Olcsó áram naperőművekből

Olcsó áram naperőművekből

2007. október 22. 10:50, Hétfő
Egy megszállott mérnök-vállalkozó és csapata a küszöbén van annak, hogy olcsón óriási mennyiségű elektromos energiát állítson elő naperőművekkel.

John O'Donnell harminc éve akarja megmenteni a Földet az energiapazarlástól, illetve ennek minden káros környezeti hatásától. A hetvenes évek végétől sok éven át egy, a fúziós nukleáris energiatermelés technológiáján dolgozó kutatóintézet munkatársa volt, majd informatikai vállalkozóvá vált. Néhány éve, miután személyes anyagi helyzetén már nem látott javítanivalót, feltette magának a kérdést: csinálhat-e még az életében valami hasznos dolgot. Egy éven át kereste erre a lehetőséget, míg végül rátalált egy találmányra, amely azt ígéri, hogy segítségével naperőművekkel óriási mennyiségű elektromos energiát lehet előállítani - derül ki a Business Week cikkéből.

Az ilyen típusú energiatermelésnek két módja van: az egyik az, hogy tükrök segítségével fókuszálják napfényt, s ezzel valamilyen folyadékot, vizet vagy olajat forralnak, amely aztán gőzturbinás elektromos generátorokat hajt. A másik a napelemek alkalmazása, amelyek napfény hatására közvetlenül termelik az áramot.

Mindkét megoldással az a baj, hogy drága, O'Donnell viszont elhatározta, hogy áttöri ezt a korlátot. Létrehozta az Ausra Inc.-t, amely az említett találmányra épülő naperőművek építéséhez gyűjt befektetői tőkét. Az új technológia a gőzfejlesztő rendszerek egyik új fajtája, amely azért olcsóbb, mint a hozzá hasonló, megvalósult erőművek, mert bonyolult módon hajlított tükrök helyett majdnem sík tükröket használ, mert olaj helyett szimplán vízgőzzel működik, mert van egy hőtárolója, amelyben a nappali meleg egy részét elteszi az éjszakai áramtermelésre, valamint bizonyára van még jó pár szabadalmi védettséget élvező további új megoldása is.




Naperőmű a kaliforniai Mojave sivatagban. A több négyzetkilométeren elterülő üzem 275 megawatt áramot termel azáltal, hogy a 650 000, számítógép vezérléssel mindig a Nap felé fordított tükör csövekben folyó olajat melegít, ezzel vízet forralnak, majd gőzturbinákban áramot fejlesztenek belőle

A mágikus szám, amit teljesíteni kell: 10 dollárcent/kilowattóra. Ennyiért termel áramot ma egy hagyományos hőerőmű. O'Donnell szerint ez menni fog. Hátráltathatja a sikert, hogy az első több száz megawattos rendszer megépítése - amelyet néhány éven belül üzembe helyezhetnek Ausztráliában - kockázatos. Vadonatúj dologról van szó ugyanis, ezért nem lehet biztosan tudni, hogy az új technológia mennyire váltja be a hozzá fűzött reményeket -, így a befektetők felárral adják a pénzüket a projekthez. Ugyanakkor, ha jövőre új kormány kerül hatalomra az USA-ban, akkor az állami szabályozás megváltoztatásával megdrágíthatják a széndioxid-kibocsátást, ami emeli a hőerőművekben termelt áram árát, azaz relatíve olcsóbbá teszi a naperőműben előállítottét.

O'Donnell - akit barátai megszállottnak, látnoknak tartanak, s akire, ha az Ausra technológiája beválik, minden bizonnyal zseniként fognak tekinteni - úgy véli, hogy az USA délnyugati részén lévő sivatagok elég napsütést kapnak ahhoz, hogy az oda telepített naperőművek bőven ellássák árammal az egész országot. Európát Marokkóban telepített naperőművekkel lehetne fullextrásan kiszolgálni.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások