A cégeknek fontos a garantált sáv

A cégeknek fontos a garantált sáv

2007. október 24. 12:36, Szerda
Az adat- és üzleti kommunikációs árbevételek rövid ideig még növelhetők, de a pusztán infrastrukturális szolgáltatások hátrasorolódnak az értékláncban.

A BellResearch a legalább 10 fős hazai cégek [kis-, közép- és nagyvállalatok] körében mérte fel az adat- és üzleti kommunikációs szolgáltatások igénybe vételét. Az elemzésben a kutatók részletesen vizsgálták a belföldi és nemzetközi adatátviteli megoldásokat, az ezekre épülő szolgáltatásokat, a megvalósított és a tervezett adatkommunikációs fejlesztéseket.

A nagyvállalatok körében nélkülözhetetlennek számítanak a garantált sávszélességű, illetve magas rendelkezésre állási mutatókkal jellemezhető technológiák. A kisebb cégek ugyanakkor jóval árérzékenyebbek, és többnyire inkább az olcsóbban hozzáférhető adatátviteli megoldásokat választják, akár a minőség rovására is. Megjegyzendő, hogy sok esetben az alacsonyabb minőség - ami főként a kedvezőtlenebb rendelkezésre állási mutatókban érhető tetten - számukra nem is érzékelhető, mert szükségleteiknek például az xDSL-re épülő adatátvitel vagy akár a kapcsolt vonali hozzáférés is megfelel - mutattak rá a kutatók.

A technológiák szintjén az xDSL növekvő szerepét a kisebb szervezetek körében mért kiemelkedő ellátottsági mutató mellett - az érintett kisvállalatok 45 százaléka erre építi adatkommunikációját - részben az is magyarázza, hogy a nagyvállalatok egy része a dial-up kapcsolatokhoz hasonlóan bérelt vonali vagy VPN-hozzáférése mellett biztonsági okokból, backup-megoldásként fizet ezekre elő.

A belföldi telephelyek között valamilyen adatkommunikációs kapcsolatot a legalább 10 fős cégek 6 százaléka épített ki, vagy vesz igénybe valamely szolgáltatótól. Nyilván nem véletlen, hogy a nagyvállalatoknál - ahol jóval gyakoribb a multinacionális háttér, és magasabb a telephelyek száma is - ugyanez az arány 43 százalék. Az adatkommunikációs piac legnagyobb szeletét a bérelt vonalra épülő kapcsolatok adják.

Az utóbbi években ugyanakkor egyre erősödik az IP-VPN-re épülő megoldások pozíciója, amelyek főként flexibilitásuknak, az IP-platformfüggetlenségüknek, valamint a kedvező ár-érték arányuknak köszönhetik sikerüket. A telephelyek között a nagyobb cégek jellemzően e két technológiára építve alakítják ki adat-, illetve adat-hang hálózataikat. A megoldás körültekintő bevezetésére lehet következtetni: a cégek alig 8 százalékánál fordult elő, hogy a hangforgalom valaha is túlterhelte az adatátviteli rendszert.

Évről évre a cégek mindössze néhány - 2007-ben várhatóan 4 - százaléka hajt végre valamilyen jelentősebb adatátviteli fejlesztést. A mozgatórugó alapvetően a strukturális jellemzők (a telephelyek és felhasználók számának növekedése), a költségracionalizáció (az adat- és hangkommunikációs kiadások csökkentése), valamint funkcionális tényezők (a vevőkkel és beszállítókkal való kapcsolattartás, a vállalatirányítási rendszerek fejlesztése) változásaiban keresendő. Természetesen nem szabad arról sem elfeledkezni, hogy - tartalmi oldalról - a piac átalakulásában komoly szerepe van a konvergenciának, a centralizációnak, a konszolidációnak, valamint a költséghatékonyságra törekvésnek.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások