RFID- és GPS-chipet kapnak a brit rabok

RFID- és GPS-chipet kapnak a brit rabok

2008. január 15. 14:06, Kedd
A brit kormány RFID-chipeket ültetne be az elítélt bűnözőkbe, hogy így csökkentsék a börtönök túlzsófoltságát és növeljék a házi őrizetben lévők számát.

A brit igazságügyi minisztérium ezenkívül azt tervezi, hogy a rabokba GPS-chipeket is beültetnének, hogy így valós időben bármikor megállapíthassák a pontos tartózkodási helyüket. Az ötlet eredetileg az Acpo brit rendőrségi szövetségtől származik, amely azt szeretné elérni, hogy ilyen megoldást alkalmazzanak a pedofiloknál és más szexuális bűnözőknél, hogy így akadályozhassák meg az iskolák és más intézmények közelében való felbukkanásukat.

A brit kormányra mindenesetre nagy nyomás nehezedik, a szigetországi börtönök ugyanis túltelítettek. 1997 óta a brit fegyintézetekben fogva tartottak száma 60 000-ről 80 000-re nőtt, tavaly pedig rekordot ért el az egy börtöncellában elszállásolt emberek száma. Európában Nagy-Britanniában van az összlakossághoz képest a legtöbb rab, a kormány ezért is tervezi több milliárd euróért három új nagy büntetés-végrehajtási intézet építését, amelyekben várhatóan több ezer elítélt bűnözőt helyezhetnek majd el. Ezzel párhuzamosan növelnék a háziőrizetben lévő és felügyelet mellett szabadon eresztett bűnözők számát. Jelenleg több mint 17 000 ilyen személyt tartanak nyilván, közülük azonban évente átlagosan 2000 kíséreli meg eltávolítani az elektronikus bilincseit vagy próbál meg eltűnni a rendőrök szeme elől.

A korábbi "Börtön rácsok nélkül" program ugyanakkor kudarcba fulladt, ugyanis a nagyvárosokban a magas épületek miatt lehetetlen volt az elektronikus bilincsek jeleinek nyomon követése és az elítélteket lehetetlen volt azonosítani a nagyvárosi forgatagban. Ezután merült fel a bőr alá beültetendő RFID-chipek alkalmazásának ötlete, amelyet már nem lehet könnyen eltávolítani és ráadásul a fogva tartottak is könnyebben ellenőrizhetők lennének.

Az emberi jogi szervezetek ugyanakkor nem támogatják az elképzelést, mondván a beültetés rosszabb lenne, mint az elektronikus bilincs. Shami Chakrabarti, a Liberty nevű emberi jogi civil szervezet igazgatója szerint ez a megoldás nem segítené elő a rossz útra tévedt emberek visszailleszkedését a társadalomba és ráadásul nem is lenne biztonságos, mert műtéti vagy más módon ugyanúgy megkísérelhetik kijátszani a felügyeletet. Harry Fletcher, a Napo szakmai szervezet helyettes vezetője szintén elutasította az RFID- és a GPS-chipek használatát, mert úgy vélte, nem lenne jó, ha a bűnözőket állatokként vagy egy darab húsként kezelnék. Ráadásul szerinte attól még, hogy ismerik hol van egy pedofil, azt nem tudják, hogy éppen kivel és mit csinál.

A bőr alá beültetett RFID-chipeket eddig egyébként valóban elsősorban háziállatoknál, főleg kutyáknál és macskáknál alkalmazták, hogy ha elkóborolnak, könnyen kideríthető legyen ki a gazdájuk.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások