Szuperszámítógéppel a kegyetlen kórok ellen

Szuperszámítógéppel a kegyetlen kórok ellen

2006. december 14. 09:12, Csütörtök
Dél-Afrikai tudósok a nyilvánosság elé tárták az ország legerőteljesebb fegyverét - legalábbis ami az AIDS, a malária és a TBC elleni küzdelmet illeti. A veszélyes kórokat kutató új szuperszámítógépet a héten adták át.

A Pretoriában hadrendbe állított gépet arra tervezték, hogy óriási mennyiségű komplex információt rendkívül nagy sebességgel dolgozzon fel. A helyi kutatók így díjmentesen tesztelhetik azon betegségek vakcináit és egyéb gyógymódjait, melyek Afrika-szerte emberek millióinak életét keserítik meg.

Winsto Hide, a Dél Afrikai országos bioinformatikai intézet vezetője elmondta, hogy a gép segítségével minden orvosi labornál gyorsabban és pontosabban állapíthatják meg a HIV vírus felépítését. "Olyan mintha fáklya helyett a létező legvilágosabb reflektort használnánk egy barlangban. Ugyanarra a problémára másfajta megközelítést kínál, nagymértékben felgyorsítva azt a munkát, amivel foglalkozunk" - nyilatkozta a szakember a CNet oldalán.

A körülbelül 1 millió dollárba kerülő, négy hűtőszekrény nagyságú berendezés belsejébe épített 64 processzoron két nagyteljesítményű rendszer osztozik. A csúcssebesség egy teraflopra tehető; ez ötbillió lebegőpontos műveletet jelent másodpercenként. A szuperszámítógépet az Intel ajánlotta fel a pretoriai CSIR (Council for Scientific and Industrial Research) kutatóközpont javára - értesült a Tectonic.

A számító-erőmű fényt deríthet arra, hogy az egyes betegségek miként terjednek át az egyik emberről a másikra, majd nyomon követhetik testen belüli terjedésük útvonalát is. Ezen kívül a gép képes arra is, hogy előre meghatározza, miként reagál majd a megbetegedett személy immunrendszere a különböző gyógyszerekre. A világ jelenleg leggyorsabb szuperszámítógépe a kaliforniai Lawrence Livermore National Laboratoryban található Blue Gene/L - a maga 280,6 teraflopjával.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások