Csengésük alapján szűrhetők ki a hamis érmék

Csengésük alapján szűrhetők ki a hamis érmék

2008. január 29. 17:18, Kedd
Egy japán rendőr olyan programot fejlesztett ki, amely meglehetős pontossággal képes megmondani egy érméről, hogy az valódi-e vagy hamis.

Mototsugu Suzuki, a tokiói rendőrség bűnügyi technikai laboratóriumában dolgozik és a munkája során gyakran találkozott hamis pénzekkel. A szakember egy olyan szoftvert alkotott meg, amely viszonylag nagy megbízhatósággal azonosítani tudja a hamis fémpénzeket. Az eljárás során a szoftver az érméket a hangjuk alapján hasonlítja össze egymással. Suzuki abból indult ki, hogy amikor egy érmét egy fémlemezre dobnak, jól azonosítható hangot lehet hallani. A hamis fémpénzek csengése nem hasonlít a valódiakéhoz, azok a fémmel találkozva teljesen másképpen szólnak és más hangmintát adnak.

A szoftver azért jelent nagy segítséget a japán rendőrségnek, mert a hamis papírpénzeket ugyan már viszonylag könnyen ki tudják szűrni a szakemberek a vízjelek és más azonosítók megléte vagy hiánya, illetve a papír minősége alapján, de az érméknél azonban teljesen más a helyzet. Eddig a fémpénzeket szinte lehetetlen volt kiszűrni a forgalomból, mivel nem lehetett automatikusan megkülönböztetni őket valódi társaiktól. Japánban éppen ezért nagyon sok hamis érme került forgalomba. A helyzet annyira súlyos volt, hogy a japán hatóságoknak 2005-ben átmenetileg ki kellett vonniuk a forgalomból az összes 500 jenes érmét.

A kutatók számos eljárást dolgoztak ki. Volt amelyik a mágnességre épült, mondván hogy a valódi és a hamis érmék mágneses értékei eltérőek. Ezenkívül gyakran vizsgálták meg vizuálisan is a fizetőeszközöket az eltérések után kutatva. Suzuki mindenesetre elégedett a kezdeti sikerekkel és a vizsgálatai, valamint a minták alapján létre akarja hozni a hamis fémpénzek adatbázisát.

A hangzás tanulmányozása nem új keletű. Nagy-Britanniában külön szakértőket alkalmaznak, akiknek az a feladata, hogy a Suzuki programja által alkalmazott módszerhez hasonló módon szűrjék ki a hamis pénzérméket. A megoldás alighanem számos külföldi rendőrség érdeklődését kelti majd fel, hiszen a hamis fémpénzek Európában is komoly gondot okoznak, Németországban tavaly 82 000 hamis euróérmét foglaltak le, többet mint korábban bármikor.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások