Dinamikusabban telepítenek ATM-et a bankok, mint fiókot

Dinamikusabban telepítenek ATM-et a bankok, mint fiókot

2006. december 6. 09:04, Szerda
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az utóbbi három évben a bankfiókok száma 16, míg a bankjegykiadó automatáké (ATM) 43 százalékkal nőtt.

Ez azt jelenti, hogy míg 2003 első félévének végéhez képest az idén ugyanebben az időszakban a hitelintézeti ügyfelek rendelkezésére 256-tal több bankfiók állt, pénzhez a korábbinál 1117-tel több berendezésnél lehetett hozzájutni. A folyamatban levő és tervezett fiókhálózati bővítéseket is figyelembe véve ez a dinamizmusbeli különbség még markánsabbá is válhat. (Amit persze magyaráz, hogy egy ATM telepítése töredékébe kerül egy új fiók felállításának költségéhez képest.)

A CIB Bank mindenesetre - úgy tűnik - komolyan nekilátott fiókfüggetlen bankjegykiadóból álló hálózatának fejlesztéséhez. A telepítés folyamatosan zajlik, a cél az, hogy minél rövidebb időn belül működésbe állítsák az első negyven ilyen ATM-et. Terveik szerint 2007 végére 120 tagúra bővítik fiókhálózatukat, ami természetesen tovább növeli az ATM- számot is. A banknál jelenleg így azzal kalkulálnak, hogy 2007 végére akár 200 feletti is lehet országszerte ATM-jeik száma.

A Budapest Bank (BB) jelenleg már 32 ATM-ből álló bankfiókon kívüli hálózatot működtet. A következő évben a lánc - a piaci igényektől függően - újabb tagokkal bővülhet. Az Erste Bank - tudtuk meg - hálózatába jelenleg 382 bankjegykiadó tartozik, ezeknek pedig több mint a fele külső helyszínen, vagyis nem bankfiókban működik. A bank az elkövetkező években elsősorban a minőségi ügyfélkiszolgálásra koncentrál, folyamatosan próbálja az ATM-ek elérhetőségét az ügyfelek igényeire szabni, ennek megfelelően új gépeket telepíteni, vagy a meglévő, alacsony forgalmú gépeket áthelyezni.

A HVB Bank bankjegykiadó automatáinak túlnyomó része jelenleg 69 fiókból álló hálózatának egységeiben található. Emellett a bank rendelkezik kihelyezett automatákkal is, amelyek ügyfeleiknél, valamint bevásárlóközpontokban működnek. Az MKB Bank 75 bankjegykiadót üzemeltet, ennek több mint 90 százaléka fiókban található. Itt igen csekély még a fiókfüggetlen berendezések száma. A bank ezeket eddig stratégiai üzleti partnereihez helyezte ki, de - fejtették ki - üzleti megfontolás alapján természetesen nyitottak külső ATM-ek telepítésére. A fiókfüggetlen ATM-hálózat fejlesztése nem tartozik viszont az Inter-Európa Bank (IEB) célkitűzései közé. Jelenleg mindössze négy ilyen terminállal rendelkeznek.

Van olyan hitelintézet, ahol még a "szokásos" fejlesztés terén is egészen más nagyságrendekben gondolkodnak, mint a többiek. Az OTP Bank éves szinten továbbra is százas nagyságrendű ATM-bővítést tervez. Mint ismert, a legnagyobb hazai hitelintézet szeptemberben birtokba vette az Euronet Bankomat 300 logós ATM-jét, így azok már az OTP Bank színeiben működnek. Az év végére a tervek szerint az ATM-ek száma megközelítheti az 1900-at. A bank - mondták el lapunk érdeklődésére - folyamatosan fejleszti ATM-hálózatát, mind a darabszámot, mind az ATM-eken keresztül kínált szolgáltatásokat illetően.

Ezen a téren a többi bank sem tétlenkedik. Az Inter-Európa Bank ATM-jeit a közelmúltban cserélte le korszerűbb berendezésekre, amelyek már több pénzjegykazettát képesek kezelni, valamint tranzakciónként is több bankjegyet tudnak egyszerre kiadni. A kártyabirtokosok - fogadkozik a K&H Bank - egy éven belül a teljes hálózatban a legújabb generációs ATM-ekkel találkozhatnak. Minden gépet ellátnak ugyanis chipolvasóval.

Az ATM-ek kiemelt fejlesztését több tényező is indokolja. Az ügyfelek a CIB szerint még mindig az első három legfontosabb tényező közé sorolják az ATM-ekhez való könnyű hozzáférést bankválasztásukkor. Az Euronet-OTP tranzakció a hitelintézet szakértői szerint alaposan megbolygatta a piaci versenyhelyzetet. Az OTP pozíciója a korábbinál is erősebb lett, de ez nem késztethet meghátrálásra. A CIB többek között éppen ezért tervezi a már említett bővítést és fejlesztést.

A bankok számára a jobb ügyfélkiszolgálás mellett alighanem üzleti okokból is mind fontosabbá válhatnak az ATM-ek. Az idegen automaták használatáért - mondták el a Raiffeisen Banknál - a hitelintézetek 200 forintos bankközi díjat fizetnek egymásnak. Az pedig a kibocsátó bank döntése, hogy az így "vásárolt" tranzakciót mennyiért adja tovább ügyfeleinek.

A bankfüggetlen (néhány kondíciós listában az idegen automatákénál kedvezőbb díjért igénybe vehető) Euronet-lánc "eltűnése" nem mindenütt okozott egyébként az ügyfeleknek egyértelmű tehernövekedést. A BB bevezette a folyószámlacsomagtól függő ATM-kedvezmény-struktúrát, amely lehetőséget biztosít kedvezményes készpénzfelvételre akár a saját, akár az idegen terminálok használata esetén. A HVB Bank ügyfelei például kedvezményes díjjal vehetnek fel készpénzt több mint 1000 "nem saját" bankjegykiadó automatából is. A Nonstop számlacsomagban pedig két ingyenes készpénzfelvételi lehetőség szerepel bármely hazai, tehát akár "idegen" automatából is. Az egyébként saját terminálokkal nem rendelkező Raiffeisen lakossági ügyfeleinek általában a havi első két ATM-tranzakcióért - helyszíntől függetlenül - nem számol fel díjat. A CIB ezt (számlatípustól függően) havi 1-2 alkalommal teszi lehetővé.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások