Folyamatosan javulnak az arcfelismerő rendszerek

Folyamatosan javulnak az arcfelismerő rendszerek

2007. június 8. 18:53, Péntek
2002 óta az ötszörösére, 1995-höz képest viszonyítva azonban a százszorosára nőtt az arcfelismerési rendszerek hatékonysága és pontossága.

Ez derült ki az amerikai Nemzeti Szabvány és Technológiai Intézet (NIST) támogatásával idén is megrendezett Face Recognition Grand Challenge (FRGC) nevű arcfelismerési rendszerekkel kapcsolatos konferencián. Az FRGC keretében az Iris Challenge Evaluation (ICE) és a Face Recognition Vendor Test (FRVT) során mindig megvizsgálják az elmúlt egy évben kifejlesztett legjobb arcfelismerési algoritmusokat.

Jó példa a technika fejlődésére, hogy napjainkban a számítógépes rendszerek már tökéletesen tudnak azonosítani egy emberi arcot, jobban, mint arra egy ember képes lenne. Ez olyasmi, amit még néhány évvel ezelőtt is lehetetlennek tartott a szakemberek többsége. Az arcfelismerő rendszerek egyre hatékonyabbak és pontosabbak, a hibahatár folyamatosan csökken. Utóbbi oka, hogy az algoritmusok gyakorlatilag megtanulták, hogyan kezeljék a nagy felbontású digitális képeket és a 3D-s megjelenítést.

Érthető, hogy Jonathan Phillips, a versenyt vezető kutató elégedetten nyilatkozott: "A 3D-s felismeréssel csupán az elmúlt években értek el áttörést, ugyanis sokáig nem voltak a paicon a szükséges szenzorok. Most már azonban lehetőség van arra, hogy gyakorlatilag közvetlenül az arcról, például az arc formájáról gyűjtsünk információkat, akár teljes sötétségben." Napjainkban már megjeleníthetők, felismerhetők az arc felületének legapróbb részletei is, többek között az orr, az áll vagy a szem formája. Ezek a jellemzők azért fontosak, mert a későbbi életünk során gyakorlatilag alig változnak, tehát nagyban hozzájárulhatnak egy személy azonosításához.

Ralph Gross, a Carnegie Mellon Egyetem Robotikai Intézetének munkatársa szerint az új algoritmusok már meg tudják különböztetni az egyes szögekből készült felvételeket, így felismerik például egy személy profilfotóját is. Az arcfelismerő rendszereknek eddig a profilok felismerése komoly gondot okozott és általában csak az arcról elölről, illetve legfeljebb 20 fokos szögből készített felvételekkel tudtak mit kezdeni. A mostani megoldások viszont már a nagy felbontású képekkel is megbirkóznak, így a kutatók akár az egyes pórusok közötti távolságokról is pontos képet kaphatnak és képesek például két egypetéjű iker megkülönböztetésére is az egyedi jellemzők alapján.

"Az emberek általában csak az ismert arcokat ismerik fel nagyon jó százalékban. A számítógépeknél nincs ilyen kitétel, minden arcot felismernek" - tette hozzá Jonathan Pihillips. Egy kísérlet során azt vizsgálták, hogy az emberek vagy a gépek képesek jobban felismerni az egyes arcokat. Hét vizsgált rendszerből hat (a Neven Vision, a Viisage, a Cognitec, az Identix, a Samsung Advanced Institute for Technology és a Tsinghua Egyetem megoldása) legyőzte az embert. Ezen eredmények miatt egyre több cég lát fantáziát az arcfelismerési piacban és az ilyen rendszerek forgalmazásában, ráadásul a megfigyelési, ellenőrzési kedv is rendkívüli módon megnőtt a különböző országokban.

Az Egyesült Államokban például már 11 szövetségi államban alkalmazzák az arcfelismerő rendszereket elsősorban a csalók kiszűrésére. A szakemberek szerint ugyanakkor az állampolgároknak nem kell a magánéletükbe való beavatkozástól tartaniuk. Érdekesség, hogy a Berkeley Egyetem kutatói nemrég egy olyan Respectful Cameras nevű megfigyelési rendszert fejlesztettek ki, amely folyamatosan egy ovális folttal takarják el az éppen felvett személy arcát, így ügyelve a lefényképezett ember jogaira.

Az idei FRGC-n a Toshiba, a Samsung mellett részt vett a Google által nemrég felvásárolt Neven Vision, amelynek rendszerét integrálnák a Picasába, valamint többek között a Pekingi, a Cambridge-i és a Carnegie Mellon Egyetem.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások