SG Karácsony I.: Online vásárlási tanácsok

SG Karácsony I.: Online vásárlási tanácsok

2007. december 4. 11:17, Kedd
Sorban állás, kabát le, kabát fel, hova tegyem? Szatyrok, csomagok, dobozok, parkolójegy, tömeg. Óóó, itt olcsóbb lett volna! Itt nincs az a típus, de nem baj, jó lesz ez. Jön a karácsonyi szezon, ajándékok és nagybevásárlások ideje, de a fenti gondokat hagyjuk meg annak a 6 millió honfitársunknak, aki nem használ internetet. Aki viszont igen, az számos előnyt élvezhet, legyen szó információszerzésről vagy akár online vásárlásról.

A legnagyobb kérdés évről-évre, hogy mi újság az online áruházak háza táján, milyen termékeket érdemes vagy szabad megvenni online, hol nem kell feltétlenül ragaszkodni a tapintás élményéhez, illetve milyen garanciákat tud adni az online bolt, biztonságos-e egyáltalán. Mielőtt valaki komoly monitor előtti költekezésbe kezd, nem árt megtanulni néhány aranyszabályt, mint ahogy a boltokban is odafigyel a legtöbb ember arra, hogy jól adtak-e vissza neki vagy éppen sértetlen-e a csomagolás.

Fizetési módok

Az offline üzletek nagy részében ma még teljesen természetes, hogy a közel 4 ezer éve használatos készpénzfizetést használjuk, míg az online életben ez a legkevésbé preferált lehetőség. A legtöbb termék megrendelése esetén választhatunk, hogy az adott üzletben kívánjuk átvenni a terméket vagy szállítsák-e ki otthonunkba/irodánkba, s az esetek túlnyomó többségében mindkét verzió esetén fizethetünk utólag készpénzzel is. Ennek előnye, hogy egészen addig nem kell pénzt kiadni, amíg a termék kézzelfogható közelségbe nem kerül. Persze a futár biztosan nem fogja engedni, hogy a csomagolást kibontsuk egészen addig, amíg ő meg nem kapta az ellenértékét, így tehát a bolti átvételt leszámítva minden fizetési mód igényel némi bizalmat a vevő részéről.

Éppen ezért érdemes nem csak a vásárlás tárgyának alaposan utánanézni, hanem a kereskedőről is megtudni mindent amit lehet, s igyekezni a párszáz forinttal alacsonyabb ár csábító ereje helyett inkább a megbízhatóságot szem előtt tartani. Ha ez viszont stimmel, akkor semmi akadálya nincs annak sem, hogy a megrendelt árut előre internetes fizetésre is alkalmas bankkártyával fizessük ki.

Alapesetben a dombornyomott VISA/Mastercard/AmEx kártyák alkalmasak erre, de ma már egyre több pénzintézet enged internetes vásárlást az elektronikus kártyákkal is, mint a Maestro vagy a Visa Electron. A legbiztonságosabb megoldás viszont a virtuális kártya igénylése, amire bankon belül a folyószámláról azonnal lehet átcsoportosítani összegeket, mindig épp annyit, amennyibe a kívánt termék kerül. Amennyiben valaki online piacokon, aukciós szájtokon vásárol, akkor érdemes manapság már egy PayPal regisztrációt is tartani, amivel a fizetés vagy éppen a pénz begyűjtése egy eladás után egyszerű folyamat és a világ minden részén elfogadott.

Online sikertermékek: könyv, film, játék, zene

Évek óta az egyik legerősebb online kereskedelmi termékek közé tartoznak a könyvek, zenék, filmek, játékok, mivel ezeket nem kell megtapogatni mielőtt megvesszük. A kiemelt szerep ellenére az internetes könyvkereskedésben komolyabb forradalom nem következett be. Legnagyobb előnye még mindig az, hogy könnyen kereshető, teljes választékból lehet tematikusan böngészni, majd a kiválasztás után többnyire valamilyen jelképes összegért, vagy megfelelő vásárlási összeg felett 1-2 napon belül az egész ország területén ingyenesen házhoz szállítja valamelyik futárszolgálat.

A három legnagyobb online is kereskedő könyváruház, a Libri, Bookline és az Alexandra is igyekszik a kényelem mellett árral is csalogatni, így a könyvek szinte mindegyike 5-25%-os, akár 40-50%-os kedvezménnyel vásárolható meg a neten, sőt időnként egyes kiadók könyveire jóval nagyobb kedvezmény is van. A Bookline a klasszikus könyvesbolti funkció mellett antikváriumként is funkcionál (lévén ebből nőtte ki magát anno), sőt zenei CD-ket, filmeket, játékokat, sőt drogériai terméketet is meg lehet innen rendelni. Ami viszont még mindig hiányzik a hazai frontról, hogy bele lehessen lapozni virtuálisan a könyvekbe. Nem igényelne komoly erőforrásokat, hogy legalább a legfontosabb újdonságok néhány oldala olvasható legyen PDF formátumban.

A filmek és zenék terén ilyen probléma szerencsére nincs, hiszen a filmek előzetesei, bemutatói számos helyen fellelhetőek, míg a zenéket a MySpace keresőjén keresztül, vagy a YouTube-on ellenőrizhetjük. Az ajándék zene vásárlás esetén pedig nincs is jobb eszköz, mint a Last.fm, ahol ismerve szerettünk néhány kedvencét, könnyen kiderülhet, hogy minek örülne még, ha a fa alatt lelné anélkül, hogy komolyabban el kellene mélyülni az adott zenei stílusban. Annak ellenére, hogy a CD vásárlás idejétmúlt dolog, egy-egy nagy kedvencnek még mindig lehet örülni műanyag korongon, illetve talán kicsit furcsa lenne egy USB pendrive-on átadni az online vett zenét.

Ennek ellenére teljesen nyugodt szívvel lehet rendelni muzsikát is online, igaz egyes tapasztalatok szerint érdemes a futárszolgálatokra hagyatkozni a posta helyett, illetve mindenképp december 10-e előtt ajánlott leadni a rendelést, legyen szó a hazai üzletekről vagy éppen bármelyik külföldi áruházról. Ugyan a zenék esetén komoly árengedményekre nem kell számítani a bolti árakhoz képest, viszont a DVD film fronton nagyon is érdemes szétnézni. A hipermarketek összehányt turkálójához és nyeszlett polcos kínálatához képest bármelyik online DVD üzlet komoly terhet vehet le az ember válláról. Szinte mindenkinek vannak kedvenc filmjei, melyek még nincsenek meg otthon, de szívesen nézegetné unalmas óráiban, a nem premier filmek pedig többnyire 1-2 ezer forintos áron megtalálhatóak ezeken a gyűjtő oldalakon.

A számítógépes vagy konzol játékok terén hasonlóan jó a helyzet, hiszen az említésre méltó játékokról számos elemzés, teszt, bemutató készül, illetve a kipróbálható verziók is letölthetőek a lelkiismeretes játékosok számára vásárlás előtt. A sima dobozos termék vásárlásának lehetősége mellett egyre több kiadó próbálkozik a fizetős letöltéses megoldással is. A Steam rendszerről talán már mindenki hallott: az eredetileg a Valve játékainak online bazárjaként működő lap mára már 141 fejlesztőcsapat termékeit kínálja letölthető formában, ráadásul nem is húzós áron. Az egészen friss Call of Duty 4 például dollárról átszámítva alig 8600 forintot kóstál. Az Electronic Arts is próbálkozik letöltési kódok árusításával, bár merész módon a dobozos és a kódos változat fillérre azonos áron kínálkozik. Ez nem túl csábító, ha egy jó kis papír kézikönyvet is kapunk a játék mellé.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások