Felkavarta az IT-szektort a Microsoft büntetése

Felkavarta az IT-szektort a Microsoft büntetése

2007. szeptember 18. 23:16, Kedd
A redmondi konszern számára nem volt örömteli a hétfői ítélet, azonban gyakorlatilag minden más szervezet megnyugvással fogadta a döntést. A Microsoft még nem tért magához, az EU pedig ezen felbátorodva még jobban visszaszorítaná a cég piaci részesedését. A fogyasztóvédők és a versenytársak örvendeznek, csak az amerikaiak fanyalognak.

A luxemburgi székhelyű Európai Bíróság tegnap meghozta az Európai Unió kontra Microsoft ügyben az első fokú ítéletét, amely gyakorlatilag helyben hagyta a korábbi 497,2 millió eurós büntetésről szóló döntést. Az indoklás szerint alapos és jogos az EB azon követelése, hogy a cég működjön együtt a konkurenseivel és a pénzbüntetés mértéke is megfelelő. Brad Smith, a Microsoft vezető jogásza azt mondta újságíróknak, hogy alaposan tanulmányozni kívánják az ítéletet, mielőtt döntenek, hogy fellebbezzenek-e.


Brad Smith, a Microsoft vezető jogásza hallgatja a bírót az Európai Közösségek Elsőfokú Bíróságán 2007. szeptember 17-én

Marion Monti, aki korábban bejelentette a büntetést és aki jelenleg a Bocconi Egyetem rektora, elsősorban utódja, Neelie Kroes érdemeit emelte ki. "Nagyon figyelemre méltó munkát végzett, folyamatosan határozott, eltökélt, valamint erős volt a határozat gyakorlatba való átültetése során. Ettől függetlenül nagyon jó lett volna, ha ez az ügy közös megegyezéssel oldódott volna meg" - közölte az egykori uniós biztos. Neelie Kroes azt reméli, hogy az ítélet javítja a helyzetet és még nagyobb versenyt teremt, ami a felhasználóknak és a vásárlóknak több fejlesztést és a jelenleginél alacsonyabb árakat jelentene.


Neelie Kroes
"A szoftverpiaci viszonyokat feltörtük és senki sem élhet vissza a jövőben a piaci pozíciójával. Nagyon jó volna, ha a Microsoft piaci részesedése minél előbb tartósan 95 százalék alá csökkenne, az mutatná meg a siker értékét. Ugyanakkor még túl korai más licencbüntetésekről beszélni. Mi azonban mindent meg fogunk tenni, hogy a gyakorlatba ültessük át a határozatot" - nyilatkozta Neelie Kroes. Az uniós biztos azt nem árulta el, hogy az EU tervez-e hasonló szankciókat a Vista ellen, de azt közölte, hogy a 497,2 millió eurós összeg az Európai Unió közös költségvetésébe kerül és csökkentheti a tagállamok hozzájárulását.

Thomas Vinje, a többek között az Adobe, a Corel, az IBM, a Nokia, az Opera, az Oracle, a Real Networks és a Sun érdekeit képviselő European Committee for Interoperable Systems (ECIS) képviselője is felszólította a Microsoftot, hogy mielőbb tegyen eleget az ítéletnek. "Ez a döntés meghatározza, hogy a különböző piacokon mik lesznek az egyes cégek jövőbeni magatartásának elsődleges irányelvei. Ezek olyan szabályok, amelyek mindenképpen az európai vásárlóknak jók" - szögezte le Thomas Vinje.

Az ítéletet üdvözölte Jim Murray, az Európai Fogyasztóvédelmi Irodák Szövetsége (BEUC) igazgatója is: "Ez a döntés erősíteni fogja a versenyt és arra fogja sarkallni a cégeket, magát a Microsoftot is, hogy még jobb termékekekel és szolgáltatásokkal jelenjenek meg az európai piacon." Bírálta ugyanakkor az döntést Jonathan Zuck, az Association for Competitive Technology (ACT) nevű szervezet elnöke: "Tagjaink nagyon bizonytalanok a határozat hatásaival kapcsolatban és az európai szerzői jogvédelem jövőjét illetően. Ez egy nagyon rossz, a kisebb vállalatok jövőbeni európai beruházásait meghatározó precedens."

Euforikusan fogadta a Microsoft büntetésének jóváhagyását a Free Software Foundation Europe (FSFE) elnöke, Georg Greve: "Bebizonyosodott, hogy a Microsoft sem lépheti át a határokat. A konszernnek a világ különböző részein eddig sikerült kijátszania a trösztellenes eljárásokat. Azonban ez a taktika az Európai Bizottság kiváló munkájának köszönhetően csődöt mondott."

Szintén örült az ítéletnek Matthew Szulik, a Red Hat vezetője. "A luxembourgi Elsőfokú Bíróság ítélete a Microsoft-ügyben nagyszerű hír, Európában éppúgy elősegíti az innovációt és bővíti a fogyasztók választási lehetőségeit, mint a világ többi részén. A bíróság megerősítette: a versenyjog nem engedi meg a monopolhelyzetben levő cégeknek, hogy piaci erőfölényükkel visszaélve karanténba zárják a fogyasztókat, és megfojtsák új versenytársaikat " - mondta a Szulik.

"A mi ágazatunkban az interoperabilitással kapcsolatos információk kulcsfontosságúak, és nem tarthatók vissza pusztán azért, hogy kizárják az összes versenytársat. A Red Hat szilárd meggyőződése, hogy a verseny ösztönzi az innovációt és teremt nagyobb értéket, nem pedig a megkérdőjelezhető szabadalmi és üzleti titkokkal kapcsolatos jogok. Cégünk ezért elégedett a mostani ítélettel, és alig várja, hogy részletesen is tanulmányozhassa azt. A Red Hat ezennel gratulál az Európai Bizottságnak, elsősorban Neelie Kroes bizottsági tagnak, amiért kitartásával és bátorságával sikerre vitte az ügyet."

Egyedül az amerikai kormány reagált felháborodottan a döntésre. Thomas Barnett, az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma alá tartozó Kartellbizottság vezetője kiemelte, hogy egy a versenynek és a beruházásoknak, illetve a fejlődésnek ártó ítélet született, amely rossz a fogyasztóknak és emiatt beláthatatlan következményei lehetnek.

Károsnak és dicstelennek tartja az EU-bíróság Microsoft-ellenes döntését a The Wall Street Journal is. A vezető amerikai gazdasági napilap keddi szerkesztőségi cikkében úgy foglalt állást: a számítástechnikai ipar már bebizonyította, hogy képes önmagát szabályozni a verseny útján. A luxembourgi bírák helytelen módon úgy gondolják, hogy a kutatólaboratóriumok helyett a tárgyalótermekben kell lefolytatni ezt a versenyt. A The Wall Street Journal szerint az európai szabályozók és bírák magatartása nem serkenti az innovációs tevékenységet. A döntés tulajdonképpen újabb figyelmeztetés a termékeiket fejleszteni "merészelő" információs technológiai cégeknek. A Microsoftnak tavaly például egyeztetnie kellett az EU-bizottsággal a Vista operációs rendszer egyes elemeiről, mielőtt azt piacra dobhatta volna. Ez sem a fejlesztőknek, sem a fogyasztóknak nem válik hasznára.

A New York-i újság szerint a luxembourgi döntés el fogja gondolkodtatni az amerikai nyugati partvidék vezető információs technológiai vállalatait: ha a Microsoft térdre kényszeríthető, senki sincs biztonságban. Brüsszel trösztellenes kopói már vizsgálják az Intel működését, és a hétfői verdikt után felbátorodva támadást indíthatnak az Apple vagy a keresőprogramokban piacvezető Google ellen is.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások