Betiltják a hagyományos izzókat Ausztráliában

Betiltják a hagyományos izzókat Ausztráliában

2007. február 21. 13:35, Szerda
Az ausztrál kormány keddi bejelentése szerint lépcsőzetesen megszünteti a hagyományos izzók használatát, helyüket energiatakarékos kompakt fényforrások veszik át.

A kezdeményezés, melytől Ausztrália tisztább környezetet és alacsonyabb energiaszámlákat remél nem új keletű, világszerte több ország is tett hasonló lépéseket. Ausztrália 2004-ben közel 565 millió tonna üvegházgázt termelt. Az izzó cseréjével, amit 2012-re szeretnének a teljes lakosság körében elérni, elvileg évi 4 millió tonnával csökkenthetnék az értéket, ami nem egy nagy szám, azonban a sok kicsi sokra megy elven egy olyan lépés született, melyben a teljes lakosság részt vehet és pénztárcájuk sem bánja, vélekedett John Howard miniszterelnök.

Ausztrália nem az egyetlen, ahol a tartósabb és hatékonyabb energiatakarékos izzók teret nyerhetnek. Az USA két államában, Kaliforniában és New Jerseyben is folynak a szervezkedések, míg Kubában Fidel Castro már két évvel ezelőtt útjára indított egy hasonló programot, melyet barátja és szövetségese, a venezuelai Hugo Chavez is átvett, az elmúlt hónapokban több millió izzót cseréltetve le a lakosság körében. Az ausztrál szabályozás szerint fokozatosan betiltják azon hagyományos izzók forgalmazását, melyek nem felelnek meg az energiatakarékossági célkitűzéseknek. Kivételt képeznek azok a területek, melyen a kompakt villanykörték nem megfelelőek, például a sütő világítása vagy a kórházi műtők.

A 19. század végén Thomas A. Edison által tökéletesített, és azóta szinte változatlan technika lényege, hogy egy izzószálon elektromosságot vezetnek keresztül, ami fényt generál, a befektetett energia nagy része azonban hő formájában távozik. Az energiatakarékos fényforrások jelenleg jóval drágábbak, mint Edison találmánya, azonban mindössze ötödannyi energiát használnak fel és tovább is tartanak, ami hosszútávon versenyképesebbé teszi őket. A környezetvédők üdvözölték a döntést, azonban rögtön ki is használták az alkalmat, hogy figyelmeztessenek, az üvegház gáz kibocsátás jelentős része az ipar széntüzelésű erőműveiből származik, egyben felhívták a kormány figyelmét, hogy a megújítható energiára összpontosítsa figyelmét.

"Ez egy jó, pozitív lépés, azonban nagyon kis lépés. Csak akkor lesz bármilyen érezhető hatása, ha számos másik intézkedés követi" - nyilatkozott az Ausztrál Megőrzési Alapítvány szóvivője, Josh Meadows az ausztrál ABC rádióban. Ausztrália, akárcsak az Egyesült Államok, mereven elutasítja a Kiotói-egyezmény aláírását. Howard elnök szerint az sértené országa szénfüggő gazdaságát, azonban a nemrég napvilágot látott környezeti jelentés megingatni látszik nézeteit.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások