Virtuális világ vakoknak

Virtuális világ vakoknak

2007. szeptember 20. 13:41, Csütörtök
Egy új szoftver segítségével a jövőben minden eddiginél könnyebben tájékozódhatnak majd az interneten a vakok és a gyengén látó emberek.

Az új fajta virtuális világot az IBM Extreme Blue Kutatócsoportjának tagjai fejlesztették ki vakoknak. Segítségével hangok és zörejek által a gyengén vagy egyáltalán nem látó személyek is tájékozódhatnak a virtuális térben. Az Extreme Blue projekt keretében egyetemi hallgatók csoportjai 12 héten át kutatják egy adott probléma megoldását. Az Accessibility in Virtual Worlds nevű programban szereplő négytagú ír csapat munkája annyira meggyőzte az IBM-et, hogy a fejlesztést a cég Human Ability and Accessibility Centre nevű texasi részlege vette át.

Az ír egyetemisták egy olyan virtuális világ programot alkottak meg, amelyben a tájékozódást a hangok segítik. A szoftver alapját az Active Worlds nevű platform képezi. A szakemberek választása azért nem a Second Life-ra esett, mert az Active Worlds nagyobb programozói szabadságot ad. "Amennyiben valaki belép ebbe a világba, akkor a hangok alapján is azonnal tudja, hogy hol helyezkednek el a különböző tárgyak és azt is pontosan megállapíthatja, hogy merre suhognak egy fa levelei. Hiszünk abban, hogy a virtuális világok jelentik a következő nagy előrelépést az interneten és nem szabad ebből a fejlődésből kizárni a vak embereket" - mondta Colm O'Brien, az egyik fejlesztő.


"Már most is vannak olyan szoftverek, amelyek felolvassák a képernyőn megjelenő szövegeket, de ehhez az kell, hogy a tartalom ne csak grafikákból álljon. Azonban ez a program nemcsak egy egyszerű kísérlet. Az IBM már korábban is létrehozott a vakok számára jól használható alkalmazásokat, éppen ezért ezt a mostani projektet is nagy örömmel üdvözöljük" - reagált a hírre Klaus Martini, az Osztrák Vakok Szövetségének elnöke.

Alig néhány nappal ezelőtt adtunk hírt arról a Magyarországon egyedülálló technológiáról, amely abban segít, hogy egy internetes oldal a vakok és gyengénlátók számára is elérhető, hangos oldal legyen. A Magyar Cukorbetegek Országos Szövetsége által szerkesztett honlap megújult külsővel és tartalommal várja a látogatókat - mégpedig hangosan. Idén júliusban pedig a GW Micro dobta piacra a kifejezetten vakok és gyengén látók számára dobta piacra legújabb PDA-készülékét. A VoiceSense Braille-billentyűzettel irányítható, ezenkívül létezik egy hangalapú segédrendszer is, amely képes a beépített hangszóróknak köszönhetően a különböző információk felolvasására. Az integrált mikrofonnal utasítások adhatók és hangfelvételek is készíthetők.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások