Hibáktól hemzseg az amerikai terrorista-adatbázis

Hibáktól hemzseg az amerikai terrorista-adatbázis

2007. szeptember 20. 11:29, Csütörtök
Megdöbbentő eredménnyel zárult az amerikai igazságügyi minisztériumnak a központi terrorista-rendszerrel kapcsolatos legújabb vizsgálata.

A nyilvánosságra hozott dokumentum készítői szerint a Terrorist Screening Center nevű adatbázis több ezer hibás bejegyzést és gyenge minőségű anyagokat tartalmaz. Mindez azért meglepő, mert havonta 20 000 új információ kerül be a rendszerbe, amelyek jó részét a légiutasok adatai jelentik. A 2003-ban alapított központi gyűjteményben jelenleg 800 000 személyes adat található és itt összesítik a különböző hatóságok által összeállított úgynevezett feketelisták tartalmát.

A vizsgálattal megbízott szakemberek megállapították, hogy 6000 bejegyzés szerepel kétszer vagy többször az adatbázisban, és több mint 2000 személyt töröltek a listákról, mondván, hogy nem állnak kapcsolatban a terroristákkal. Az egyik legnagyobb problémát az okozza, hogy a különböző hivatalok (FBI, CIA stb.) különböző kritériumok alapján minősítik terroristának az embereket, nincsenek egyértelmű irányelvek, amelyeket minden szervezet követne. A 800 000 adat között számos a belbiztonsági minisztériumtól, az amerikai vám- és pénzügyőrségtől, illetve a szállításbiztonsági hivataltól származik.

Azok az európai utasok, akiket terroristagyanús személyként leellenőriznek, nagy valószínűséggel bekerülnek az adatbázisba és a velük kapcsolatos összes információ ott is marad a következő 15 évben. Sok ember aki a listákon szerepel, nem terrorista, hanem csak valami miatt szemet szúrt a hatóságoknak. A hibákkal kapcsolatos indokok persze sokfélék: valakinek hasonlít a neve vagy az arca egy terroristáéra. A minisztérium munkatársai kifogásolták azt is, hogy az egyes hibák kijavítása rendkívül hosszú ideig, átlagosan akár 80 napig tart, az erre irányuló kérvényeket pedig nem elég hatékonyan kezelik. A jelentés készítői szerint a legnagyobb felelősség az adatbázis kezelőjét, az FBI-t terheli.

Nem ez az első hasonló elmarasztaló dokumentum. A közelmúltban láttak napvilágot az amerikai belbiztonsági minisztériumnak (DHS) a légiutasadatok tárolásának költségeire vonatkozó előzetes számításai. Kiderült, hogy a DHS első becslése szerint a program a légitársaságoknak, az utazási irodáknak és az utasoknak a következő tíz évben 4 milliárd dollárba fog kerülni. A költségek egy jelentős részét a utóbbi cégeknek és az utazási irodáknak kell viselniük, mivel fejleszteniük kell a számítógépes rendszereiket és szükség van a munkatársaik továbbképzésére is, hogy teljesíteni tudják a követelményeket.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások