110 millió kínai az iWiW-en?

110 millió kínai az iWiW-en?

2006. március 1. 09:18, Szerda
Ha valami mérhetetlenül gyorsan terjed a természetben, akkor azt a biológiában többnyire járványnak nevezzük. Mostanság pedig a sokaság jelzője nem az annyian vannak, mint az oroszok, hanem mint a wiwesek. Ugyan a kínai lakosság még nincs benne a rendszerben, de a lehetőség megvan rá, sőt a hazai netpolgárok túlnyomó része taggá válhat két hónapon belül. Szerkesztőségünk az IWiW stáb vezetőjével, Cseh Gáborral készített interjút.

Azok kedvéért, akik nem bólogatnak bőszen a négybetűs szócska hallatán, az iWiW egy olyan rendszer, amelynek tagjai ismerősnek jelölhetik egymást egy képzeletbeli vonalat rajzolva barátaik között. Mivel ez minden felhasználó szintjén megtörténik, de csak meghívásos alapon lehet csatlakozni, ezért a közösség egy óriási hálózatként működik, ahol jelenleg még senki nincs egymástól néhány kapcsolatnyinál messzebb. Hiába, kicsi az ország. A rendszer lényege természetesen nem merül ki a jelölgetésben. Az integrált szolgáltatások révén kommunikálhatunk társainkkal, kereskedhetünk, kereshetünk és majd a jövőben valószínűleg a jelenleginél jóval szélesebb kínálattal függesztik rá a készítők az embereket a hálózatra. Cseh Gáborral folytatott beszélgetésünk során ezekre is fény derül, illetve számos az iWiW-vel kapcsolatosan gyakran feltett kérdést sikerült helyre rakni:

SG.hu: Mielőtt bejöttünk az irodába hallottam, hogy a kollegákkal érkezésed után egyből a látogatottsági statisztikákat beszéltétek meg. Mennyi eddig a látogatottságotok a mai napon? (reggel 10 óra)
Cseh Gábor: 91 ezer egyedi látogató és látogatások számában körülbelül a duplája kell, hogy legyen. A kollégákkal a tegnapi statisztikát néztük meg. Ugye a kezdeti komoly növekedés után volt egy stagnáló periódus, amíg nem lehetett meghívót küldeni. És ugye nemrégiben adtunk megint mindenkinek egy meghívási lehetőséget, ennek hatásait figyeljük. Korábban napi 200 ezer egyedi látogató volt, tegnap viszont már 280 ezer.

SG.hu: A meghívások korlátozásával egyből lelassultatok. Gondolod, hogy ez egy hype, ami le fog csengeni?
Cseh Gábor: Igazából mi teljesen másképp nézünk erre a dologra, mint ahogyan a média mostanában tárgyalja. Mindenki úgy aposztrofálja, mint egy médiaterméket, aminek kiemelkedően nagy látogatottsága és növekedése volt. Ezután természetes a kérdés amit feltettél, de mi egészen másképp tekintünk rá, akkor is, ha jelenleg mint médiatermék jól eladható. Nem az a lényeg, hogy más portálokkal összehasonlítva mennyi figyelmet tud vonzani, mennyi reklámfelületet tud eladni, hanem mi úgy nézzük, hogy van az iWiW, mint platform, aminek az alapja a kapcsolati háló, s jelenleg csupán csak ennek a kiépülése zajlik. Ez aztán később alapja tud lenni extra szolgáltatásoknak, akár magán az iWiW-en kívül is.


Visszatérve az eredeti kérdésre, maga ez a kiépülés valóban egy hype, ami mindenkinek egy élmény, egy egyedi tapasztalat, ami nyílván különbözik attól a szituációtól, mikor már mindenki napi szinten tudja használni igényei szerint, mondjuk VoIP-szolgáltatásra, vagy tudjon micropayment megoldással pénzügyeket intézni rajta keresztül.

SG.hu: Azért valljuk be, hogy hihetetlen számokat produkáltatok, nem mindennapi, hogy valaki ilyen hirtelen bekerül a TOP10 oldal közé hazánkban.
Cseh Gábor: Persze, ilyen még nem volt Magyarországon, de a világpiacon teljesen normális dolog, hogy jön egy új szolgáltatás ami jól meg van csinálva és alapvető igényeket elégít ki, akkor egyből bekerül a legnagyobbak közé. Ilyen volt Amerikában a myspace.com, ami szintén a semmiből érkezett és utolérte az MSN-t, a Yahoot, a Google-t.

SG.hu: Ez viszont nem egy készre gyártott termék volt, kíváncsi vagyok, hogy miből fejlődött ki. Ha jól tudom egy gráfelméleti kísérletből gyökerezik, de milyen út vezetett a tavaly októberi iWiWvé váláshoz?
Cseh Gábor: Ez így volt abszolút. Volt egy srác, Várady Zsolt, aki szoftverfejlesztéssel, webprogramozással is foglalkozott és beszélgetett egy barátnéjával, aki szociológus. Gondolkodtak együtt, hogy milyen érdekes lenne lerajzolni a kapcsolati hálókat, mondjuk az egyszerűség kedvéért számítógépen. A Zsolt készített valami primitív alap dolgot, ahol nem is volt meghívó, nem is kellett visszaigazolni a kapcsolatot sem és innen kezdődött a fejlesztés. Ahogy kerültek bele az emberek, egyre több újdonság is jött.

Az aktív felhasználók ötletei alapján való fejlődés egy elég hosszú periódus volt az iWiW életében. A srácok próbálkoztak egyesületet is létrehozni, de nem volt működőképes és mögé kellett tenni egy céget. Szépen növekedett 2,5 évig. Ekkor nyilvánvaló volt, hogy ugrani kell és a VirgoSystems Kft. - aki a kezdetektől a program mögött állt - hajlandó volt invesztálni ebbe és így jöhetett létre a mostani rendszer. A 2004 végi döntés után 2005. október 26-ra álltunk át, és amit hype-nak neveznek, az onnan kezdve datálódik.

SG.hu: Ettől kezdve viszont számos negatív aggály csendült fel a rendszerrel kapcsolatban, kezdjük mondjuk a jogászok aggályaival. Sokan sebezhető pontnak tartják a személyiségi jogok kérdését az iWiW-en belül. Mi a véleményetek erről? Vállalható-e az, hogy a rendszer alapján tökéletes személyiség profil hozható létre?
Cseh Gábor: Ez szándékos dolog. A rendszer nyílt, és azok a tagjai, akiknek nem nagyon van mit titkolni, akiknek nem kell titkolni, hogy kiket ismernek, vagy ha mégis, akkor megjegyzem, nem kell minden kapcsolatot létrehozni, tehát akit nem akarunk vállalni mások előtt, azt nem kötelező. Szerintünk fontos, hogy nyílt legyen. Én nem érzem ezeket a fennhangokat, de persze előfordul néhány embernél, hogy félti az adatait. Érdekes, hogy éppen egyetemistáknak jut eszébe, míg nagyvállalati vezetők vígan vállalják az 5-600 kapcsolatukat. Én leginkább sajnálatosnak érzem, hogy Magyarországon egy ilyen rendszerrel kapcsolatban fontos tud lenni ez a kérdés, persze biztosan befolyásolja a közelmúlt történelme, hogy nálunk ez így van. Ez egyfajta példamutatás is, mi tagok vállaljuk a nyíltságot.


SG.hu: Nem féltek, hogy visszanyal a fagyi? Nem fog a nagy szabadság hátrányt jelenteni? Sokan ezt jelölik meg jogi és etikai szintű problémaként is.
Cseh Gábor: Önkéntes adatközlés van az iWiW-en. Nem jelenik meg semmi, amit én nem akarok. Minden kapcsolatot vagy én kezdeményezek vagy jóváhagyok. Ha van valami, amit nem akarok hogy mások lássanak, akkor el tudom titkolni. Csak meghívóval lehet csatlakozni. Ezek miatt mi ilyen problémát nem látunk. Épp ellenkezőleg, úgy látjuk, hogy Magyarország már ott tart, hogy fontos vezetők, celebritások vállalják a kapcsolati rendszerüket. Elképzelhető, hogy vannak olyanok, akik ezt nem szeretnék, nem vállalják, ők valószínűleg nem csatlakoznak.

SG.hu: Ha jól tudom gyakran hadakoztok a bulvár sajtóval is.
Cseh Gábor: Annyira nem, de előfordult párszor. Még nem tudják, hogy használható-e adatgyűjtésre vagy nem. Mikor az első újságíró bejön a rendszerbe és talál egy celebritást és róla ezt, meg azt összegyűjtött és megírja, akkor nem veszi figyelembe, hogy ez ellentétes a mi felhasználási feltételeinkkel és hogy ezért ő anyagilag felelős (perelhető). De persze miért is tudná egy bulvár újságíró, hogy most mit tud ezzel ő kezdeni. Ha az itt szerzett információt nyilvánosságra hozza, akkor visszaélést követett el. Az Index - ami szerintem a legnagyobb bulvárlap - megcsinálta egyszer, hogy közölte valakinek még a feltöltött fotóit is, de többet nem fogja az biztos! Ez meg van már beszélve.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások