Oktatóanyag a távmunkáról

Oktatóanyag a távmunkáról

2007. szeptember 18. 19:32, Kedd
Már távoktatás keretében is fel lehet készülni a távmunka-végzésre, a nyolc ismereti modulból álló tananyag elérhető a Távmunka Tanács honlapján - tájékoztatta Simon Gábor, a tanács elnöke kedden Budapesten az újságírókat.

Bihari Pál, a tanács titkára bemutatta a tananyagot, amely még az elektronikus adózással is foglalkozik. A tananyag a Szociális és Munkaügyi Minisztérium honlapján is elérhető lesz. A tananyaghoz tájékoztató filmek is készültek. Az egyik film a távmunkásokat alkalmazó munkáltatóknak, a másik a távmunkát vállaló dolgozóknak szól, a harmadik a távmunkahelyek létesítésével foglalkozik. Ezek a filmek is elérhetők az interneten. A sajtótájékoztatón Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter elmondta: Magyarországon még csak körülbelül 140-150 ezren dolgoznak távmunkában, ez a munkavállalók 4 százaléka. Az Amerikai Egyesült Államokban ez az arány 24 százalék.

Az elmúlt években a szaktárca négy pályázatot is kiírt a távmunkásokat alkalmazó vállalkozásoknak és az 1,6 milliárd forintos támogatás eredményeként ennek révén több mint háromezer távmunkahely létesült. Kezdetben az informatikai tárcával közösen kiírt pályázaton még támogatást lehetett elnyerni számítógép-vásárláshoz, internet-használathoz is, később a távmunkásokat alkalmazó munkáltatók nyerhettek el bizonyos ideig bér- és járulék-átvállalást, illetve a képzési költségeket fizették ki a pályázóknak.

A miniszter elmondta: a távmunka vállalásában a szándékon kívül korlátokat jelent az internet-hozzáférés. Közép-Magyarországon 100 háztartásból 24-ben van internet-hozzáférés, a Dél-Dunántúlon 100 háztartásból 12-ben. Néhány településen úgy oldják meg ezt a problémát, hogy a teleházakhoz hasonló szolgáltatást nyújtanak a távmunkát vállalóknak. Ilyen távmunka központot hoznak létre például Örkényben. A miniszter hangsúlyozta: távmunkát eddig már 175 féle szakmában indítottak Magyarországon.

Az internet-hozzáférésről a közelmúltban tartott tájékoztatón az is elhangzott, hogy a fiatalok 66 százaléka használja az internetet, a 60 év felettieknél viszont ez az arány csak 2 százalék. Az alacsony iskolai végzettségűeknél 10 százalékot jelent az internet-használók aránya, a felsőfokú végzettségűeknél viszont 60 százalékot. Simon Gábor szólt arról: fontos, hogy a közigazgatás is egyre nagyobb mértékben alkalmazza a távmunkát. Néhány éve még a támogatási pályázatokon 6 százalékos arányt képviseltek a közszolgálatból sikeresen pályázók, ma már 29 százalékot, sok olyan pályázattal jelentkeznek, melyek célja, hogy a meglévő munkahelyeket alakítsák át távmunkahelyekké, a foglalkoztatás fenntartásával. Példa erre a KSH - jegyezte meg Simon Gábor.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások