat boldoggá. Ezt nem is magyaráznám túl, inkább javaslom minden új/régi felhasználónak, hogy szánjon rá egy fél órát és böngéssze végig a jelenleg 278 modult, 3397 RSS Feedet, 364 Podcastot és 71 előregyártott lapot számláló katalógust, ahol a térképmodultól kezdve a diétafigyelőn keresztül a fordítóprogramokig, vagy akár a poker és blackjack játékokig mindent megtalál. A felület zsenialitása nem önmagából fakad, hanem abból, hogy mindenki olyanra formálja és arra használja, amire éppen igénye van. Akibe szorult egy kis programozó vér, az éppenséggel önmagának is készíthet API-kat, amivel tényleg bármit megtehetünk.


A Netvibes - ahogyan említettem - egy vérbeli webkettes szolgáltatásgyüjtő. A beépített Bookmark/Könyvjelző szolgáltatásban például nem mappákba sorolhatjuk kedvenc linkjeinket, hanem tag-ekkel láthatjuk el őket. Mondjuk az SG.hu megkaphatja a hír, tudomány, IT és a játék tageket is, de ugye a variációk itt is végtelenek. Emellett egy érdekes szolgáltatás a Box.net, ahol ingyen kapunk 1Gbyte tárhelyet, ahová feltölthetjük mindig szükséges fájljainkat (persze pár dollárért a tárhely növelhető) és bárhonnan elérhetjük őket. Ehhez persze nem árt gyors internetelérés, de a szélessáv korában ez már nem lehet olyan nagy gond. (Épp néhány hete vetette fel egy újságíró kolléga a merevlemez születésnapjával kapcsolatban, hogy míg régen több ezer dollár volt 1 Gbyte, tavaly pár cent, addig most már ingyen van, mert számos szolgáltató úgy ad több giga tárhelyet, hogy azt sem kérdezi, hogy mire kell...)

A lelkes honosító csapat végzett a magyarosítással, tehát hamarosan a teljes Netvibes elérhető magyar nyelven is. A fejlesztők számos lokalizált tartalmat, feedeket és egyéb modulokat ígérnek. Ez pedig ebben az esetben valószínűleg nem csak levegőbebeszélés, segíthet nekik a több, mint 15 millió dollárnyi tőkebefektetés, amivel megsegítették létezésüket az elmúlt hetekben.

A webkettes felhasználó másik heppje természetesen a chat. Valószínűleg sokan ismerik a Meebo szolgáltatását, ami hat azonnali üzenetküldő szolgáltatáshoz (AIM, Yahoo, MSN, ICQ, Jabber, Gtalk) enged webes felületről hozzáférést. Ez jól jön azoknak, akiknek a céges hálózaton tiltva vannak ezek a programok, de mégis kockáztatnak, illetve az első bekezdésben említett rétegek is szívesen használják majd.

Csak egy példa: MSN-en bejelentkezik a laikus júzer egy publikus gépre, nevezzük Klárinak, de nem veszi észre, hogy be volt ixelve az automatikus bejelentkezés. Klári azóta online folyamatosan, mert nem emlékszik, hogy a 116 gép közül melyiknél ült és minden alkalommal, amikor valaki használja azt a gépet az bejelentkezik az ő elérésével. Ezt a Netvibes alá írt Meebo klienssel könnyen elkerülhetjük. Választható az az út, hogy regisztrálunk egy Meebo accountot, amiben tárolhatjuk az üzenetküldőkhöz a jelszavainkat, illetve bejelentkezhetünk minden alkalommal a felületről. Viszont a Netvibes csak akkor jegyzi a bejelentkezést, ha a böngészőnket külön erre kérjük.

Klikk ide! Klikk ide!

Ahogy ezeket a sorokat írom, tudom hogy az IT biztonságtudatos olvasónak már forr a vére. Van egy béta fázisban lévő szolgáltatás, amit kitudja kik fejlesztenek és én rájuk bízom minden jelszavamat? Ráadásul ha figyelmetlen vagyok és egy idegen gépen automatikus bejelentkezésen hagyom, akkor szívhatok, mert a következő felhasználó hipp-hopp arcába kaphatja a fél életemet? Valóban kicsit veszélyes dolog. Mikor jónéhány hónapja elkezdtem használni, akkor a kezdeti lelkesedés után nekem is megfordult a fejemben hasonló, de valamiért úgy érzem hogy valós az a trend, hogy az ilyen szervezeteket nem érdeklik az én mindennapjaim, és felesleges a paranoia.

Ráadásul itt nem egy csúnya nagy multiról van szó, és az is egyértelmű, hogy ha mondjuk a gonosz magenta kíváncsi az adataimra, akkor nem az iWiW-en keresztül fog nekilátni azokat kibogozni. Ahogy egy kedves barátom mondja, "I have ultimate faith in humanity", azaz végtelen bizalmam van az emberiségben. A fejlődésnek sokszor az ilyen félelmek szabnak gátat. Aki nem biztos magában, az a fő email címét ne használja itt. Kezdjen ismerkedni a szórakoztató funkciókkal, az RSS Feed-ekkel.

A jövő zenéje nyilván nem a Windows desktop, a legtöbb embernek Office-ra sem lesz szüksége, mert az online szövegszerkesztő épp elég ahhoz, hogy néha gépeljen egy pár soros levelet. Következő cikkeimben többek között ezt is, illetve a tökéletes Webrádió szolgáltatást, a last.fm-et is szeretném bemutatni. Mindenesetre remélem néhány ember legalább kicsit pislogni kezdett: "Hű, ilyen is van?".

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások