Nagyszabású atomerőmű-építési program Oroszországban

Nagyszabású atomerőmű-építési program Oroszországban

2006. szeptember 9. 09:43, Szombat
Oroszország 42-58 atomerőmű építését tervezi 2030-ig, és nyugati és orosz turbinagyártókat egyaránt felkér arra, hogy segédkezzenek az új erőművi flotta kiépítésében - közölte az oroszországi Szövetségi Atomenergia Hivatal vezetője.

A World Nuclear Association (WNA) londoni tudományos értekezletén Szergej Kirijenkó elmondta, hogy Oroszország a jelenlegi kétszeresére kívánja növelni energiatermelését, hogy kielégítse a gyorsan bővüli igényeket, és ebben az atomenergetikai áramtermelésnek nagy szerep jut. Az országnak legalább 300 MW pótlólagos áramtermelési kapacitásra van szüksége, hogy a jelenleginél 935 terawattal több energiát tudjon termelni 2030-ig.

Az atomenergiára azért hárul nagy szerep, mert ezzel nemcsak az ellátási biztonság szavatolható, hanem ellensúlyozhatók az energiatermelésre használt gáz és olaj égetésének egyre magasabb költségei is. "A kérdés nem az, hogy az atomenergia jó vagy nem jó. Nincs alternatívánk. A mai gáz- és olajárak mellett nem gazdaságos ilyen nagy mennyiségű gázt elégetni" - mondta Kirijenko.

Az atomenergia ma 15,4 százalékot képvisel az ország áramtermelésében, az áramnak csaknem a felét a földgáz hasznosításával állítják elő. A kormány erőteljesen szubvencionálja a gáztüzelésű erőművekben folyó áramtermelést, hogy alacsony tartsa az áram kiskereskedelmi árát. "Ez azonban egy elavult gazdasági modell, amely aligha maradhat sokáig fenn" - mutatott rá Kirijenko.

Az első atomerőmű építését a tervek szerint 2007-ben kezdik meg, az üzembeállítás 2012-ben várható. Már döntés van arról, hogy évente két erőmű építését fedezik, de most azt tervezik, hogy 2015-ig évente hármat-négyet finanszíroznak majd. Az erőművi beruházások felfuttatását a turbinagyártás hasonló mértékű felfejlesztése kíséri majd. Már folynak tárgyalások orosz gyártókkal, valamint nyugati cégekkel közös vállalat létesítéséről 50-80 turbina gyártásáról, döntően az új atomerőművi flottához. A turbinák kapacitása 1200-1500 megawatt lesz, és Oroszországban kell megépíteni őket.

Kirijenko elmondta, hogy legalább 42 új erőművet kell építeni, hogy az atomenergia részaránya a teljes áramtermelésen belül 2030-ra elérhesse a 16 százalék körüli szintet.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások