Razziafinálé rendőrségi fejetlenséggel

Razziafinálé rendőrségi fejetlenséggel

2007. november 12. 21:43, Hétfő
Négy nap telt el csupán a razzia óta, mely az első komolyabb szervezett csapásnak tűnt a hazai wareztársadalom ellen. Az első hírekkel ellentétben a célkeresztben nem a torrent oldalak, hanem a fizetős FTP- és SMSWeb-lapok álltak, három embert elő is állítottak. A közösségi alapokon működő torrent oldalak pedig egyszerűen megrázták magukat, és plusz népszerűséget bezsákolva tovább üzemelnek.

A múlt hét végén több szervert elvittek, ami érzékenyen érintette az egész hazai adatforgalmat, mindenki fejvesztve találgatott, hogy mi történt pontosan. Több torrentoldal megpihent kicsit, de vasárnapra úgy tűnt, hogy minden visszaáll a régi kerékvágásba. A kisebb torrentoldalak újra üzemelni kezdtek, sőt több helyen szabad regisztrációt és egyéb akciókat hirdettek, hiszen a presztízs alapokon működő oldalak számára ez príma lehetőség volt arra, hogy nagyobbakká váljanak.

Az első hivatalos megnyilvánulás a hatóságok részéről egy sajtótájékoztató ígérete volt a hétfői napon, melyet később le is fújtak. Szerkesztőségünk is felvette a kapcsolatot a Teve utcai Kommunikációs referensekkel, de kora reggel még nem tudták megmondani a szóvivői irodában, hogy mikor is lesz az esemény. Délelőtt azt közölték, hogy a sajtóesemény 14:00-kor lesz, majd még kicsivel később azt, hogy mégsem, ugyanis elmarad. 20 perccel ezt követően az ORFK sajtóosztálya telefonon felvilágosított, hogy 14:00-kor lesz a sajtótájékoztató, majd minekutána közöltem velük, hogy a BRFK éppen nemrég cáfolta ezt meg, megszeppenve elárulták, hogy lehetséges, hogy így van, de hamarosan sajtóközleményt adnak majd ki - ezt akkor már negyedórája megtették.

Amennyiben a fejetlenség nem kizárólag a sajtóirodát érintette, akkor érthető, hogyan kerülhettek ártatlan szerverek is a lefoglalt gépek közé. Mindenesetre a már hivatalosnak tekinthető közleményből kiderül, hogy az akciót a Gazdaságvédelmi Főosztály jegyzi, ahol is szerzői és szomszédos joghoz kapcsolódó jogok megsértése bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indítottak eljárást ismeretlen tettes ellen.

Ahogyan azt már vasárnap is sejteni lehetett és a BRFK közleményéből is kiderül, az elsődleges célpontok nem a torrent oldalak voltak, hanem azok az FTP-k, illetve webszervereken üzemeltetett letöltő helyek, ahová a bejutás többnyire egyszerűbb volt bárki számára, mint a közösségi alapokon működő torrentoldalakra, viszont az elérésért cserébe a felhasználóknak rendszeresen fizetnie kellett bizonyos összegeket. Ez vagy havi átutalás formájában valósul meg, vagy - a weben lévő oldalak esetén - emeltdíjas SMS révén.

Tudomásunk szerint az FTP oldalak gyakorlata az, hogy havi 2-5 ezer forint fejében korlátlan mennyiségben, de korlátozott sávszélességgel tölthettek le a felhasználók bármilyen tartalmat. A torrent oldalak és a fizetős helyek között természetesen akadhatott átfedés: a kisebb torrent oldalakra feltöltő felhasználók ezekről a fizetős FTP oldalakról tölthették le a később szabadon elérhetővé tett tartalmakat, illetve fordítva, a torrenten leszedett, de visszaosztásra kötelezett dolgokat inkább FTP-n osztják meg egymással kisebb közösségek.

Mi történt a forgalommal?

A híradások legelső húzómotívuma az volt, hogy a BIX (Budapest Internet Exchange, Budapesti Adatcserélő Központ), illetve az érintett szolgáltatók (GTS-Datanet, Interware) adatforgalma komolyan megzuhant. A statisztikát többen, többféleképp is próbálták értelmezni - sokan megrémültek, hogy hajnalban már alig 32 Gbps volt a BIX forgalma. De ahogyan mondani szokták, minden csoda három napig tart, így a nagy ijedtség és a pénteki mélypont után mára szinte a korábbiakkal teljesen azonos állapotok álltak vissza. Sőt az egyik legjobban várt PC-s játék, a Crysis megjelenés előtti warezváltozata biztosan mindent beindított és a fogaskerekek újra mozgásba lendültek.


Amennyiben ezek a forgalmi adatok egy picivel is nagyobb emelkedést mutatnak majd a közeljövőben, mint a korábbi hónapokban, akkor talán az is elmondható lesz, hogy az akció lehetséges, hogy (nagyon helyesen) lefülelt néhány fizetős helyet, de összességében csak növelte a fájlcserélés ismertségét. Emellett persze nyilvánvalóvá vált, hogy a legtöbb szerver esetén csak a proxyt (egyfajta előszerver, ami kifelé látszik, de a lényeges adatok nem ezen vannak) sikerült lefülelni.

A torrent oldalak szervereivel úgy tűnik a hatóságok sem fognak tudni mit kezdeni, ráadásul könnyedén pótolható egy elkobzott szerver is. A szerver szó hallatán nem kell milliós csodákra gondolni, akár 100-150 000 forintból is ideális gépet lehet építeni. A hazai wareztársadalom számára egyfajta stressz-tesztként is felfogható a dolog, aminek hatására kicsit átgondolják a dolgokat, mit hogyan csinálnak.

Hogyan találták meg a szervereket?

Az híressé vált Bithumen torrentoldal üzemeltetőihöz közeli forrásból szerint a gép nem is volt elrejtve és egy teljesen egyszerű hálózati paranccsal meg lehetett tudni, hogy hol van helyileg. Sőt, egy online szolgáltatás segítségével visszamenőleg is meg lehet nézni, hogy az elmúlt években merre járt. Mivel jogsértő tartalmak nincsenek rajta, így a torrentoldal létrehozói nem tartanak jogi afféroktól, leszámítva talán azt, ha bármelyikük otthonában házkutatást tartva az egyébként legális Windows, Office stb. mellett találnak néhány illegális kópiát egy-egy játékprogramról vagy egy 20 dolláros képnézegetőről.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások