Az oroszok sem maradnak ki a Hold-mizériából

Az oroszok sem maradnak ki a Hold-mizériából

2006. szeptember 5. 21:04, Kedd
A nemzet elsőszámú űrrepülési cége, az Energija elnökének nyilatkozata szerint Oroszország 2011-12 környékére tervezi első emberi űrrepülését a Holdra.

Úgy tűnik, a Hold-expedíciókkal kapcsolatos bejelentések hónapját éljük. Ezúttal Oroszország tette közzé terveit, a körülményekhez képest meglehetősen részletesen. Az Energija három szakaszban szeretné felderíteni a Holdat. Az első egy Szojuz űrhajó eljuttatása a felszínre, a második egy állandó holdbázis kiépítése 2010 és 2025 között, és végül a Hold ipari alkalmazásainak felmérése, idézi Nyikolaj Szevastyijanov szavait a RIA Novosztyi hírügynökség.

Az elnök az orosz fővárosban megrendezésre került 5. Űrrepülési Kongresszuson ismertette cége terveit, fő célkitűzésként a felszín asztrofizikai kutatásait jelölve meg, melynek végeredményeként idővel a Föld környezetszennyező iparágait ki lehetne telepíteni a Holdra. Emellett pedig olyan nyersanyagokat nyerhetnének ki - többek közt a hélium-3-mat - ami enyhíthet a Föld egyre növekvő energiaéhségén. Az atomerőművekben és a mikrochip gyártásban is kiválóan használható hélium-3 bolygónkon rendkívül ritka, a Holdon azonban bőséges készletek szunnyadnak.

Az oroszok a Szojuz egy felfrissített változatával szeretnének embert juttatni a Holdra, melyből az első példány 2010-re lenne bevethető. Szevasztyijanov elmondása szerint már dolgoznak a modernizált változat fejlesztésén, melyben helyet kapnak az új digitális technikák és az üzemanyagtartályokat is kibővítik, hogy ne csupán a Nemzetközi Űrállomásig tartsanak ki a készletek, hanem a Hold-utazáshoz is alkalmasak legyenek. Az Energija terveit nem csupán az Orosz Szövetségi Űrügynökség, de az ESA is támogatja, ami jelentős lökést adhat a hangzatos bejelentés megvalósításának, főként a modernizált Szojuz 2010-es indításának.

Szó esett a másik nagy favoritról, a Marsról is, Szevasztyijanov 2025 utánra teszi az első repülést, amihez a pénzügyi okokból elásott Kliper űrrepülőgépet, vagy annak alapjait kívánják felhasználni. Az űrrepülővel négy fő vághat neki az útnak, ami elvileg két és fél évig tartana. Ehhez kapcsolódó hír, hogy az oroszok hamarosan megkezdenek egy Mars-utazás szimulációs programot, melyben a csapatra nehezedő lélektani hatásokat tanulmányoznák.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások