Bhutto halálából profitáltak a vírusírók

Bhutto halálából profitáltak a vírusírók

2008. január 17. 09:28, Csütörtök
A pakisztáni politikus elleni merényletről készült videók mögé rejtőztek a legújabb vírusok és kémprogramok.

Az amerikai Sunbelt Software kutatócsoportja megjelentette toplistáját a 2007 decemberében legfertőzőbb kémprogramokról és számítógépes károkozókról. A listát a cég szakemberei a CounterSpy kémprogram-eltávolítót használó és a Sunbelt ThreatNet káros alkalmazások elleni hálózatban résztvevő felhasználók automatikus visszajelzései alapján készítik.

Az elmúlt év utolsó hónapjában nem történt nagyobb változás a legtöbb fertőzést okozó kémprogramok között: lassan megszokhattuk, hogy a lista éllovasa a Trojan.FakeAlert, ami biztonsági programnak álcázott kémprogramok telepítésére buzdít. A karácsonykor megemelkedő kereskedelmi forgalom indokolhatja, hogy lényegesen nagyobb lett a kéretlen reklámleveleket pop-up ablakban megjelenítő programok által okozott fertőzések száma, így például a novemberben még csak a lista utolsó helyén kullogó MyGeek/CPVFeed reklámprogram immár az "előkelő" hatodik helyen található. Hasonlóan sok fertőzést okozott a többi hirdetőprogram, a Virtumonde, a ClickSpring.PuritySCAN és a Command Service is, amelyek összesen a fertőzések közel 2.5%-át adták.

Januárban ismét tanúi lehettünk, hogy a hackerek milyen gyorsan használják ki az adódó lehetőségeket: a Benazir Bhutto pakisztáni politikus elleni merényletre természetesen netezők százezrei voltak kíváncsiak, s a Google keresőben legtöbben a támadásról készült videofelvételekre kerestek rá. A vírusírók erre azonnal reagálva olyan oldalakat hoztak létre, amelyeket a Google kereső az elsők között adott meg a találati listán. A videókra klikkelve "természetesen" nem csupán a robbantás előtti perceket lehetett megtekinteni, hanem kodeknek tűnő vírusok és reklámprogramok települtek a felhasználók gépeire, amelyek megváltoztatták a számítógép DNS beállításait, illetve pop-up ablakokban felbukkanó hirdetésekkel hamis biztonsági programok vásárlására ösztönözték a felhasználókat.

"A jelenség sajnos nem új: számos szenzációszámba menő eseményről készült videó mögül leselkedtek már eddig is kémprogramok - így például Zinedine Zidane 2006-os VB-döntőbeli lefejeléséről, illetve a Katrina hurrikánról készült felvételeknél is ezt tapasztaltuk. Egy-egy ilyen prominens videó megtekintéséért pedig olyan felhasználók is feltelepítik a kémprogramokat, akik más tartalomért nem kockáztatnának." - mondja Bódis Ákos, a Sunbelt Software magyarországi képviseletének vezetője.

2008: a Mac elleni támadások éve lesz?

AZ előző év tendenciája folytatódni fog és növekszik a Mac operációs rendszerre készülő vírusok és kémprogramok száma. Erre lehet következtetni legalább is abból, hogy már az év első két hetében a Quicktime biztonsági rését kihasználó káros alkalmazások jelentek meg, illetve scareware támadta a Macesek egyre növekvő táborát. Ez utóbbi - amely a MacSweeper nevet kapta -, hamis riasztást ad és kémprogramok jelenlétével riogat, így próbálja meg rávenni a felhasználókat különböző antivírusok és biztonsági szoftverek megvásárlására.

Az egyre népszerűbb - ez évtől hazánkban is kapható - iPhone, illetve a hozzá kapcsolódó szolgáltatások pedig ígéretes terepet jelentenek a hackereknek és adathalászoknak - például az iPhone-ra letölthető videók mögé könnyen lehet kémprogramokat rejteni. A telefonon futó károkozók pedig teljesen új lehetőségeket nyitnak meg az illetéktelen adatszerzők és a kéretlen reklámozók számára, és jelentős fejfájást okozhatnak majd eddig biztonságosnak hitt alkalmazásokban is.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások