Vint Cerf: A Google nem felelős a tartalomért

Vint Cerf: A Google nem felelős a tartalomért

2007. augusztus 29. 17:48, Szerda
A web atyjának tartott Vint Cerf, jelenleg a Google "Internet Evangelistája" szerint az internetes cégeknek nem kell felelősnek lennie az illegális tartalmak kiszűréséért.

Vint Cerf szerint ezek a nagyvállalatok természetesen megteszik amire a jogrend kötelezi őket, így természetes, hogy egyes kifogásolt tartalmakat kiszűrnek a rendszerből, de messze nem dolguk, hogy aktív szereplőként is a réseket keressék. A Google ugyan érez felelősséget a kereső motorja által továbbított linkek ügyében, de ugyanakkor közlése szerint nincs meg a megfelelő eszköz, amivel irányítani lehetne a felhasználók tevékenységét. Egyedül akkor várható el, hogy lépjenek a problémára, ahogy a Youtube esetén teszik, azaz ha valaki felhívja rá a figyelmet.

"Azt gondolom, hogy az internet egy úthálózat" - nyilatkozta Cerf a BBC-nek. "Mikor egy úthálózatot kifejlesztesz, akkor a következő dolog ami történik, hogy más emberek járműveket találnak fel, megint mások pedig azon gondolkodnak, hogy milyen épületeket húzhatnak fel az utak mellett. Mivel az út feltalálójának egyikre sincs ráhatása, ezért nem is felelős az ő tetteikért."

Az evangélista az internet megregulázásának kérdésében is elmondta véleményét, mely szerint nagyon óvatosnak kell lenni azzal kapcsolatban, hogy mi lesz korlátozva és mi nem. Nem lehet tudni, hogy ezen a csúszós talajon hol kell meghúzni a vonalakat. "Az internet legtöbb tartalmát maguk a felhasználók hozzák létre, tehát a hálózat csupán egy lenyomata magának a társadalomnak, amiben élünk. Talán az lenne a legfontosabb, hogy belenézzünk ebbe a társadalomba és ott próbáljunk meg valamit tenni. Ha problémád van azzal, amit a tükörben látsz, akkor ne a tükröt próbáld megjavítani." - mondta a web hittérítője.

Az internetszolgáltatók már régóta mondogatják, hogy nekik nincs beleszólásuk azokba a tartalmakba, amiket az ügyfeleik elérnek, illetve létrehoznak, ezért inkább úgy szeretnének saját magukra tekinteni, mint egyfajta postai szolgáltatásra, ami csomagokat juttat el a címzettekhez, a csomagok tartalmáért pedig a felek felelnek.

Egyszerűnek tűnik a dolog, de a nagy szolgáltatókat mégis kereszttűzbe állította a közvélemény például a kínai cenzúra megoldások miatt. Cerf szerint egyszerűen annyi történt, hogy ahhoz, hogy a szolgáltatás működhessen Kínában is, be kellett tartani a kínai törvényeket, amik viszont tartalomszűrést kívántak meg. A Yahoo! is alkalmazkodott, alávetette magát a kínai kívánalmaknak és kideríthetővé tette a kínai regisztrálók valós kilétét. A döntés következtében egy Kínában körözött férfit csíptek nyakon és ültetik valószínűleg évekre börtönbe.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások