Európai vita a bombakészítő honlapok betiltásáról

Európai vita a bombakészítő honlapok betiltásáról

2007. október 2. 14:21, Kedd
Egyre élesebb vita folyik Franco Frattini európai uniós biztos javaslatáról, miszerint tiltsák be a bombakészítési útmutatókat és más illegális tartalmakat kínáló oldalakat.

A kérdés legutóbb az európai uniós tagállamok belügy- és igazságügyi minisztereinek lisszaboni csúcstalálkozóján merült fel. Mint ismeretes, Franco Frattini szeptember 10-án indítványozta, hogy az Európai Unióban meg kellene akadályozni a pokolgépek készítésére vonatkozó internetes kereséseket. Az ötletet azonnal támadta az eco német szakmai szervezet és a Google is. A mostani lisszaboni csúcstalálkozón viszont Rui Pereira portugál és Wolfgang Schäuble német belügyminiszter kijelentették, hogy támogatják Frattini elképzeléseit, sőt Schäuble - például az Izrael elleni kampányt folytató honlapokkal - még ki is bővítené a betiltandó portálok körét. Az ugyanakkor nem tisztázott, hogy eltávolítanák ezeket az oldalakat vagy blokkolnák a hozzájuk való hozzáféréseket.


Franco Frattini biztos és Rui Pereira portugál belügyminiszter

Luc Frieden luxemburgi igazságügyi miniszter viszont bírálta az ötletet, mivel szerinte ez egyrészt ellentétes az Európai Unióban is elfogadott a szabadsághoz és a szabad kommunikációhoz fűződő emberi jogokkal, másrészt sokkal nagyobb eredménnyel kecsegtetne, ha ezeket a honlapokat nem bezárnák, hanem megfigyelnék az ott zajló kommunikációt, így ugyanis az igazságügyi szervek számos terroristát és terroristacsoportot leplezhetnének le. Brigitte Zypries szintén támadta az elképzelést, mondván azért, mert Németországban betiltanak egy oldalt, attól az még másutt folytathatja a működését. A német igazságügyi miniszter rámutatott, hogy a Frattini által javasolt módszer már nem vált be a pedofil és más tiltott (például a neonáci) tartalmak elleni harcban sem.

A Futurezone osztrák hírmagazin szerint Frieden és Zypries véleményét osztotta Maria Berger osztrák igazságügyi miniszter is, aki hangsúlyozta: a terv megvalósulása súlyos konfliktusokhoz vezethet, hiszen sérti az alapvető emberi jogokat, például a szabad véleménynyilvánítás jogát. A politikus hozzátette, hogy az Európai Unió, ha meg is szavazza az előterjesztést, akkor sem lesz képes fellépni a mondjuk Pakisztánban üzemeltetett bombakészítési útmutatókat tartalmazó portálok ellen.

A lisszaboni csúcstalálkozón emellett felmerült egy segélykérő rendszer kiépítésének ötlete, amely elsősorban az eltűnt gyermekek megtalálásában segíthetne, valamint az is, hogy az Európai Unión kívüli államokból az EU-ba beutazó személyeknek rögzítenék az ujjlenyomatait és más a biometrikus személyazonosításhoz használható ismertetőjegyeit. Utóbbi javaslatot különösen Michele Alliot-Marie francia belügyminiszter támogatta, mondván egyre nő az Európai Unió határaira nehezedő nyomás.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások