Svájci szavazás kvantumkriptográfiai titkosítással

Svájci szavazás kvantumkriptográfiai titkosítással

2007. október 19. 13:05, Péntek
Október 21. fontos dátum lesz a semleges állam életében, hiszen ekkor szavaznak az állampolgárok a berni parlament felsőházának, a Nemzeti Tanácsnak összetételéről, valamint először alkalmaznak majd a világon kvantumkriptográfiai titkosítást az adatok védelmére.

A kísérletre Genf két választókerületében kerül sor, ahol két választási központot kötnek össze optikai hálózattal és ahol a számítógépes rendszerek közötti adatforgalmat titkosítják az új módszerrel. "Tudomásom szerint ez a világon az első éles kísérlet, amikor nem csak szimuláljuk a dolgot, hanem a kvantumkriptográfiát éles körülmények között teszteljük" - mondta Gregoire Ribordy, a technológiát kifejlesztő id Quantique SA igazgatója. A céget a Genfi Egyetem hozta létre.

A svájci szakemberek világviszonylatban is elsőnek számítanak a kvantumkriptográfia területén. Az alapokat még a Nicolas Gisin professzor által vezetett National Center of Competence in Quantum Photonics Research fektette le az 1990-es évek elején. "Számunkra a nemzeti tanácsi választás védelme különösen nagy történeti jelentőséggel bír, hiszen itt mutathatjuk meg először a valódi életben is, hogy meddig jutottunk el kutatásaink során. Valódi szavazók valódi voksait fogjuk titkosítani - ez óriási dolog, még akkor is, ha a szavazatokat kézzel is meg fogják megszámolni" - nyilatkozta Nicolas Gisin.

"A kvantumkriptográfia különösen alkalmas arra, hogy megmutassa, történt-e külső vagy belső kísérlet az adatok megváltoztatására. Minket azonban most inkább az fog érdekelni, hogy a voksolás és a szavazatszámlálás között történt-e beavatkozás" - hangsúlyozta Robert Hensler genfi városi tanácsnok. A kvantumkriptográfia előnye, hogy fizikai modelleken, nem pedig emberi fejlesztők által kidolgozott algoritmusokon alapul. Az információt fotonok továbbítják, így gyakorlatilag lehetetlen feltörni. A polarizált fotonok átvitele után a vevőegység automatikus polarizációs szűrést végez el rajtuk. Az adatokat a vevőegység csak akkor fogadja, ha a szűrés pozitív eredménnyel zárul. Eközben az adó és a vevő folyamatosan összehasonlítják a polarizációs szűrő beállításait.

A kutatók a teszt során a BB84 Protokoll nevű, 1 GHz-es kvantumtitkosítási eljárást eljárást alkalmazzák majd, amelyet az id Quantique Charles Bennettről és Gilles Brassardról nevezett el, akik 1984-ben találták fel ezt a módszert. Amennyiben a kísérlet sikeres lesz, úgy a megoldást később máshol is alkalmazhatják, hiszen a régióban számos bank és biztosítótársaság székhelye található, amelyeknek az adatok védelme igencsak fontos.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások