Milliárd pixeles panorámaképek

Milliárd pixeles panorámaképek

2007. szeptember 29. 09:24, Szombat
A Carnegie Mellon Egyetem kutatói a NASA Ames Kutatóközpontjával karöltve egy új, olcsó roboteszközt építettek, mely lehetővé teszi, hogy bármely digitális fényképezőgéppel több milliárd(!) pixel felbontású panorámaképeket készíthessünk.

A GigaPan valójában egy robotváz, amire bármilyen fényképezőgép ráhelyezhető. A mindennapokban is használt állványokon is alkalmazott foglalat több száz átlapolt felvétel készítését teszi lehetővé a környező tájról, épületekről. Ezután a két intézet által fejlesztett szoftver kap szerepet: a képeket hálóba rendezi, és egymáshoz tapasztja azokat, egyetlen hatalmas, akár több milliárd képpont finomságú képet alkotva. A béta állapotban lévő váz ára 279 dollár.

A fejlesztők sajtóközleménye szerint a GigaPan környezetünk bemutatásának egy új módját teszi lehetővé. Ennek ösztönzésére a Carnegie Mellon egy külön weblapot is indított, ahova bárki feltölthet panorámafotókat, illetve nézegetheti mások felvételeit. Ráadásul a Google munkatársaival együttműködésben egy GigaPan réteg készült a Google Earth programhoz, azaz a földgolyó nézegetése közben is nézhetünk tájképeket.


A bal oldali függőleges csúszkával a kép bármelyik pontjára ránagyíthatunk

Ezen hatalmas kép bármely pontjára rázoomolhatunk, a Google Earthnál használt módszerhez hasonlatosan. Az eszköz kiválóan használható lehet terepmunkát végző kutatóknak, például ökológusoknak, biológusoknak, régészeknek, de a fejlesztők szerint a képek megosztásával egymás globális megértését is elősegíti. "Nem csak egy újabb fotómegosztó oldalt akartunk készíteni" - nyilatkozta Illah Nourbakhsh, a School of Computer Science's Robotics Institute professzora, aki a GigaPan fejlesztését vezeti. "Egy fotó is át tudja törni a nyelvi korlátokat, de a GigaPan olyan mennyiségű információt biztosít, hogy közvetlen kapcsolatot tesz lehetővé a panorámaképet készítő, és az azt felfedező emberek között." - emelte ki Nourbakhsh.

A kamera elkészítésének ötlete munkatársától, Randy Sargenttől származik, aki a NASA Marsra küldött rovereinek panorámaképeit összeillesztő programon is dolgozott. Ekkor ötlött fel benne, hogy ugyanez a technológia rányíthatja az emberek szemét saját bolygójuk csodáira. "Fontos, hogy szélesedjen az emberek látóköre, hogy segítsünk nekik megérteni a különböző kultúrákat és az eltérő környezeteket." - nyilatkozta.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások