Letöltés gyorsítás a "szegény ember szélessávján"

Letöltés gyorsítás a "szegény ember szélessávján"

2007. november 21. 15:34, Szerda
A leggyorsabb haladást általában az autópályák biztosítják, hamarosan azonban egy pakisztáni egyetem gyorsabban tud majd fájlokat letölteni, ha nem közvetlenül az információs szupersztrádára csatlakozik.

A költséges szélessávú vagy a lassú betárcsázós internet kapcsolat alkalmazása helyett a Lahore Egyetem hallgatói egy új rendszerrel kísérleteznek, amit a "szegény ember szélessávjának" (Poor Man's Broadband, röviden PMB) kereszteltek el. A rendszer közvetlenül kapcsolja egymáshoz a számítógépeket a gyorsabb letöltés érdekében, és egészen addig működik, amíg legalább egy gép be van jelentkezve a hálózatba, amin megtalálható a kívánt állomány. Az új rendszer egyben csökkentheti a sávszéllesség túlterhelésének kockázatát.

A PMB a peer-to-peer (P2P) szoftverek és az internet előtti technikák egy keveréke, amikor a felhasználók közvetlenül más számítógépeket tárcsáztak közvetlenül a fájlok csereberéjéhez. A PMB szoftver a BitTorrenten alapul, ami lehetővé teszi a számítógépek közvetlen kommunikációját és a fájlok darabokban történő átvitelét. A BitTorrent azonban megköveteli, hogy a fájlcseréléshez minden számítógép kapcsolódjon az internethez. Ez Pakisztánban mindenképpen luxusnak minősíthető, a BitTorrentet tehát módosítani kellett, amit az egyetem számítógép professzora, Umar Saif végzett el.

Saif változata lehetővé tesz a számítógépek között egy párbeszédet, ami által megtudhatják, hogy melyik gépekkel kommunikáltak a múltban, és melyik gépen milyen fájlok vannak. A diskurzus minden kapcsolódásnál lezajlik, így biztosítva a teljes hálózat naprakészségét. A PMB felhasználók továbbra is a világhálón szörföznek, azonban amikor nagy fájlok letöltéséhez érnek, a szoftver végigfut a diskurzus naplóin, hogy lássa nincs-e olyan számítógép a rendszerben, ahonnan közvetlenül, jóval nagyobb sebességgel, az internetes sávszélesség leterhelése nélkül áthúzhatja a kívánt állományt.

Saif szerint az eddigi próbaüzemek azt mutatják, hogy a PMB alkalmazásával akár az internetszolgáltatók által biztosított sebesség ötszöröse is elérhető a letöltésekhez. A rendszer főként a szoftverfrissítések és az oktatási anyagok terítésében segít, mivel ezek azok a nagyméretű fájlok, amik a helyi számítógépeken nagy valószínűséggel előfordulnak, taglalta Saif. Az egyetemi hálózat kiépítése után a fejlesztők egy városi méretű próbát is szeretnének végrehajtani és remélik, sikerül felhívniuk más szegényes internet infrastruktúrával rendelkező országok figyelmét is a megoldásra, illetve tárgyalnak a legnagyobb pakisztáni internet szolgáltatóval is az ötlet alkalmazásairól.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások