2007. március 27. 12:25, Kedd
Az interneten keresztül ma már nem annyira a számítógépeket támadják, hanem a felhasználókat, illetve az általuk tárolt információkat - hangzott el az IDC IT Security Roadshow 2007 budapesti konferenciáján.
Az előadók elmondták azt is, hogy a trend azért változott meg, mert sokkal könnyebben lehet használható, pénzre átváltható információkat lopni a felhasználóktól, mint a komoly biztonsági megoldásokkal felszerelt vállalatoktól.
A támadások többsége Kelet-Európából, Oroszországból és Romániából indul ki.
Monostori Gábor, az IDC kutatási vezetője kifejtette: a vállalatvezetők úgy vélik, hogy a támadások 70 százaléka a cégek esetében már belülről, illetve a partnerektől érkezik, s ez az arány folyamatosan nő.
A cégvezetők álláspontja az, hogy a támadásokat jól szervezett alvilági csoportok tisztán profitszerzés céljából indítják. A támadások egyre komplexebbek, ezért nehezebben jelezhetők előre, s nehezebb védekezni is ellenük.
A szakember elmondta, hogy a vezetők és az alkalmazottak még mindig alábecsülik a biztonsági eljárások fontosságát, s ha vannak is ilyen vállalati szabályok, akkor azokat nagyon nehéz betartatni.
Az IDC felmérése szerint a magyar piacon is egyre inkább előtérbe kerülnek a jogosultságkezelő megoldások, azaz annak a szabályozása, hogy melyik felhasználó, milyen adatokhoz, információkhoz férhet hozzá, s milyen informatikai folyamatokba tekinthet bele.
Az IDC a vállalati magtartást elemezve úgy látja, szemléletváltásra lenne szükség: azaz ma már nemcsak a biztonsági eszközök telepítésére kellene koncentrálni, hanem a folyamatok és a hozzáférés szabályozására is.
Kérdésekre válaszolva elhangzott: az IDC előzetes adatai szerint 2006-ban a magyar biztonsági piac forgalma a licenc és karbantartási árbevételt nézve 33 millió dollárt ért el, ami 20 százalékkal haladja meg a 2005. évit. Monostori Gábor úgy vélte, a a növekedés dinamikája megmarad, s az idén a biztonsági piac 38-39 millió dollárra bővül.
A teljes magyar IT-piac 2006-ban 2,5 milliárd dollár volt.