Amerikai kritika a Kínát segítő cégeknek

Amerikai kritika a Kínát segítő cégeknek

2007. február 14. 17:45, Szerda
A Google, a Yahoo, a Cisco, a Microsoft és több más cég háza táját érte kritika, ezúttal egy amerikai kongresszusi képviselő részéről, aki törvényben tiltaná meg az együttműködést a diktatórikus rendszerekkel.

A republikánus párti Christopher Smith a múlt héten szólalt fel a Kínával együttműködő, a hatóságok nyomozását segítő amerikai cégek tevékenysége ellen, súlyos kritikával illetve az említett vállalatokat. Nyílt levelében a tavaly áprilisi fejleményekre utalt, amikor is a cégek képviselői elismerték, hogy internetes adatok és fontos információk átadásával elősegítették egyes kínai magánszemélyek felkutatását, ezzel is hozzájárulva a kormányzat hadjáratának sikeres lefolytatásához.

Smith nem először marasztalta el az informatikai óriásokat, korábban több alkalommal is megfogalmazta álláspontját a kérdésben. Megoldásként egy olyan törvényjavaslatot támogat, amely korlátozná az amerikai cégek együttműködési lehetőségeit. A Global Online Freedom Act of 2007 névre keresztelt javaslat szerint bűnténynek minősülne a személyes adatok átadása olyan kormányzatoknak, amelyek azt az elnyomás kiterjesztésére, sikeres alkalmazására használnák fel azokat. Itt természetesen nemcsak Kína, hanem több más ország is szóba jöhet, elsősorban az internethasználat korlátozására irányuló erőfeszítései révén.

A feketelista nyolc további államot nevez meg, ezek sorrendben Etiópia, Észak-Korea, Fehéroroszország, Kuba, Irán, Laosz, Tunézia és Vietnam. A felsorolt országok kormányaival és hatóságaival együttműködő cégeket 2 millió dollárig terjedő összeggel büntetnék, magánszemélyeknél 100 ezer dollárban húznák meg a felső határt. Mintegy 50 millió dollárba kerülne ugyanakkor egy globális központ felállítása, amely az ilyen és hasonló eseteket vizsgálná.

Természetesen mindez egyelőre csak javaslat formájában létezik, így nincs szó a végrehajtásról. Néhány érintett azonban már jó előre megpróbálja kivonni magát a körből, jó példa erre a Google, a Microsoft és a Vodafone összefogása, amelyek közös nyilatkozatban fogadták meg, hogy egy bizonyos határ alá nem mennek a cenzúrát alkalmazó országokban.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások