Élesedő német vita az internet ellenőrzéséről

Élesedő német vita az internet ellenőrzéséről

2006. augusztus 31. 13:23, Csütörtök
Németországban egyre keményebb vita dúl a politikusok és a felhasználók között. Ennek oka, hogy előbbiek veszélyforrásként tekintenek a világhálóra, míg az utóbbiak szerint a politikusok finoman szólva nem gondolkoznak józanul.

Ehrhart Körting berlini szenátor az internetet csak "a terrorizmus távegyetemeként" emlegette, míg Uwe Döring schleswig-holsteini igazságügyi miniszter pedig korlátozná a titkosítóprogramok alkalmazását és fejlesztését. Mint ismeretes, korábban Wolfgang Schauble német belügyminiszter a Die Zeit című hetilapnak adott interjújában kijelentette, hogy vizsgálják annak lehetőségét, miszerint a jövőben szigorúbban ellenőriznék Németországban az online tartalmakat. Ezek a kijelentések azonban élénk vitát váltottak ki és a német internetezők szinte össztüzet zúdítottak az ügyben megszólalt politikusokra.

"Egyértelmű, hogy a politikusok nem értenek a legújabb technológiákhoz" - írta blogjában Mischka, aki szerint a világhálót egész egyszerűen nem lehet tökéletesen ellenőrizni. A blogger példaként említette a Philip Zimmermann által az 1990-es években kifejlesztett Pretty Good Privacy (PGP) nevű e-mail titkosító szoftvert, ami ugyan kivívta az amerikai hatóságok ellenszenvét, de mára a világ legelterjedtebb elektronikus levelezést titkosító alkalmazása lett.

Uwe Döring schleswig-holsteini igazságügyi miniszter ha tehetné, korlátozná ezeknek a programoknak vagy például az AN.ON anonim internetezését lehetővé tevő szolgáltatásának alkalmazását, mivel szerinte ezeknek a szoftvereknek a segítségével terroristák és bűnözők büntetlenül folytathatják titkos üzelmeiket. Michael Renzmann nyílt levélben válaszolt a miniszternek. "Amit Ön állít az felháborító, hiszen azt sugallja, hogy mindenki, aki ilyen programot vagy szolgáltatást használ az terrorista vagy bűnöző, mondván aki anonim szörföl, annak biztos van valami takargatnivalója. Ilyen alapon be kellene tiltani a nyilvános telefonfülkéket vagy a kártyás telefonálási lehetőségeket.

Egy másik blogger, Ker0zene szerint a politikusok elképzelései verbális ámokfutások. A naplóíró emlékeztet rá, hogy minden bizonnyal elfelejtették, hogy ilyen technológiákat alkalmaznak az online banki szolgáltatásokban vagy az internetes árveréseknél is. Az, hogy a terroristákat egy egyszerű tilalom nem fogja visszatartani a bűncselekmények elkövetésétől, az annyira világos, mint az, hogy mindenkinek joga van a magánélethez.

Claudius úgy vélte, nem érti az aggodalmakat, hiszen ma az állam úgyis másodperceken belül azt figyel meg és hallgat le, akit akar. A Feldpost nevű blogot vezető nő pedig kikérte magának, hogy Schauble vagy más politikus beleavatkozzon az életébe. "Schauble úr nem korlátozhatja szabadságjogaimat az interneten sem, akkor sem, ha mindent megpróbál ellenőriztetni. Én sokkal jobban félek a [terroristák helyett] a politikusok korlátoltságától." - írta a blogger.

Zenzizenzizenzic pedig "az internet a terrorizmus távegyeteme" fogalmat próbálta meg körülírni. "Legyen Ön is terroristatanonc. Tanulja meg hogyan tudja minél gyorsabban és hatásosabban eltüntetni a szabad demokratikus berendezkedést és hogyan félemlítheti meg minél hamarabb az átlagpolgárokat anélkül, hogy bepiszkítaná a kezét. Docenseink között van például Otto Schily és Wolfgang Schauble."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások