Németország: kémprogram rendőrségi célokra

Németország: kémprogram rendőrségi célokra

2008. január 7. 22:28, Hétfő
A Német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) szakemberei közel két évvel ezelőtt egy e-mailt küldtek Reda Seyam berlini iszlám aktivistának, aki gyanútlanul megnyitotta a levelet és a csatolmányként rejtőző kémprogram pillanatokon belül feltelepült a számítógépére.

A BfV munkatársai által 2006 tavaszán végrehajtott akciót a FOCUS német híroldal szellőztette meg. A titokban és az igazsághoz hozzátartozik, hogy mindenfajta engedély nélkül végrehajtott akcióban a nyomozóknak a kártevő által rögzített és továbbított adatokból sikerült megtudniuk, hogy Reda Seyam többek között bombák összeállításához szükséges útmutatókat és halott amerikai katonákat ábrázoló fotókat tárolt a számítógépén. A Reda Seyam számítógépén talált információk végül nem voltak elegendőek egy feljelentéshez és per indításához.

A Német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) az akció végrehajtásához technikai segítséget és szakembereket kapott a Bundesnachrichtendienst-től (Szövetségi Hírszerzés - BND). Az illegális megfigyelési akciót csak tavaly, Wolfgang Schäuble belügyminiszter utasítására fújták le, addig több mint egy éven keresztül a BfV munkatársai rendületlenül gyűjtötték az információkat.

"Észleltem valamit. Orosz fejlesztésű vírusirtót használok, ami sok mindent jelez. Gyanítottam, hogy valaki valamit művelt a számítógépemmel, de nem tudtam ki és mit. Azóta internetkávézókból csatlakozom a világhálóra és onnan chatelek" - jelentette ki Reda Seyam. A FOCUS azt is kiderítette, hogy csak az elmúlt két évben a BND munkatársai külföldön összesen körülbelül 60 személy számítógépén végeztek online házkutatásokat. Belföldön hivatalosan egy ilyen akcióra sem került sor. A BfV és a német belügyminisztérium részéről egyelőre senki sem kommentálta a hírt.

Mint ismeretes, a német legfelsőbb bíróság másodfokon, jogerősen tavaly februárban mondta ki, hogy az online házkutatások törvénytelenek. Az eredetileg Svájcban felmerült ötlet mellett azonban Wolfgang Schäuble azóta is kitart. Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) egyébként tavaly nyáron már alkalmazta a módszert és a megoldás felkeltette Ausztria érdeklődését is, ahol a megfelelő jogi és műszaki feltételek megteremtése után, törvényes keretek között engedélyezik majd, hogy a hatóságok hálózaton keresztül átvizsgálják a súlyos bűncselekményekkel gyanúsítottak számítógépének adattárolóit.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások