Nemzetbiztonsági kérdéssé vált a fájlcsere

Nemzetbiztonsági kérdéssé vált a fájlcsere

2007. július 26. 12:51, Csütörtök
A peer-to-peer rendszerek számára nem újdonság a meghurcoltatás. Évek óta hadakoznak a filmes és zenei kiadókkal, de most az amerikai kongresszus is beszállt a csatába azzal, hogy kijelentette: a P2P szoftverek nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek.

Bizonyára unatkozhatott az a politikai szereplő, akinek kipattant a fejéből, hogy akár titkosított dokumentumokat, katonai parancsokat, terrorelhárítási elemzéseket, üzleti titkokat, adóügyi bizonylatokat és orvosi jelentéseket is veszélybe sodorhat, amennyiben kormány alkalmazottak fájlcserélő szoftvereket telepítenek számítógépeikre és véletlenül megosztanak olyan alkönyvtárakat, amiket nem kellene. A CNET elemzése nyomán az amerikai kongresszus Kormányzati Reform Bizottsága azzal a fenyegetéssel állt elő Mark Gortonnak, a Limeware P2P rendszer fejleszőjének, hogy akár ő is perelhetővé válik, ha a szoftverét használva valakinek a számítógépéről adózási dokumentumok kerülnek ki a publikus Internetre.

A fenyegetés egyébként nélkülöz mindenfajta realitást és logikát, sőt mi több, megkérdőjelezi a témában érintett politikusok józan eszét is. Vajon hogyan fordulhat elő, hogy egy kormányzati alkalmazott fájlcserélő vagy egyáltalán bármilyen alkalmazást képes telepíteni a számítógépére? Hiszen ezt egyrészt tiltják a belső szabályzatok, másrészt egy normális hálózati adminisztráció technikailag is lehetetlenné teszi azt. Ráadásul ha a kormányzati alkalmazott a saját PC-jén oszt meg egy ilyen dokumentumot, akkor hogyan tehető felelőssé ezért felelősség rajta kívül bárki más? Egy kicsit tovább menve felmerül a kérdés, hogy hogyan lehetséges 2007-ben az, hogy bármilyen titkosított, fontos dokumentum helyi klienseken tárolódik védett szerverek helyett. Ki ne hallott volna ellopott laptopokról, feltört kliens gépekről; ezek után felelőtlenség bármilyen lényeges adatot kliens oldalon tárolni.

A témában megszólalt Mike Masnick, a TechDirt vezető bloggere is, aki azon csodálkozik, hogy a kormányzati dolgozók és politikusok hülyeségei miatt hogyan tehető felelőssé bárki. A republikánus Jim Cooper szerint a P2P szoftverek fejlesztői el sem tudják képzelni, hogy a terméküket gonosztevők micsoda dolgokra tudják felhasználni az ország (USA) ellen. A blogger válasza erre a mondatra csupán annyi volt, hogy "Ez egyszerűen nevetséges. Az ilyen micsoda dolgok nem a gonosztevők, hanem a kormányzati dolgozók hibái, akik figyelmen kívül hagyják a szabályzatokat. Ráadásul ez csupán ürügy arra, hogy a politikusok megregulázzanak egy technológiát, amit nem értenek."

Logikus magyarázat nincs az ilyen fellángolásokra, talán az képzelhető el, hogy valamelyik nagykiadó lobbija elért a kongresszus néhány tagjáig, de csak ennyire futotta.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások