Ellentámadásra készülnek a Linux-fejlesztők

Ellentámadásra készülnek a Linux-fejlesztők

2007. június 16. 15:45, Szombat
Erre a következtetésre jutott több forrás, mégpedig a Linux Foundation által megszervezett első találkozó beszélgetései alapján, amelyek főleg a Microsoft törekvéseit és valószínű céljait vették sorra.

Az Open Source Development Labs és a Free Standards Group év eleji összeolvadásából létrejött alapítvány a Google főhadiszállásán rendezte meg a találkozót, amelyen a platform több neves támogatója és aktív részese is megjelent. Példaként említhető az IBM, a Red Hat, a Novell, az Adobe, az Ubuntu, és számos kisebb-nagyobb cég és szervezet, amelyek kivétel nélkül a Linuxban és a nyílt forráskódban látják a jövőt.

Az összejövetel - amelynek részleteiről ezen az oldalon olvashatunk - a Microsoft lépéseit és vélhető céljait helyezte előtérbe, amelyek egyértelműen komoly kihívást jelentenek. A többség arra az álláspontra helyezkedett, hogy a végső döntés az egyes felhasználók kezében van és Redmond ezúttal is igyekszik megfélemlíteni a vásárlók egy részét, hogy megvédje saját kereskedelmi alapjait, illetve hogy tovább növelje befolyását. Bírósági perektől azonban nem tartanak, mivel azzal szerintük a szoftvercég is tisztában van, hogy a felhasználók jó része Microsoft termékeket is használ és ezzel csak öngólt érne el.

A többnyire csak "Az ellenség" néven emlegetett óriásnak már csak azért is nehéz dolga lesz a megfélemlítéssel - vélik a konferencia résztvevői - mert a Linuxot is egyre inkább nagy kereskedelmi fejlesztők támogatják, és egyre több profit alkalmaznak a fejlesztési feladatok megoldására. Elég ha csak átfutjuk a fenti listát, máris kiviláglik, hogy komoly érdekek fűződnek a platform sikeréhez, eközben pedig egyre nyilvánvalóbb, hogy a Microsofton belül is megfogalmazódnak olyan vélemények, miszerint a nyílt forráskód jelenti a jövőt. Ez a belső ellenzék egyelőre nem vállalja nyíltan a nézeteit, ám nem kell sokáig várni, hogy komolyabb hangsúlyt adjon véleményének.

A Linux oldalán a megosztottság jelenti a hátrányt, hiszen jelenleg mintegy 360 különböző disztribúció versenyzik a felhasználók kegyeiért. Az eltérő megoldások azonban többnyire közös céllal és indíttatással készülnek, így egy kiterjedtebb összefogás - mint a mostani találkozó - komoly ellensúlyt képezhet Redmond törekvéseivel szemben.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások