Újabb sebességrekord az Internet2 hálózatán

Újabb sebességrekord az Internet2 hálózatán

2007. április 25. 10:22, Szerda
A következő generációs hálózatot fejlesztő konzorcium tavaszi ülésén ismertették a decemberben elért új rekordot, amely immár megközelíti a 10 Gbit/s-os elméleti határt. Eközben már készül az új gerinchálózat, amely tízszeres növekedést biztosítana.

Az Internet2 konzorcium tavaszi találkozóján szó esett a december utolsó két napján, vagyis alig 24 óra leforgása alatt elért két új rekordról, amelynek eredményeként az IPv6 technológia alkalmazásával megközelítették a hálózat elméleti adatátviteli határát. A 7,67 és 9,08 Gbit/s-os sebesség várhatóan az utolsó ilyen rekord, mielőtt elérik a felső limitet.

A kísérletben a nagy mennyiségű adat a Tokiói Egyetemről indult, majd a fél Földet megkerülve, Chicagón és Amszterdamon át visszaérve a japán fővárosba tette meg a több mint 20 ezer mérföldes, vagyis nagyjából 32 ezer kilométeres utat. December 30-án 7,67 gigabitet tudtak továbbítani egyetlen másodperc alatt, amit a protokoll módosításával egy nappal később 9 gigabit fölé tornáztak fel. Ez minden korábbinál jobb eredmény, és ezzel megelőzték a külön kategóriaként számon tartott IPv4-es megoldást is, ahol eddig 8,8 Gbit/s volt a rekord.


Az óriási sebesség érzékeltetésére kijelentették, hogy a Mátrix című film nagy felbontású változatát ezzel a módszerrel mindössze fél perc alatt továbbítani lehetne, egy átlagos otthoni elérés esetében ez pedig mintegy 2 napot venne igénybe. Ez sem elég azonban a kutatóknak, hiszen már javában készül egy vadonatúj gerinchálózat, amely még az Internet2-höz képest is tízszeres növekedést biztosítana a sebességben, így idővel elérhetővé válna a 100 Gbit/s is. Így már a fent említett filmet alig néhány másodperc alatt továbbküldhetnénk a hálózaton, hihetetlenül felgyorsítva az adatcserét - az már más kérdés, hogy ezek a sebességek (akár csak az 1 Gbit/s) mikor lesznek széles körben elérhetők.

Otthoni felhasználásról természetesen nincs szó, hiszen maga az Internet2 a felsőoktatási intézmények és kutatócégek közötti kapcsolatot biztosítja. Feladata jelenleg mindössze az ilyen és ehhez hasonló kutatások megfelelő hátterének biztosítása, a konzorcium pedig gőzerővel dolgozik azon, hogy a hálózatot egy másik hasonló megoldással, a National LambdaRail névre keresztelt platformmal egyesítsék.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások