A p2p lehet az internet megmentője

A p2p lehet az internet megmentője

2007. július 4. 10:07, Szerda
A legtöbb internetszolgáltató finoman szólva nem kedveli a fájlcserélő hálózatokat, holott izraeli tudósok szerint ez a technológia jelenthetné a világháló új korszakát.

A p2p-rendszerek segítségével a jelenleginél sokkal jobban ki lehetne használni az internet képességeit - vélik az izraeli Bar Ilan Egyetem kutatói, akik hosszasan elemezték az online világ felépítését. "Az általunk elkészített tanulmány az első olyan átfogó anyag, amely a világhálót a funkciói és a struktúrája alapján elemzi. Így az eddigi legátfogóbb képet kaphatjuk meg az internetről" - mondta Shai Carmi fizikus, az egyetem munkatársa.

A szakemberek a vizsgálataik során rájöttek arra, hogy a világháló magja kereken 80 kritikus csomópontból áll, ezt egy 5000 csomópontos, egymással gyéren összekötött héj veszi körül. Utóbbi tagjai erősen függenek a belső magtól. A harmadik rétegben 15 000, egymással jól összekötött csomópont található, amelyek némelyike aktívan részt vesz például a fájlcserélési folyamatokban. A tudósok megállapították, hogy a fennakadások esetén csupán a legkülső héj 15 000 csomópontjának a 30 százaléka esik ki, a fennmaradó 70 százalékuk tovább tud egymással kommunikálni. Ennek oka elsősorban a p2p-eljárásokban keresendő, amelyek segítségével áthidalhatók ezek a problémák.

"Egy ilyen üzemzavarnál csupán annyi a különbség, hogy a kommunikáció jóval hosszabb ideig tart, mivel több kapcsolaton keresztül épül fel. Az adatok ennek ellenére biztonságosan megérkeznek. Szerintem az internetes infrastruktúrában ki kellene használni ezt a lehetőséget, így gyakorlatilag bármikor lenne valahol egy fennakadás, az könnyedén áthidalható lenne. Nem lenne túlterhelés és maga a világháló egy a jelenleginél jóval hatékonyabb rendszerré válhatna" - hangsúlyozta Shai Carmi.

Az online glóbusz térképének létrehozásában összesen 5000 önkéntes vett részt, akik egy szoftvert telepítettek a számítógépükre és a pingeléses módszerrel lemérték a 20 000 csomópont egymástól való távolságát. A tudósok az önkéntesek segítségével két éven keresztül naponta 6 millió értéket regisztráltak világszerte. Az adatokat egy hierarchikus rendszerbe építettek be, amely képes volt meghatározni, hogy egy csomópontnak merre lehet a legközelebbi társa.

Seth Bullock, a Southamptoni Egyetem számítógépes kutatója szerint az új modell valósághűbb a korábbiaknál. A szakember ugyanakkor sietett leszögezni, hogy a p2p-technológia nemcsak az internet megmentője lehet, de az általa generált megnövekedett adatforgalom adott esetben új dugókat is létrehozhat a világhálón. Ettől függetlenül az internet új térképe segíthet abban, hogy a programozók és a fejlesztők az eddigieknél hatékonyabb megoldásokat találjanak ki és a jövőben kevesebb legyen a dugó a világot behálózó virtuális sztrádán.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások