Rengeteg külföldi előadó a Szigeten

Rengeteg külföldi előadó a Szigeten

2007. május 18. 01:28, Péntek
Minden idõk legjobb line-up-ja a Szigeten - értékelte az idei felhozatalt Kardos József, a fesztivál programigazgatója.

Szomáliai nõk egyenlõségéért küzdõ civil sátor ide, mongol kortárs balett oda, az elsõdleges vonzerõt azért rendszerint a nagyszínpad jelenti a Szigeten. Amit eddig még nem tudtunk az idei fesztiválról: fellép az amerikai Eagles of Death Metal, ami nevével ellentétben nem halálmetál, hanem Josh Homme-nak, a Queens of the Stone Age frontemberének viccrock "mellékállása"; Chris Cornell szólóban, aki korábban a Soundgardent, majd az Audioslave-et vezette, most pedig az ígéretek szerint saját számai mellett nosztalgiakoncertet ad régi slágereibõl; valamint a Razorlight, a brit mainstream zenei média egyik kedvence, akik egyébként némi nagyvonalúsággal britpopot játszanak.

Amit viszont már eddig is tudtunk: a nagyszínpad idei felhozatala alapján semmi ok nincs a szégyenkezésre. Ha nagyon aktuális világsztár kell, jön a The Killers, akik amúgy is a stadionrock felé kacsingatnak második albumukon. Ha olyan kell, akit a rádióból ismerünk, jön Pink. Ha saját rajongótáborán belül kultikus elõadó, amely tábor roppant nagy, itt lesz a Nine Inch Nails, a Tool, a Madness, a The Hives. Ha zeneínyenceket is nyelvcsettintésre késztetõ érdekesség, fellép a The Godd, the Bad and the Queen (ez a Blur frontemberének új projektje), illetve a !!! (elvileg "csikk-csikk-csikk"-nek ejtendõ elektronikus zenekar). Ha ezeken kívül olyan programra is szükség van, amely alatt az ember végre elmehet a nagyszínpad közelébõl a szomáliai nõk egyenlõségéért küzdõ civil sátorba érdeklõdni, akkor jön a Faithless.

A második legnépszerûbb helyszínnek ígérkezik az iWiW által szponzorált világzenei nagyszínpad. A szervezõk biztosra mentek, mivel itt az utóbbi években nagy sikerrel fellépett elõadók dominálnak. A Skatalites, amelyben Bob Marley kezdte az ipart, a zöld-foki-szigeteki édes-bús morna-énekesnõ, Cesaria Evora, az algír világzene-rap-rockot játszó Rachid Taha, az orosz Leningrad, a finn Vatrtina és a latin Sergent Garcia mind-mind ismerõsek lehetnek az utóbbi évekbõl.

Saját mûfaján belül erõs a Jazz színpad felhozatala Mike Sternnel, Gary Willisszel és Erik Trufazz-zal (sorrendben: gitár, basszusgitár és trombita). A Wan2 színpadon elsõ ránézésre csak az Unkle elnevezésû underground hip-hop kollektíva igazán vonzó, vagy esetleg még a francia Cassius. A Hammerworld színpadon a nem-ciki õsrégi együttesek közül három is zúz majd: a glamrockot játszó Hanoi Rocks, a grindcore Napalm Death és az indusztriális Killing Joke.

Aki emlékszik, hogy tavaly a Radiohead fellépése elõtt milyen érdektelenség és türelmetlenség kísérte a Heaven Street Seven koncertjét a több tízezer külföldi rajongó részérõl, talán megérti, miért lép fel idén már csak két magyar együttes, a Tankcsapda és a Kispál és a Borz - illetve a nulladik napon az LGT - a nagyszínpadon. A többi magyar húzónév közül számosan az újonnan felálló Arany Ászok színpadon kapnak helyet.

Új helyszín lesz a pókersátor - a jogszabályi korlátok miatt természetesen tárgydíjakért - és az Open Tisztás, ahol éjt nappallá téve zajlanak majd a koncertek, felolvasások, performanszok és filmvetítések az egy New York és Budapest keresztezésébõl kialakított makettváros társaságában. Érdekes lehet még a Bahia színpad, ahol a tervek szerint a Baltikumtól a Balkánig az országok kedvencei, vagyis "Tankcsapdái" és "Kispáljai" lépnek fel.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások