Mit töltsek le magamnak?

Mit töltsek le magamnak?

2007. március 13. 08:59, Kedd
Eljött a bittel-byte-tal folyó kánaán, hisz a T-Com drasztikusan megemelte az ADSL sávszélességeket, a UPC a chellonál pedig még ezt is megfejelte egy picivel. Sőt mióta a kábelinternet felhasználóknak sincs adatforgalmi limit, azóta bármit letölthetnek. Szerkesztőségünk el is kezdte letölteni az internetet, most írjuk ki DVD-re.

Az otthoni DSL és kábelnet elérések sávszélessége eddig 512 Kbit és 5 Mbit közötti tartományból rugaszkodott egy utolsó nagyot, ma már a legkisebb DSL 1 Mbit, a legkisebb kábelnet 1,5 Mbit, a legnagyobb DSL 8 Mbit, a legnagyobb Chello pedig 20 Mbit/s sebességet ígér. A fejlesztés után természetes volt, hogy mindenki nekiugrott és minden szemetet letöltött, amivel gyönyörködhetett a sebességben. Ettől természetesen radikálisan le is lassultak a rendszerek.

A teljesen korlátlannak ígért szélessávú elérések valójában nagyon is korlátosak, hiszen Fair Use Policy szinten a nagy szolgáltatók meghatároztak egy limitet, aminek az elérése extrém felhasználásnak minősül és nem tolerálható. A T-Online esetében ez havi 150 Gbyte-ban lett korábban meghatározva, míg a limitek eltörlésével kérkedő UPC ugyan egy gáláns 250 Gbyte-ot ajánl, de mégiscsak korlátoz. Cikkünk megpróbál fényt deríteni arra, hogy mire lehet elhasználni a több száz gigás limitet és bizony be fogja bizonyítani, hogy éppeszű normális ember/család, sőt még talán egy kisebb kollektíva sem tudja átlépni a havi megszabott korlátokat.

A gyakorlatban a 10 Mbit-es Chelloval napi 100 Gbyte letöltés generálható, a DSL 8 Mbit-en pedig 80 Gbyte. Ezek szerint az álomlimitet nem több, mint 2,5 nap alatt lehetséges elérni, de vajon mit tud letölteni ehhez az áldott jó felhasználó?

Olvassunk híreket, küldjünk emaileket!

A napi rutin része szinte mindenkinél a kedvenc sajtótermékek böngészése. Olvastam katasztrófákról, politikáról, belepillantottam kedvenc tech témáimba és szórakoztattam magam bulvár témákkal is. A hírek olvasásakor a szöveg maga továbbra is néhány Kbyte, mint a békeidőkben, viszont a flash hirdetések, izgő-mozgó dizájnelemek keményen megnyomják a számlálót. Illetve a legtöbb portálon lehetőség van nagyméretű képek nézegetésére is. Különbség a korábbi sebesség és a mostani között leglátványosabban talán itt mutatkozott.

Az eredmény: ugyanannyi idő alatt töltődtek be az oldalak, a képeken érződik a gyorsabb letöltődés, viszont a külföldi oldalak esetén a késleltetés nem változott számottevően, tehát ugyanúgy 1-4 másodperc tellik el, mire elkezd betöltődni az oldal, ezután viszont szélsebesen megjelenik a tartalom.

Szumma: Átlagos adatforgalom: 30 Kbyte/s Havi össz adatforgalom: 3,08 Gbyte (30x1 óra)

Klikk ide!

Hallgassunk online rádiót!

A médiafogyasztás legtriviálisabb módja az elektronikus médiumok háttér fogyasztása. Rádiót szinte mindenki hallgat autóban, munkahelyen, de akár otthon is. Miért kellene a kommersz adók elcsépelt számait hallgatni, ha ott van a Last.fm, vagy a Winamp tematizált Shoutcast könyvtára, ahonnan kedvünkre szemezgethetünk bármilyen muzsikából vagy szöveges adásból.

A tömörített adatfolyamnak köszönhetően nem jelentős a sávszélesség foglalása, tehát akár online játék, vagy bármilyen netes tevékenység mellett észrevétlenül megbújik. DSL felhasználóknak érdemes a feltöltési sebességüket korlátozni, mert az upload szűkre szabása miatt bármilyen felfelé irányuló adás miatt már szakadozhatnak a stream (adatfolyam) típusú letöltések. A streamek minősége erősen függ a forrástól, de szélessávon bátran ki lehet választani a legjobb minőségű folyamot.

Naponta átlagosan 4-5 óra zenehallgatás elképzelhető, így az Artisjus sem haraphat belénk, hiszen nem tároltunk a merevlemezünkön jogvédett tartalmakat, a Last.fm esetében viszont akár saját lejátszási listát is összeállíthatunk. Ez a jövő.

Szumma: Átlagos adatforgalom: 20 Kbyte/s Havi össz adatforgalom: 8,23 Gbyte (30x4 óra)

Klikk ide!

Nézzünk TV-t a neten!

Háttértévézésnek kicsit talán túlzás az online nézegetés, főleg hogy a televíziók online adásai általában szörnyű minőségben vannak fenn, emiatt a a konkrétan minket érdeklő műsorokon túl nem igazán éri meg mást megnézni. Kinek van ideje ott ülni a tévé előtt egész nap, amikor célszerűbb megnézni a híradót akkor amikor én akarom? Még akkor is ha ez minőségi kompromisszumot jelent.

A hazai csatornák közül az M1, TV2, HírTV és az ATV adásai közül lehet szemezgetni, az RTL Klub mindeddig elzárkózott az online tartalomszolgáltatástól, csupán néhány műsorukat rakják fel a webre. A nemrégiben elindult IP TV szolgáltatásokat sem lehet ide venni, annak ellenére, hogy a T-Online által nyújtott szolgáltatás ugyanazt a sávszélességet veszi igénybe, mint amin internetezik a felhasználó. Sólyom Balázstól (T-Online sajtókapcsolatok) megtudtuk, hogy az IPTV-t igénybevevő ügyfeleknek az internetszolgáltatás és a TV adás is külön garantált sávszélességet élvez, nem zavarhatják egymást, illetve az IP TV stream természetesen nem számít bele a havi internet adatforgalomba sem.

Szumma: Átlagos adatforgalom: 25 Kbyte/s (200kbit) Havi össz adatforgalom: 1,28 Gbyte (30x0,5óra)

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások