Ubuntu és Mandriva: nem a Microsofttal való együttműködésre

Ubuntu és Mandriva: nem a Microsofttal való együttműködésre

2007. június 21. 12:04, Csütörtök
Úgy tűnik, hogy a redmondi konszern lemondhat a további linuxos disztribúciókkal való megállapodásokról, mivel azok a fejlesztésekhez nem tartják szükségesnek a Microsofttal való kiegyezést.

Mint ismeretes, korábban a Novell és a Xandros is együttműködési megállapodást kötött a Microsofttal, majd a múlt héten a Linspire egyezett meg a szoftveróriással. Az egyezmény értelmében a Linspire használói hozzáférhetnek a Live Messengerhez és a Windows Media formátumú fájlokhoz, illetve a kaliforniai cég hozzájuthat Microsoft-licencekhez azért, hogy a Windows operációs rendszerekben megtalálható technológiákat és megoldásokat átültethesse saját operációs rendszerébe. A licencek között megtalálhatók a szoftveróriás VoIP-, multimédiás fájlokkal kapcsolatos és a TrueType-fontokra vonatkozó szabadalmai.

Az egyezménydömpingben várhatóan most némi szünet következik be. A Mandriva és az Ubuntu vezetői ugyanis kijelentették: nem fognak együttműködni a Microsofttal. Először Mark Shuttleworth, a Canonical nevű Ubuntu disztribútor cég vezérigazgatója utasított vissza minden a redmondi konszernnel kötendő megállapodással foglalkozó találgatást. A szakember kijelentette: "Nem zárjuk ki az együttműködés lehetőségét, de semmilyen védelmi pénzes zsarolásnak nem fogunk engedni. Elutasítottunk a Microsofttal bármilyen olyan megállapodás megkötését, amely a licencek megsértésével való fenyegetőzés árnyékában születne."

Az Ubuntu vezetőjéhez csatlakozott a francia-brazil Mandriva vezetője, Francois Bancilhon is. "Nem tartjuk szükségesnek, hogy a fejlesztéseink elvégzéséhez védelmet kapjunk a Microsofttól vagy védelmi pénzt fizessünk másnak. A mi cégünk amúgy sem híve a szoftverszabadalmaknak, amelyek szerintünk hátráltatják az informatikai ipar fejlődését. A redmondi konszernnek először elő kellene hozakodnia a bizonyítékaival. Ettől függetlenül érdekelne bennünket a Linux és a Windows közötti együttműködés, de ehhez a legjobb utat a nyílt szabványok jelentik" - mondta a Mandriva első embere.

Érdekes, hogy június 16-án az Open Source Development Labs és a Free Standards Group év eleji összeolvadásából létrejött Linux Foundation alapítvány a Google főhadiszállásán rendezte meg azt találkozót, amelyen a Linux platform több neves támogatója és aktív részese, köztük az IBM, a Red Hat, a Novell, az Adobe és az Ubuntu is megjelent. A résztvevők szinte kivétel nélkül a Linuxban és a nyílt forráskódban látják a jövőt, vagyis várható, hogy a Microsoft ellenfelei nem nézik majd ölbe tett kézzel a konszern legújabb törekvéseit.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások