Jeladó a gyerekekre?

Jeladó a gyerekekre?

2007. július 12. 01:01, Csütörtök
A britek körében úgy fogy a gyermekekre aggatható jeladó, mint a cukor, miután a közelmúltban Portugáliában és Nigériában történt gyermekrablási esetek alaposan felborzolták a szülők kedélyét. De vajon helyes-e bedrótozni a gyereket?

Ki ne találkozott volna a nagy áruházakban árukra rögzített olyan apró jeladóval, amely riasztja az őrséget, ha valaki fizetés nélkül szeretne meglépni? Nos, ezen az alapon működik a brit piacon tavaly év végén megjelent pindurka kütyü is, amely kitűző, karperec vagy a ruhába bevarrható formában áll az aggódó szülők rendelkezésére: ha a gyermek kilép a jelfogó hatóköréből, a készülék azonnal riadót fúj. A találmány, amely a rádiófrekvenciás azonosítás elvén működik, 40 fontba (mintegy 14 500 forintba) kerül, a hozzá tartozó jelfogó pedig 300 fontért (109 ezer forintért) kapható a Connect Software cég forgalmazásában.

"Meg sem fordult a fejünkben, hogy széleskörűen terjesszük, de a portugál eset után honlapunkat elárasztották a megrendelések" - nyilatkozta a vállalkozás egyik illetékese. Míg áprilisban alig háromezer megrendelést kaptak a gyermekpásztorra, májusban már közel 17 ezer, júniusban pedig csaknem 25 ezer vásárlójuk volt - írja a BBC. "Nem állítjuk, hogy a készülékünk a szülői gondoskodás alternatívája, de ha az emberek egy biztonsági rendszert akarnak, hát íme" - magyarázta az illetékes.


Nem kell a fejünk hátulján is szemet viselni
A szerkezetnek egyébként már egy kisebb mobiltelefon-nagyságú "személyi kísérő" változata is létezik, amely akkor is jelzi a gyerek hollétét, ha az elhagyja a házat. A szülő műholdas kapcsolattal számítógépen vagy mobilon tarthatja szem előtt sarját. Hasonló portékát árulnak Franciaországban is, ahol szintén egyre népszerűbb megoldásnak számít.

A technikai felügyeletnek azonban komoly ellenzőtábora is van: egyes orvosszakértők szerint az effajta védelem félelmet és gyanakvást ültet a kicsikbe, a kamaszok egyenesen megfigyelt "bűnözőnek" érezhetik magukat, s lerombolja a bizalmi kapcsolatot köztük és szüleik között. "Helyesebb megtanítani a gyerekeket arra, hogy viselkedjenek veszély esetén, például kiabáljanak és rohanjanak boltok vagy emberek felé" - tanácsolta egy pszichológus, aki szerint félő, hogy a szülők túlságosan is a technikára bízzák majd a gyermekeik felügyeletét. "Megértem, hogy a szülők aggódnak, de ez benne van a pakliban" - mondta egy másik orvos.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások