Helyzetmeghatározás GPS nélkül

Helyzetmeghatározás GPS nélkül

2008. február 8. 08:58, Péntek
A GPS használata egyre jobban terjed, ám nehéz tájékozódni, ha a készülékeinkben nincsen GPS-vevőegység. Néhány megoldás azonban már erre a problémára is létezik.

A legegyszerűbb GPS-helyettesítő módszer a Google Mapsban elérhető My Location nevű funkció, amely kiolvassa a bázisállomás aktuális és világszerte egyértelmű azonosítószámát, amellyel a mobiltelefon éppen össze van kötve. A szolgáltatás összehasonlítja az adatokat egy, a Google által korábban megvásárolt adatbázissal, amelyet a konszern folyamatosan frissít a felhasználók segítségével. Így egy viszonylag megbízható helyzetmeghatározás valósulhat meg, amely azonban a városban csupán néhány 100 méteres, a vidéken viszont ennél jóval kisebb pontosságú.

Van még egy megoldás: a WLAN-on keresztüli navigáció. A legjobb példa erre a Skyhook nevű cég megoldása, amely már 2003 óta jelen van az alternatív navigációs technológiák piacán. "Komoly megerősítése volt a technológiánknak, hogy már az Egyesült Államokban is nagy területeket fedünk le a segítségével és Európa egyes részeiben is, például számos német nagyvárosban is már pontos helyzetmeghatározáshoz használják" - hangsúlyozta Ted Morgan, a Skyhook vezetője. A technológia neve a GPS mintájára Wi-Fi Positioning System (WPS). A működési elve egyszerű, hiszen a vezetéknélküli hálózatok hozzáférései pontjaira támaszkodik.


A Loki megoldása

A Skyhook munkatársai végigjárják a nagyvárosokat és adatokat gyűjtenek a vezetéknélküli hozzáférési pontok helyéről, majd ezeket egy adatbázisban rögzítik. A cég partnerei minden olyan várost felkeresnek, amelyet a szolgáltatással le akarnak fedni és eltárolják az éppen működő adók hálózati címeit. Az adatokból jön létre a központi rendszer. A WPS-kompatibilis készülékek megvizsgálják, hogy éppen melyik hotspotokhoz tudnak csatlakozni és az adatbázis segítségével megállapítja az aktuális helyzetét. A megoldás pontossága jóval 100 méter alatt van. Érdekesség, hogy a Skyhook szoftverének elég csak "látnia" a hotspotot, ahhoz nem kell csatlakoznia. Az adatbázisban eddig 23 millió WLAN-állomás szerepel, így a szolgáltatást már az Egyesült Államok és Kanada lakosságának 70 százaléka használhatja.

Németországban a rendszer már tökéletesen működik többek között Berlinben, Frankfurt am Mainban, Lipcsében, Kölnben, Hamburgban és Stuttgartban, ezenkívül Nagy-Britanniában is viszonylag nagy a lefedettség. A Skyhook tervei között szerepel Ázsia bevonása a rendszerbe, így lefednék Tajvan, Japán, Kína és Dél-Korea nagyvárosait. A Skyhook szoftver egyre több mobil- és okostelefonon működik, valamint támogatja az iPhone-t is.

Szintén népszerű a Loki 2.0 nevű szolgáltatás, amely bármely Firefoxot vagy Internet Explorert futtató laptopon használható. A felhasználóknak csupán egy kiegészítő programot kell telepíteniük, amely az aktuális pozíciójukat azonnal megmutatja a Google Maps térképén és egyúttal keresési lehetőségeket is biztosít. A Skyhook a WPS-szoftverét, illetve a -rendszerét egyébként 2005-ben mutatta be és abban sok szakértő egyetért, hogy a felhasználásával olcsó alternatív navigációs megoldások építhetők.

Érdekesség, hogy két hete a Fraunhofer Intézet szakemberei jelentették be egy olyan navigációs rendszert kifejlesztését, amely ugyanezen a működési elven alapul és a tájékozódást nem a GPS-, hanem a WLAN-jelek és az ingyenes hotspotok segítségével teszi lehetővé. Az alkalmazást jelenleg Nürnbergben tesztelik, de a tervek szerint hamarosan más európai városokban is ki fogják próbálni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások