Nagy-Britannia engedélyezi a magáncélú másolatokat

Nagy-Britannia engedélyezi a magáncélú másolatokat

2008. január 9. 21:56, Szerda
Andrew Gowers, a Financial Times egykori szerkesztője 2006-ban olyan javaslatcsomaggal állt elő, amely jelentősen módosította volna a brit szerzői jogi szabályozást. A szigetország kormánya most bejelentette, hogy megvalósítja Gowers néhány elképzelését.

A brit szerzői jogi hivatal Taking forward the Gowers review of intellectual property - Proposed changes to copyright exceptions címmel jelentette meg javaslatcsomagját. Lord Triesman, a brit szerzői jogi kérdésekért felelős államtitkár a dokumentum előszavában kiemelte, hogy ezek a pontok képezhetik egy nyilvános szerzői jogi vita alapjait. "Egy folyamatosan digitalizálódó világban a szerzői jogi szabályozásnak is haladnia kell a korral és egyre hatékonyabbnak kell lennie. A célunk egy olyan új szabályozás létrehozása, amelyet egyaránt elfogadnak és tisztelnek mind a felhasználók, mind a szerzői jogok tulajdonosai" - jelentette ki Lord Triesman.

A változások közül a legfontosabb a magáncélú másolatok engedélyezése, a kutatási és az oktatási célú, az adatbázisokban vagy a könyvtárakban készülő kópiák kivételes kategóriába sorolása. Jelenleg Nagy-Britanniában saját felhasználásra is tilos lemásolni bármit, ennek ellenére több millióan élnek ezzel a lehetőséggel. Az új szabályozás szerint viszont legális lenne, ha valaki egy általa megvásárolt műről kópiákat készít azért, hogy azokat átmásolja egy a tulajdonában lévő készülékre. Ezeket a másolatokat azonban továbbra sem lehetne átadni másnak.

Vita abban van, hogy az engedély milyen alkotásokra vonatkozzon: csak zeneszámokra vagy filmekre is? Pontosan mi érthető magáncélon? Engedélyezett-e a meglévő felvételek konvertálása és ha igen hány alkalommal? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseken vitatkoznak majd a politikusok, a szakemberek, a felhasználók és a kiadók. Emellett újraszabályoznák a digitális másolásvédelmek kérdését, például, hogy kijátszhatók-e ezek, illegális-e, ha valaki magán célra másolatot készít egy DRM-mel védett műről? Jelenleg ugyanis ez utóbbi is gyakorlatilag tilos, csak és kizárólag különleges helyzetekben és oktatási célokra valósulhat meg.

A tartalmakhoz való hozzáférés kapcsán felmerült, hogy a különböző felvételeket és a digitális technológiákat az egyetemek és az iskolák teljes mértékben kihasználhassák, például távoktatási célokra. Így lehetőség lenne az értékes anyagok digitális formában való megőrzésére.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások