Virtuális próbastúdió zenészeknek

Virtuális próbastúdió zenészeknek

2007. április 27. 20:57, Péntek
A zeneszámokra vadászók számára az internet maga a Paradicsom. Szinte nincs olyan zenei mű, ami ne bukkanna fel előbb vagy utóbb valamelyik fájlcserélő hálózaton. Szerencsére a világháló nyújtotta lehetőségekkel a zenészek is egyre gyakrabban élhetnek.

Napjainkban gyakorlatilag pár óra alatt bárki világhírű lehet. Elegendő, ha csak az általa készített videoklipet felteszi a YouTube-ra és ha sokaknak megtetszik, akaratlanul is híres emberré válik. Nos, egy új rendszer is az előadóművészeken és az együtteseken próbál meg segíteni, igaz kicsit másképp. Az eJamming AUDiiO ugyanis egy bárki számára elérhető virtuális zenei próbastúdió. Itt nemcsak a műveit rögzítheti bárki, hanem akár valós időben együtt dolgozhat a világ más részeiről származó zenészekkel, együtt próbálhatnak, készíthetnek dalokat, tanulhatnak egymástól vagy csak gyakorolhatnak.

A rendszer létrehozása Gail Kantornak köszönhető, aki 30 évig dolgozott a szórakoztatóiparban és többek között háttérénekese volt a nemrég elhunyt James Brown-nak, valamint felügyelte a DreamWorks Egyiptom hercege című rajzfilmének szinkronizációs munkáit is. Gail Kantor az 1990-es évek elején gondolt arra, hogy meg kellene reformálni az amerikai iskolákban lévő művészeti oktatást és segíteni kell a felbukkanó tehetségeket. A költségvetési megszorítások miatt ugyanis fennállt az a veszély, hogy ezek a tehetségek eltűnnek.

Ugyanebben az időben intett búcsút az amerikai film és televíziós szakmának Alan Jay Gluekman is és elhatározta, hogy a jövőben kizárólag internetes projektekkel fog foglalkozni. A szakember dolgozott többek között a Microsoftnak is, az egyik legismertebb műve a "Mission Impossible: The Web Adventure for Apple Computer". Gluekman javasolta Gail Kantornak, hogy a televízióhoz kötött zenei nevelési projektjét fejlesszék tovább egy interaktív webprogrammá. A két szakember 2004-ben alapította meg közös cégét, valamint előtte 2002-ben már közösen létrehozták az eJamming 2002 nevű vállalatot is.

Az eJamming AUDiiO használatához csupán egy számítógépre, szélessávú internethozzáférésre, egy audiokimenetekkel rendelkező eszközre és egy mikrofonra van szükség. Miután a szükséges szoftvert a felhasználó letöltötte, kezdődhet is a munka. Hogy a megoldás működik, azt jól bizonyítja, hogy számos zenész használja a programot, vannak köztük magyar amatőrök, német stúdióprofik és a brit hardcore blues gitárosok. Ahhoz, hogy az előadók és az együttesek kapcsolatba léphessenek egymással, elegendő csupán a beépített chatszobába belépni, a közös munka azonban már egy több türelmet igénylő feladat, lévén a kapcsolat gyakran akadozik.

Kantor és Gluekman ezt a problémát úgy igyekeztek megoldani, hogy egy valós idejű szinkronizációt fejlesztettek ki, amelynek segítségével a közös zenélés és adatok továbbítása jelentősen egyszerűbbé vált. "A felvételek alig egy millimásodpercet akadnak vagy késnek, ez bármelyik nagy zenekar koncertjén előfordulhat. Az emberi fül ugyanakkor a csúszásokat csak 50 millimásodperctől érzékeli" - nyilatkozta Alan Jay Gluekman. A szoftver jelenleg még csak béta státuszú, ez azonban előnyös abból a szempontból, hogy a regisztrációnál nem kell tartanunk semmilyen fizetős szerződéskötéstől. A tesztszakasz várhatóan idén június végéig tart, a végleges verzió megjelenésével a programot már csak 30 napig lehet majd ingyen használni, utána a havidíj várhatóan 10 és 15 euró közötti összeg lesz.

A portál lehetővé teszi, hogy akár egy átlagos felhasználó is megismerkedhessen a világ legkülönbözőbb tájairól származó zenészekkel és együttesekkel, különböző kritériumok alapján kereshessen és akár az éppen folyó zenei próbába is belehallgason. Ezenkívül van egy automatikus naptár is, amelynek segítségével közösen megtervezhetők a próbák. Aki nem rendelkezik egy adott hangszerrel, annak sem kell pánikba esnie, mert számos audiofájl található, amiket le lehet tölteni és be lehet építeni a készülő művekbe. "Minden itt megalkotott zeneszám azé, aki elkészítette" - tette hozzá Glueckman.

A kezdeményezés egyaránt nagyon sokat segíthet az amatőr, de a profi zenészeknek és együtteseknek, nemcsak a társaikkal való kapcsolattartásban, hiszen elég csak arra gondolnunk, hogy egy próbastúdió bérlése nem olcsó mulatság.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások