The Witcher

The Witcher

2007. november 30. 22:13, Péntek
Grafika: A Bioware motor ugyan nem tökéletes, hiszen néha egymásba lógnak textúrák, néhol hibás ez-az, kicsit kevés a karakter modellek száma, de körülbelül ez minden, ami negatívat lehet róla mondani. A napszakok változásai, a szereplők megjelenése, a helyszínek tervezése mind profi munkára vall. A lengyel srácok igazán kitettek magukért és jó munkát végeztek. Amellett, hogy a játék lehetne bármilyen kinézetű, hiszen élvezetes, rádobtak még egy lapáttal. Szerepjáték kategóriában a felső kategóriába tartozik, igaz, ezzel nem kedveztek azoknak a játékosoknak, akiknek a régebbi gépe van.

Kezelőfelület: A harcrendszer egy egészen érdekes egyedi fejlesztés. Nem kell minden mozdulathoz klikkelni, hanem a támadássorozat elindítása kerül csak egy ujjmozdulatba és amikor az befejeződött, egy újabb klikk a kombó folytatását eredményezi. Ehhez inkább ritmusérzék, mintsem ügyesség szükségeltetik, de nem is kapunk ínhüvelygyulladást tőle. A kameramód egy szerepjátékban mindig kényes kérdés. Kinek a pap, kinek a papné, itt viszont jelen van minden variáció. Közeli vagy távoli izometrikus nézet és váll fölötti nézetet is választhat a játékos, ki hogy szereti. Az izometrikus nézetben egérrel is lehet futtatni a karaktert, illetve néhány mozgás onnan érhető el egyszerűbben. Kicsit sokáig tanul megszokni teljes egészében az irányítást, de kiegyensúlyozott, ezért később olyan természetességgel lehet mozogni vele, mintha így születtünk volna.

Játszhatóság: Akivel a héten találkoztam és a szokásosnál mélyebb fekete csíkot véltek felfedezni a szemem alatt, azok mostmár sejthetik mi történt. A történet olyannyira magával ragadó és annyi mindent kell felfedezni, megoldani, hogy nehezen teszi le az ember az egeret, többnyire az állít meg csak, ha elfelejtek sokáig menteni és meghalok. A 100 órás játékidő végre olyasmi, amiért a legkritikusabbak is nyugodtan ki mernek adni pénzt, ez nem egy 5 órás FPS. (1,3 Ft/perc egyszeri végigjátszás esetén?) A dialógusok hangulatosak, a küldetések egészen változatosak, de persze a kötelező darabokat felsorakoztatva.

Kísérgetés, szörnyírtás, főellenség vadászat, tisztítás, hozzávaló gyűjtögetés, üzenettovábbítás és csacsogás. Van minden. Ha el kénye helyezni a képzeletbeli nagy játéktérképen a programot, akkor egy olyan pontba szúrnám a gombostűt, ami félúton van a komoly megszállott szerepjátékvilágokhoz, de mégis nyúlik kicsit a köz számára is élvezhető kategóriába. Nincs 2d9, nem olyan érdekes, hogy mennyi XP-t kapunk vagy mekkorát sebzünk, de nem is kell tápolni, és nem is bugyuta hent, mint a másik oldal. Teljesen jól kiegyensúlyozott, mindenki számára élvezhető kaland.

AI, nehézség: Három nehézségi fokozat közül választhatunk, ki-ki vérmérséklete szerint tegye. Mindháromhoz le van írva, hogy körülbelül mire lehet számítani, nyilván a legnehezebb teljesítéséhez sokkal több előregondolkodás, sokkal több bóklászás, keresgélés társul, mint a többihez, de attól maguk az események nem lesznek másak. Mesterséges intelligenciáról többnyire itt nem kell beszélnünk. A karakterekkel csevegve forgatókönyveket követünk, nincs annyi variáció, mint egy Neverwinter Nights-ban, de éppen elegendő ahhoz, hogy lássuk, nem egy filmet nézünk, hanem játszunk. Az ellenfelek lehettek volna talán némileg szofisztikáltabbak, többnyire ha tudjuk, hogy melyik módszer végez velük és ügyesen találjuk el őket, akkor nem érhet baj.

Hangok és zene: Olyan magyar szinkront kapott a játék, amivel talán még semmilyen korábbi lokalizáció sem büszkélkedhet. Több millió forint költségű szinkronmunka áll a játék hazai változatában, melyben olyan neves szinkronszínészek szólalnak meg, mint Csík Csaba Krisztián (Geralt, zseniális) Csondor Kata, Csőre Gábor, Forgács Gábor, Németh Kriszta, Rosta Sándor, Seder Gábor, Kiss Virág, Menszátor Magdolna, Presits Tamás, Spilák Klára, Versényi László vagy Zsigmond Tamara. Ki ne ismerné a hangjukat? Többnyire nem lelkesedem a lokalizált dolgokért, de ez olyan pluszt adott hozzá a játékhoz, ami miatt nem éri meg kihagyni. Ráadásul a játék doboza rejt még egy audio CD-t is, amin a játék legszebb melódiái köszönnek vissza, ami relaxációs lemeznek sem rossz munkahelyen vagy vezetés közben.

Összegzés: 100 óra játék, gyönyörű grafika, érdekes kalandok, teljes magyar szinkron, térkép a dobozban, soundtrack a dobozban, minőségi fantasy világ, satöbbi. Mindez 7900 Ft-ért pedig már-már ajándék... karácsonyi ajándék? Aki szeretne egy szép történetet, örül annak, hogy magyarul történik minden, az legyen akár profi vagy kezdő játékos, mindenképp érdemes közelebbről megvizsgálnia a dolgot. Sőt, a játék annyira felcsigázott, hogy nem hiszem, hogy várnék a folytatásig, valószínűleg Sapkowski írásait eljött az ideje közelebbről is megismerni.

Kapcsolódó letöltések:
  • Videó #1
  • Videó #2
  • Videó #3
  • Videó #4

  • Listázás a fórumban 
    Adatvédelmi beállítások